Aktualności

Soudal w architekturze na najwyższym światowym poziomie

24.05.2013

Wyjątkowy projekt architektoniczny, który już zyskał światowe uznanie, piękna przemyślana w każdym szczególe architektura zaprojektowana przez Rainera Mahlamäkiego a do tego wyjątkowe wyzwanie konstrukcyjne. Krzywoliniowa ściana Muzeum Historii Żydów Polskich to przykład połączenia wyjątkowej wizji z innowacyjnymi technologiami umożliwiającymi jej realizację. Wśród nich znalazł się silikon Soudal do zabezpieczeń przeciwogniowych.

Muzeum Historii Żydów Polskich – wyjątkowy budynek mieszczący się na terenie byłego getta warszawskiego, będzie pierwszym i jedynym muzeum na świecie poświęconym w całości historii Żydów polskich. Bryła budynku o szklanych ścianach jest rozerwana przez nieregularne szczeliny o pofalowanych ścianach.

Soudal w architekturze na najwyższym światowym poziomie. Serce tego wyjątkowego obiektu, zaprojektowanego przez cenionego fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego, stanowi niezwykły hol. Jego przestrzeń wyznaczają powyginane ściany długie na 70 i wysokie na 20 metrów. Wyglądem przypominają one naturalny krajobraz - skały wyżłobione przez tysiąclecia przez płynący pośrodku potok. Symbolicznie stanowią one odwołanie do biblijnego momentu rozstąpienia się Morza Czerwonego przed narodem żydowskim uciekającym z Egiptu. Ten niezwykły projekt zdążył już zdobyć nagrodę Chicago Athenaeum International Architecture Award oraz wyróżnienie American Shotcrete Association (ASA) jako wybitny projekt w technologii torkretowania - ściana otrzymała prestiżową nagrodę Outstanding Shotcrete Project.

Centralny element budynku – falująca ściana - to pierwsza na świecie krzywoliniowa ściana konstrukcyjna, która "trzyma" wszystkie stropy i całą konstrukcję stalową dachu. Utworzenie tak niezwykłego kształtu ściany stanowiło nie lada wyzwaniem zarówno pod względem architektonicznym, jak i wykonawczym. Specjalnie na potrzeby tej inwestycji firma Soudal dostarczyła systemowy ognioochronny silikon neutralny w niepowtarzalnym, wymaganym przez projekt, kolorze. FIRE SILICONE B1 FR przeznaczony jest do ogniochronnego wypełniania złączy liniowych i szczelin w pionowych i poziomych przegrodach betonowych, żelbetowych i murowanych z cegły ceramicznej, silikatowej lub elementów z betonu komórkowego w warunkach określonych przez aprobatę techniczną ITB . Prawidłowo wykonane uszczelnienia klasyfikowane mają odporność ogniową do EI 120 – powstrzymują więc rozprzestrzenianie się dymu i płomieni przez dwie godziny.

Źródło: Soudal

Więcej