Aktualności

Okna szyte na miarę

25.03.2013

Dobre okno to nie tylko okno o najlepszych parametrach, ale przede wszystkim takie, które w maksymalnym stopniu będzie odpowiadało naszym wymaganiom pod względem możliwości finansowych oraz walorów estetycznych czy funkcjonalnych. Stąd, tak istotny jest właściwy dobór okna. Czy trendy w zakresie aranżacji wnętrz się zmieniają ? Czy rok 2013 jest pod tym względem inny? Czy można dziś mówić o oknach dopasowanych do człowieka, charakteru, potrzeb, tzw. oknach tailor-made?

„Trendy w zakresie aranżacji wnętrz nieustannie ewoluują. O ile z roku na rok trudno dojrzeć znaczące różnice, to w przedziale kilku lat są one już bardzo widoczne. Dobrym punktem odniesienia dla nowych trendów we wnętrzarstwie są coroczne targi designu we włoskim Mediolanie. Obecnie można zaobserwować tendencję do prostoty, naturalnych materiałów i kolorów, istotniejszy jest wpływ ekologii i większa dbałość o przejrzystość. Proste, nienachalne wzory i kształty mebli czy okien, jasne materiały. Drewno, kamień, naturalna skóra, jasne pastelowe barwy, z dominującym we wnętrzu kolorem białym. Powoli odchodzi się od królującego do niedawna stylu Glamour, nawiązując raczej do designu lat 50-tych i 60-tych. Nasze mieszkania stają się mniej sztywne i wymyślne (wpływ kryzysu ?). Nie znaczy to oczywiście, że należy teraz pozbyć się wszystkiego i przeprowadzić gruntowny remont w stylu Eko. Ale na pewne zmiany można sobie pozwolić. Wiele w tym względzie zmieniają również okna”- mówi Joanna Szafarz, architekt JO Design.

Okna szyte na miarę. Współczesna technologia i innowacyjność w zakresie konstrukcji, designu i walorów stolarki okienno-drzwiowej sprawiają, że okna zyskują zupełnie inne funkcje niż jeszcze kilka lat temu. Stąd producenci świadomi rozwoju rynku i potrzeb klientów inwestują w coraz to nowocześniejsze rozwiązania, dzięki którym są w stanie dostarczać produkty wysokiej jakości, funkcjonalne i przede wszystkim dopasowane do preferencji klientów. Ostatnie lata to przede wszystkim triumf okien energooszczędnych. Powodzeniem cieszy się stolarka zapewniająca oszczędność energii, okna o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Kryterium energooszczędności tworzą bowiem parametry termiczne okna,  a przede wszystkim wartość współczynnika określającego jego przepuszczalność termiczną. Im niższy wskaźnik Uw, tym mniej ciepła ucieka z domu. Trzeba pamiętać, że współczynnik Uw jest wypadkową kilku czynników, m.in. takich jak współczynnik przenikania ciepła całej powierzchni szyby, ramy i całego okna, podobnie jak wiarygodność i rzetelność producenta, przyznane certyfikaty, atesty i dopuszczenia przyznawane przez międzynarodowe instytucje badawcze.

„DRUTEX jest firmą z prawie 20-letnim doświadczeniem w produkcji okien. Wiedza i profesjonalizm pozwalają nam tworzyć okna odpowiadające realnym potrzebom rynku. Stąd m.in. w styczniu br. wprowadziliśmy na rynek nowe okno energooszczędne, doskonałe rozwiązane również do budownictwa pasywnego, którego współczynnik przenikania ciepła wynosi Uw=0,6 W/(m2K)*.Dzięki temu oferujemy klientom nowoczesny produkt zapewniający im realne korzyści i satysfakcję z użytkowania.” – powiedział Bogdan Gierszewski, Dyrektor ds. Produkcji DRUTEX S.A.

Okna energooszczędne zyskują uznanie szczególnie w czasach spowolnienia gospodarczego. Stąd, ich popularność  jest tak ogromna nie tylko na rynku polskim. W tym m.in. tkwi sukces systemu IGLO ENERGY firmy DRUTEX wprowadzonego na rynek w styczniu br.. Produkt wyznacza nowe standardy w zakresie efektywności energetycznej na światowym rynku stolarki. Nowe okno wyposażone jest, jako jedyne okno PVC na świecie, w innowacyjny system uszczelnienia będący gwarancją doskonałych parametrów pod względem energooszczędności. To nowatorskie rozwiązanie wykorzystujące uszczelkę centralną. System wyróżnia się optymalnym kształtem i budową oraz osadzeniem uszczelnienia- poza uszczelką zewnętrzną i wewnętrzną, wyposażony jest w uszczelnienie centralne wykonane ze spienionego EPDM, co zapewnia świetne współczynniki przenikalności ciepła, jak również wodoszczelności i przepuszczalności powietrza.

