Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

O branży ociepleń na konferencji ETICS

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2019-05-24

Za nami VI Międzynarodowa Konferencja ETICS. Towarzyszyło jej rekordowe zainteresowanie. Wspólnie wypracowano stanowisko w kwestii bezpieczeństwa pożarowego budynków.

9-10 maja br. w Ożarowie Mazowieckim odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja ETICS. Jest to cykliczne spotkanie polskiej branży ociepleń, organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń. W konferencji wzięły udział 163 osoby z Polski i Europy - m.in. z: Austrii, Litwy, Niemiec, Słowacji i Ukrainy.

To rekord frekwencji dotychczasowych sześciu edycji konferencji.

Mówi Dyrektor Generalny ARBETu, Dariusz Karasiński:

- "To była już 6 konferencja i ponownie były na niej poruszane bardzo ciekawe dla branży zagadnienia. Warto tu wspomnieć o dyskusji wywołanej w sprawie dokumentu SITP "Wytyczne projektowania ocieplenia elewacji budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe". Podzielam pogląd, który został sformułowany jako wnioski z obrad, że rozwiązania proponowane w tym dokumencie mogą wpłynąć negatywnie na jakość i trwałość ociepleń zamiast podnieść bezpieczeństwo pożarowe fasad. Konferencja była okazją, by gruntownie przedyskutować to zagadnienie. Tak sformułowane zalecenia nie powinny się pojawiać i na pewno by się nie pojawiły, gdyby zostały skonsultowane z branżą. I to jest właśnie ogromna korzyść z corocznych konferencji SSO - jest okazja by przedyskutować ważne dla branży ociepleń zagadnienia i budować jej przyszłość."

VI Międzynarodowa Konferencja ETICS - główne zagadnienie

Podczas branżowej debaty szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu bezpieczeństwa pożarowego ocieplonych elewacji. To zagadnienie w ostatnim czasie stało się przedmiotem dyskusji w środowisku ociepleń ETICS.

Konferencję otworzył blok poświęcony właśnie temu zagadnieniu.

Jerzy Rutka z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu przeanalizował przypadki pożarów oraz polskie i europejskie doświadczenia w zakresie bezpieczeństwa pożarowego budynków. Przedstawił argumenty potwierdzające bezpieczeństwo pożarowe elewacji z płytami styropianowi wykonanymi w systemie ETICS.

Małgorzata Niziurska z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych omówiła metody badań rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w dużej skali. Badania były prowadzone w Polsce i w innych krajach europejskich. Wyniki opracowano w krakowskim instytucie badań.

SSO a publikacja SITP

Szef Komisji Technicznej Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń dr inż. Mariusz Garecki usystematyzował wiedzę na temat aktualnych wymagań i zaleceń w zakresie bezpieczeństwa pożarowego elewacji. Zaprezentował też zaprezentował krytyczne stanowisko SSO wobec publikacji Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP) pt. "Wytyczne projektowania ocieplenia elewacji budynku z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe" SITP WP-03:2018.

Panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli zrzeszonych w SSO przedstawicieli branży dotyczył właśnie tego opracowania.

Jacek Michalak podsumował uwagi nt. tej publikacji - Stowarzyszenie oceniło ją negatywnie.

VI Międzynarodowa Konferencja ETICS - ciekawe wątki

Po raz pierwszy na forum konferencyjnym podjęto - w prezentacji Lutza Webera z Fraunhofer-Institut für Bauphysik IBP ze Stuttgartu - kwestię wpływu systemu ociepleń na poprawę izolacyjności akustycznej budynków. Również po raz pierwszy analizowano zastosowanie pianek fenolowych w systemach ETICS. Była to prelekcja Mariana Kaczmarka z Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Pierwszy raz omówiono rolę kruszyw w zaprawach klejących w systemach ETICS. To zagadnienie poruszył Zdzisław Naziemiec z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podsumował polski rynek wyrobów budowlanych w oparciu o kontrole w latach 2015-18. Wykład Gennadiya Farenyuka z Państwowego Instytutu Badawczego Konstrukcji Budowlanych w Kijowie wgląd w sytuację w rozwijającym się sektorze ociepleń na Ukrainie. Clemens Hecht przedstawił wnioski i rekomendacje związane z programem certyfikacji wykonawców ociepleń. Program ten realizuje z powodzeniem przez austriackie stowarzyszenie branżowe Arge Qualitätsgruppe Wärmedämmsysteme.

Eksperci Instytutu Techniki Budowlanej zajęli się kierunkami zmian w ocenie systemów ociepleń w świetle europejskich dokumentów oceny (Justyna Beczkowicz, Magdalena Wasiak). Ważne były również inicjatywy europejske z obszaru zrównoważonego budownictwa i kryteriami oceny środowiskowej dla systemów ETICS (Michał Piasecki). Ralf Pasker z European Association for ETICS (EAE), skoncentrował się na wzajemnych relacjach pomiędzy przepisami krajowymi w zakresie ETICS a harmonizacją na poziomie europejskim.

SSO - co dalej?

Już znamy termin siódmej Międzynarodowej Konferencji ETICS. Będzie to 7-8 maja 2020 r. Wszelkie informacje zamieszczane są na stronie www.konferencjaetics.com.pl. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) jest organizacją branżową czołowych polskich producentów systemów ETICS i ich komponentów. ARBET działa w SSO od początku istnienia organizacji.

źródło i zdjęcia: Arbet

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny