Aktualności

Badania potwierdzają - okna Vetrex Premium V90+ jak nowe przez 30 lat

07.06.2013

Flagowy system firmy Vetrex uzyskał doskonałe wyniki w badaniu wpływu czasu i intensywności użytkowania na właściwości okna.

Wielokrotnie nagradzany system V90+ firmy Vetrex uzyskał doskonały wynik w Konsumenckim Teście Okien Pro Quality.  Jego celem  było określenie jak długo pod wpływem czasu i użytkowania, parametry okien utrzymają się na poziomie deklarowanym przez producenta w dokumentach danego produktu, opisujących właściwości nowej stolarki. Inicjatywa miała bezprecedensowy charakter - tego rodzaju badanie nie zostało wcześniej przeprowadzone, a okno V90+ jest pierwszym systemem poddanym testom.

W ramach sprawdzianu okno zostało dwukrotnie poddane badaniu w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie  Uwzględniało ono najważniejsze właściwości użytkowe stolarki – przed wykonaniem symulacji użytkowania i po zakończeniu tego procesu. Pierwszy egzamin potwierdził wartości parametrów deklarowanych przez producenta w dokumentach systemu,  drugi - jak zmieniają się one pod wpływem użytkowania.

Aby maksymalnie zbliżyć symulację do użytkowania okien w warunkach rzeczywistych - sekwencja otwierania, uchylania i zamykania okna była powtarzana ręcznie przez różne osoby. Testerzy wykonali 10 000 powtórzeń takich serii, wykorzystując różne sposoby otwierania, zamykania i uchylania, wykonując próby z różną częstotliwością i z wykorzystaniem zmiennej  siły,  co znacznie odróżniło badania od testów laboratoryjnych, w których wszystkie powtórzenia są identyczne. Ponadto, przeprowadzane w laboratoriach testy maszynowe nie uwzględniają etapu uchylania,  które jest najczęściej wykorzystywanym sposobem otwierania okna.

Badaniu poddane zostało dwudzielne okno V90+, ze stałym słupkiem o wymiarach 1470 x 1440 mm, z symetrycznym podziałem, funkcją otwierania kwater R + UR i dwukomorowym przeszkleniem. Należy podkreślić, że stolarka zakupiona została w losowo wybranym  salonie sprzedaży, co wykluczyło możliwość dostarczenia do badania ulepszonego produktu w celu uzyskania korzystniejszych wyników. Sprawdzianowi poddany został dokładnie taki produkt, jaki trafia do nabywców. Efekty badań okazały się niezwykle satysfakcjonujące. Okazało się, że w zakresie:

  • Sił operacyjnych – zgodnie z normą PN-EN 113115:2002, produkt, zarówno przed i po wykonaniu symulacji, klasyfikuje się w klasie 1, dla której dopuszczalną górną granicą wartości sił sterujących jest 100 N.
  • Przepuszczalności powietrza – przed i po przeprowadzeniu symulacji okno klasyfikuje się w najwyższej 4 klasie szczelności zgodnie z PN-EN 12207:2001.
  • Wodoszczelności – klasa wodoszczelności nowego okna to E 1.350, zaś po wykonaniu  10.000 cykli symulacji użytkowania - E 1.050, co w świetle obowiązujących wytycznych także jest doskonałym wynikiem.

Okno V90+ to nasz flagowy produkt, w opracowanie którego włożyliśmy wiele pracy, dlatego wyniki badania nie były dla nas zaskoczeniem. System jest obecny na rynku od 4 lat, a badanie było dla nas ciekawym doświadczeniem, które pozwala nam prognozować stan naszej stolarki po kilkudziesięciu latach użytkowania. Nasi Klienci to grupa świadomych inwestorów, którzy przed zakupem stolarki dokonują porównań parametrów poszczególnych ofert. Jesteśmy przekonani, że wyniki uzyskane w Konsumenckim Teście Okien Pro Quality będą dla nich ważną wskazówką podczas dokonywania wyboru, którego pozytywne następstwa  będą odczuwać przez kilkadziesiąt lat” – tłumaczy Daniel Malinowski, Wiceprezes Zarządu firmy Vetrex. Badania potwierdzają - okna Vetrex Premium V90+ jak nowe przez 30 lat!

Źródło: Vetrex

Więcej
 

Firma powiązana:

Vetrex

Telefon 58 692 24 00
www.vetrex.eu
vetrex@vetrex.eu

Vetrex