Poza osobami, którym zależy na oknach energooszczędnych są również Ci, którzy stawiają na bezpieczeństwo. Czy takie okna chroniące nas przed złodziejami istnieją? Czy możemy się zabezpieczyć w tej kwestii? Oczywiście, że tak i wcale nie musi się sprawdzać przysłowie: ”Mądry Polak po szkodzie”. Należy inwestować w okna od znanego, szanowanego, a przede wszystkim doświadczonego producenta, którego technologia nie pozostawia żadnych wątpliwości. Okazuje się jednak, że nie wszystkie rozwiązania są jednakowo niezawodne. Istotna jest wobec tego wiedza o tym, co decyduje o bezpieczeństwie w oknach. Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy, że priorytetem jest jakość okuć, standard ich wyposażenia oraz sam sposób okuwania. Ważna jest ponadto jakość szyb oraz stabilność samego profilu okiennego. Istotny wpływ na poziom bezpieczeństwa mają również rolety zewnętrzne, ponieważ utrudnią wtargnięcie intruza, wydłużając czas na interwencję ochrony. Rolety zewnętrzne zbudowane są z pancerza aluminiowego z pianką w środku oraz dodatkowych zabezpieczeń, które wpływają na wzrost odporności na włamania. W wielu rodzajach rolet istnieje również możliwość zastosowania dodatkowych zabezpieczeń, których celem jest uniemożliwienie podniesienia ich pancerza od zewnętrznej strony. Dzięki takim rozwiązaniom jak: rygle automatyczne lub wieszaki blokujące zabezpieczenie przed włamaniem wzrasta.

„Okna DRUTEX to gwarancja bezpieczeństwa. Już w standardzie zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ wyposażone są w specjalne zbrojenia stalowe w skrzydłach okiennych i ościeżnicach podwyższające stabilność i statyczność profilu jak również wysokiej jakości okucia Maco Multi Matic KS. Dla wymagających ciekawą ofertą firmy DRUTEX są okna z roletami podwyższające nie tylko bezpieczeństwo domowników, ale również wpływające na ich komfort, chociażby w zakresie ograniczenia hałasu czy większej energooszczędności.”- mówi Bogdan Gierszewski.

Okna tailor-made to poza ich funkcjonalnością dopasowaną do naszych potrzeb, również design. W zewnętrznej bryle budynku okna odgrywają ogromną rolę. Ich kształt mówi o przeznaczeniu budynku, o tym czy spełnia on funkcję mieszkalną czy użytkową. Inne okna zastosujemy w sklepie, inne w biurowcu, jeszcze inne w mieszkaniu. Okna znacząco wpływają na stylistykę zarówno wnętrz jak i elewacji budynku. Mogą być klasyczne, nowoczesne, nawiązywać do wzorów historycznych. Dobrze, gdy styl elewacji jest zgodny z wystrojem wnętrz. Wówczas łatwiej osiągnąć harmonię, a wnętrze domu będzie spójne z jego otoczeniem. Stąd, tak istotny jest dobór okien również pod względem ich designu, koloru, kształtu, a dzisiejsza oferta rynkowa umożliwia nam wybór ograniczony niemalże wyłącznie naszą wyobraźnią. Bogata paleta kolorystyczna i wielość konstrukcji pozwala na pełną swobodę w doborze okien, tak żeby odpowiadały one wnętrzu czy też zewnętrznej części budynku. Ale skoro tyle ofert i propozycji jest dostępnych na co zwracać uwagę? Jak dobrać okna, żeby służyły nam przez lata?

„Okna są jak oczy domu, z których możemy wyczytać kim są jego mieszkańcy. Czy mają świadomość swojej indywidualności, czy może stawiają na praktyczność? A może pragną jedynie szczelnie zasłonić się przed światem? Aby właściwie dobrać okna do naszego domu należy zdać się na rady i pomoc fachowców. Na etapie projektowania powinien to być architekt, który czuwa nad spójnością proponowanych rozwiązań. To on doradzi jaki kolor czy formę powinny mieć okna. Na etapie budowy warto  szczegóły ustalić z doświadczonym przedstawicielem - doradcą firmy produkującej okna. On najlepiej podpowie jakie materiały i rozwiązania zastosować, by okna spełniały swoją rolę, a jednocześnie nie spowodowały spustoszenia w portfelu klienta. Dlatego tak istotne jest również wyważenie właściwej proporcji wysokiej jakości i atrakcyjnej ceny, bo trzeba pamiętać, że jeśli chodzi o cenę, to podobnie jak wyobraźnia klienta jest nieskończona w zakresie kolorów, tak wyobraźnia niektórych producentów wydaje się być bardzo podobna, nie znająca granic jeśli chodzi o ich koszt. Stąd, na rynku są takie różnice pomiędzy producentami.” – dodaje architekt Joanna Szafarz.

Okna szyte na miarę. Należy pamiętać, że najlepsze okna muszą spełniać wiele funkcji. Dziś już nie możemy mówić o oknach pionowych produkowanych tzw. masowo. Każde okno jest wytwarzane pod indywidualne zamówienie klienta, mające spełniać konkretne funkcje, o konkretnym kształcie, kolorze i charakterystyce. Mówimy o oknach jedno i dwustronnie okleinowanych, okrągłych, prostokątnych, trójkątnych, w kształcie trapezu. Jest ich wiele, dlatego są szyte na miarę, niczym garnitur w sklepie odzieżowym. Dziś bowiem producenci okien zdają sobie sprawę, że stolarka to odzwierciedlenie osobowości mieszkańców, więc jest sprawą bardzo indywidualną. Wciąż jednak okna to inwestycja…na lata. Stąd, tak istotne, by decydować się na zakup świadomie. Musimy wiedzieć, że producent jest w stanie wyprodukować nam okno dokładnie odpowiadające naszym preferencjom, a nie tylko jedno z wielu…

*dla okna o wymiarach 1230mm x 1480mm wg badania CSI w Czechach

Źródło: Drutex

Więcej

Firma powiązana:

DRUTEX S.A.

Telefon 59 822 91 01
www.drutex.eu
drutex@drutex.com.pl

DRUTEX S.A.