Aktualności

Fala koloru – trendy roku 2014

07.12.2012

W dostępnej na stronie www.tikkurila.pl trzeciej już odsłonie bloga firm ColorVoyant®LLC i Tikkurila, jego autorka Doty Horn, międzynarodowej sławy specjalistka wzornictwa i kolorystyki – prezentuje trendy, mające kształtować świat designu w nadchodzącym 2014 roku.

Opisywane przez nią cztery tematy stylistyczne: Ripple, Fragility, luoS-Sole oraz Invention zaskakują różnorodnością faktur, materiałów i inspiracji, zaczerpniętych z otaczającej nas rzeczywistości. Prezentowane przy opisywanych trendach odpowiadające im propozycje kolorystyczne Tikkurila, pomogą we wprowadzeniu najnowszych pomysłów stylistycznych do naszych aranżacji.

Według Doty Horn, w 2014 roku ton kierunkom w stylistyce będzie nadawał motyw Resonance. Świat wokół nas przemieszcza się i zmienia w takt przypływów i odpływów – pisze autorka bloga. – Jeżeli zrozumiemy ogólny obraz zjawisk społeczno-kulturowych powiązanych z modą i stylem życia, wówczas poszczególne elementy układanki kolorystyczno-wzorniczej zaczynają do siebie pasować, tworząc interesujące kompozycje i tekstury.

Ripple – efekt rozprzestrzeniających się kręgów na wodzie, zachęca do zmiany i twórczego działania. Konstruktywna energia tętni życiem i prowadzi do rozwoju. Trendowi temu towarzyszą odcienie neutralne i naturalne, które dzięki różnemu stopniowi nasycenia wywołują wrażenie falowania. Jednocześnie dają – tak często dziś poszukiwane – wrażenie stabilności i jedności. Kolor rezonuje, drga i rozprzestrzenia się. Ciekawą prezentacją wizualną trendu Ripple  są Falujące Ołówki, pokazywane na Targach Fiber Philadelphia 2012.

Fragility – ten trend oparty jest na motywach pełnych gracji i wytworności; pozornie kruchych, a jednocześnie wyjątkowo wytrzymałych. Powiązaną z nim paletę barw tworzą kolory delikatne, w których tkwią jednak ukryte pokłady energii. Kwintesencją trendu Fragility jest subtelne piękno – silne i trwałe, a jego doskonały przykład stanowi prezentowana na blogu pomysłowa i inspirująca praca amerykańskiej artystki Kim Abeles Dinner for Two in One Month of Smog  - czyli „odciśnięte ślady nieba”.

luoS/Sole – ten trend wyraża nasze wnętrze – rozedrgane wielością barw i motywów. Rozterki duchowe oddane w formie artystycznej zyskują uniwersalny wymiar i przemawiają do duszy odbiorców. Nie muszą być innowacyjnymi pracami designerów i architektów. Prezentowane na blogu przykłady tętniącej kolorami sztuki ulicy, jak również niezamierzone, uliczne „symbole” naszej egzystencji – wyrażają ten trend równie doskonale. Kolory „soulful” pozostają energetyczne i ekspresyjne, zachwycając jednocześnie swym „dystyngowanym” charakterem.

Invention – pisząc o współzależności wzornictwa i nauki, Doty Horn przekonuje: Przyszłość jest w trakcie planowania – przyszłość designu, nie przemysłu – bowiem to właśnie STYL pozwoli wkroczyć w przyszłość nowym przedsięwzięciom i ideom. Autorka przedstawia też przepis na nowatorskie perspektywy kolorystyczne – tworzą je podstawowa barwa, zestawiona z odcieniem metalicznym i kolorem neonowym.

Prezentowane wielobarwne, cyfrowe billboardy reklamowe dowodzą słuszności panującego przekonania, iż przyszłość interpretacji graficznych należy do mediów elektronicznych. Fala koloru – trendy roku 2014, blog jest dostępny na stronie: http://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/kolory/blog_-_trendy_w_designie/colorvoyant_trend_watch_2014.3849.news

Źródło: Tikkurila

Więcej

Firma powiązana:

Tikkurila Polska S.A.

Telefon 14 680 56 00, infolinia 801 88 99 65, 22 310 95 55
www.tikkurila.pl, www.tikkurilapotegakolorow.pl
tikkurilapolska@tikkurila.com

Tikkurila Polska S.A.