Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy z betonu komórkowego

Mamy już 25.000 kg folii i dalej zbieramy!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2010-01-20

Właśnie minął rok, odkąd firmy Xella Polska oraz Interseroh Organizacja Odzysku zainicjowały proekologiczną akcję „Folia znika z budowy”. Pomysł pojawił się spontanicznie i szybko znalazł zwolenników wśród pracowników obu firm, bez zaangażowania których na pewno nie mógłby zostać wdrożony. A efektem rocznej akcji jest odebranie z budów ponad 25.000 kg folii...

Akcja „Folia znika z budowy” to pierwsza tego typu inicjatywa producenta materiałów budowlanych  na rzecz rozwoju świadomego ekologicznie społeczeństwa. Dzięki niej w roku 2009 odebrano łącznie 25 000 kg folii ze 135 budów z terenu całej Polski. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z województw mazowieckiego, kujawsko – pomorskiego oraz wielkopolskiego. Najmniejszą inicjatywę wykazały firmy w województwie opolskim, podkarpackim i zachodniopomorskim.

Odbiór folii przeważnie zgłaszały osoby prywatne lub developerzy prowadzący małe budowy ale nie brakowało też zgłoszeń ze strony firm prowadzących duże inwestycje. Niektóre z firm budowlanych angażują się w akcję regularnie oddając folię ze wszystkich prowadzonych przez siebie inwestycji. Należą do nich między innymi: Barwa i Warbud z Warszawy, M3 z Siedlec, Inżpol z Bydgoszczy i S-Bud z Gdańska. Najlepszymi firmami recyklingowymi okazały się: Kanon z Warszawy, Zert z Gdyni, Anita Andrzej Świstak z Mszczonowa, ZUK z Siedlec , Wtórplast z Poznania i Wielobranżowa Firma Handlowa Anety i Waldemara Kasprzaków z Bydgoszczy.

Zainteresowanie akcją „Folia znika z budowy” ze strony firm i osób prywatnych stale rośnie. Zwłaszcza w ciągu ostatnich miesięcy 2009 roku organizatorzy odnotowali znaczący przyrost zgłoszeń, co wpłynęło na podjęcie decyzji o jej bezterminowym kontynuowaniu.

Wychodząc na przeciw kontrahentom firmy Xella zmieniliśmy strategię i od września wyznaczyliśmy nową osobę zajmującą się projektem z ramienia firmy Interseroh. – mówi Anna Grom- Parsons, koordynator ds. rynku ze strony Interseroh.

Efektem tej zmiany jest poszerzenie sieci odbiorców na terenie Polski oraz usprawnienie komunikacji pomiędzy budową zgłaszającą folię do odbioru, firmą Interseroh przyjmującą zgłoszenie i ostatecznym odbiorcą folii. Koordynacja projektu przez jedną osobę oznacza też szybszą reakcję w przypadku ewentualnych opóźnień w odbiorze folii lub innych nieoczekiwanych problemów. – dodaje Grom-Parson.

Folia znika z budowy” to od początku akcja niekomercyjna prowadzona w oparciu o dobrowolne zaangażowanie wszystkich uczestniczących w niej podmiotów. W jej ramach każdy klient, który zakupi bloki SILKA lub bloczki YTONG, może zgłosić pod numery telefonów 22 742 10 23 lub  693 373 217 chęć oddania zbędnych opakowań foliowych. Zgłaszający otrzymuje w przeciągu pięciu dni od daty zgłoszenia możliwe w jego przypadku rozwiązanie. Może być to odbiór z placu budowy przez przedstawiciela wskazanej przez Interseroh firmy recyklingowej lub w przypadku budów, których umiejscowienie nie daje możliwości odbioru folii przez lokalnego odbiorcę wskazanie najbliższego punktu skupu. Minimalna ilość folii opakowaniowej, która bezpłatnie znika z terenu budowy, to 1m³. Inwestor może zwrócić folię nie tylko z palet produktów SILKA i YTONG, ale również z materiałów innych producentów. 

Należy pamiętać, że zebrana folia musi być czysta. Warto więc wziąć to pod uwagę już na etapie organizowania placu budowy. Dobrze jeśli znajdzie się na nim osobne miejsce przeznaczone na zbiórkę odpadów budowlanych do kontenera oraz miejsce na składowanie czystej folii do recyklingu. Segregacja odpadów już na placu budowy jest bardzo ważna, bo tylko czysta folia nadaje się do przetworzenia i ponownego wykorzystania.

Wszystkie osoby zainteresowane oddaniem folii z budowy prosimy o wypełnienie formularza - https://www.ytong-silka.pl/pl/folia_znika_z_budowy_1640.php lub bezpośredni kontakt telefoniczny pod numerem telefonu (022) 742 10 23 lub 693 373 217.

źródło: Xella Polska oraz Interseroh Organizacja Odzysku

 

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny