Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

SELENA w kierunku energooszczędności

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2013-01-09

Przyszły rok będzie prawdopodobnie najcięższy dla deweloperów. Nic więc dziwnego, że większość szuka nowych rozwiązań, które uatrakcyjniłyby ich ofertę w oczach potencjalnych klientów.

Jednym z nich może być nowy program dopłat do budownictwa energooszczędnego NFOŚiGW, który zaczyna funkcjonować od 1 stycznia 2013 r.

Temu tematowi poświęcony został główny panel konferencjipt. ZAWÓD: DEWELOPER – KIERUNEK: ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ, która odbyła się 28 listopada 2012 r. w Hotelu Marriott w Warszawie pod patronem Wyd. „Przewodnik Budowlany”. Firma SELENA miała swoje stanowisko ekspozycyjne ze strefą ekspercką.

Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z technologiami Firmy SELENA zorientowanymi na oszczędzanie energii. Wśród nich znalazły się systemy ociepleń TYTAN® EOS z łącznikami mechanicznymi i kotwą chemiczną TYTAN® FIXING SYSTEMS, piany do montażu stolarki otworowej i rewolucyjna Zaprawa Murarska Cienkowarstwowa TYTAN® Professional oraz energooszczędne rozwiązania dachów płaskich z papami MATIZOL w roli głównej. Wszystkie te technologie będą użyte w pierwszym modelowym Domu zeroenergetycznym+ GREEN POWER. 

Konferencja zgromadziła ok. 100 przedstawicieli firm deweloperskich i budowlanych, którzy – jako jedni z pierwszych – mieli możliwość zapoznania się z oficjalnymi wymogami technicznymi dla budynków energooszczędnych, pozwalającymi na uzyskanie wsparcia finansowego.

Zanim przystąpiono do omawiania programu NFOŚIGW najpierw miały miejsce dwa wystąpienia, nakreślające sytuację na rynku mieszkaniowym. W pierwszym z nich, Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.com przedstawił przyczyny obecnej sytuacji w branży deweloperskiej, obecny jej stan oraz prognozy na przyszłość. Z opublikowanej ostatnio informacji GUS na temat budownictwa mieszkaniowego wynika, że deweloperzy na dobre zaczną ograniczać nowe inwestycje, uznając, że nadpodaż mieszkań w ich ofercie osiągnęła punkt krytyczny. Można też podejrzewać, że część popytu, który nie zostanie zaanektowany przez końcówkę Rodziny na Swoim, będzie czekać na nowy program dopłat – Mieszkanie dla Młodych. W Polsce państwowe wsparcie komercyjnego segmentu rynku mieszkaniowego poprzez dotowanie nabywania mieszkań na własność, na zasadach jakie wciąż obowiązują w „Rodzinie na swoim”, a jakie w przyszłości wyznaczy MdM jest z pewnością inicjatywą potrzebną, pożyteczną, a przede wszystkim oczekiwaną, jednak w głównym stopniu przez pozostającą w mniejszości, tę lepiej sytuowaną od średniej krajowej część młodego pokolenia Polaków.

Kolejna prezentacja Bogusława Białowąsa, Zastępcy Dyrektora Departamentu Usług Agencyjnych w Banku Gospodarstwa Krajowego, poświęcona została analizie programu Rodzina na Swoim. Okresy wzrostu aktywności wraz z analizą ich przyczyn stały się podstawą do przygotowania oferty mieszkaniowej pod nowy program MdM. Dane dotyczące programu „Rodzina na Swoim” wskazują na wysoką potrzebę istnienia tego rodzaju wsparcia ze strony rządudla budownictwa mieszkaniowego. Skorzystało z niego ponad 175 tysięcy rodzin i osób samotnych, które nabyły mieszkanie na własność. Było to ponad 11 milionów m2powierzchni lokali i domów o wartości transakcyjnej ponad 38 miliardów złotych. Panel wygłoszony przez Jacka Zamielskiego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnejzostałpoświęcony nowemu programowi dopłat do budownictwa energooszczędnego.

Wg badań przeprowadzonych przez BIOSTAT na zlecenie NFOŚIGW przy dopłacie w wysokości 40 tys. zł brutto - co trzeci inwestor jest gotowy zainwestować w dom wysoko-energooszczędny, a przy dopłacie w wysokości 15 tys. zł brutto - co piętnasty chciałby zainwestować w mieszkanie o tej klasie energooszczędności. Wśród przedstawicieli deweloperów najwięcej kontrowersji wzbudził wymóg, ograniczający możliwość skorzystania z tego wsparcia finansowego jedynie do momentu oddania budynku do użytkowania. To znacznie zawęża czas, kiedy inwestor może złożyć wniosek o dopłatę, zwłaszcza w przypadku budynków wielorodzinnych. Drugą wątpliwość wzbudziły wymogi techniczne, uprawniające do zakwalifikowania budynku do programu. Przedstawiciel NFOŚiGW zapewnił, że wszystkie zastrzeżenia, mimo wprowadzenia programu, nadal będą rozpatrywane i w uzasadnionych kwestiach być może zostaną wprowadzone korekty. Panel poświęcony energooszczędności zakończyła prezentacja Domu Zeroenergetycznego Plus – GREEN POWER, którego budowa zacznie się pod koniec I kwartału 2013 roku. Ryszard Piotrowski, autor koncepcji akcji i jej koordynator, przedstawił cele nowego przedsięwzięcia.

W części wystawowej konferencji miał miejsceFestival Technologii do Domów Zeroenergetycznych. Swoją ofertę zaprezentował główny partner Domu Zeroenergetycznego Plus – GREEN POWER– Firma Selena, w której znalazły się m.in. systemy ociepleń TYTAN® EOS z łącznikami mechanicznymi i kotwą chemiczną TYTAN FIXING SYSTEMS, tynki wewnętrzne TYTAN® TEO, farby wewnętrzne TYTAN® NEO, piany montażowe TYTAN® Professionaloraz papy MATIZOL. Wszyscy uczestnicy Konferencji otrzymali od firmy SELENA innowacyjną pianę Low Expansion oraz rewolucyjną Zaprawę Murarską Cienkowarstwową markiTYTAN® Professional.

Źródło: Selena

Więcej

 

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny