Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Domy i konstrukcje

Projekty domów - jak znaleźć najlepsze rozwiązanie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2019-05-06

Wiele osób nie wyobraża sobie, by żyć i wychowywać swoje dzieci lub spędzać emeryturę w innym otoczeniu niż własny dom. Po wybraniu i zakupie odpowiedniej działki powstaje dylemat, komu powierzyć wykonanie projektu samego budynku. Pierwszym pomysłem jest zwykle udanie się do pracowni architektonicznej, jednak ostatnimi czasy bardzo dużą popularnością cieszą się gotowe projekty.

Zalety kupna gotowego projektu

Owa popularność wynika z szeregu zalet, na jakie mogą liczyć potencjalni kupcy. Przede wszystkim - bardzo szeroki wybór. W sprzedaży gotowych projektów domostw przodują portale internetowe. Na najlepszych z nich znajdziemy nawet ponad 20 tysięcy gotowych projektów (sic!). Wśród nich domy parterowe, piętrowe, nowoczesne, energooszczędne czy z użytkowym poddaszem.

W połączeniu z różnorodną stylistyką, od klasycznych obiektów inspirowanych dworkami po ekscytujące, nietuzinkowe bryły modernistycznego budownictwa, otrzymujemy kompletny katalog, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Na starcie przekłada się to na oszczędności, ponieważ gotowy projekt jest średnio nawet o ¾ tańszy, niż przygotowany na indywidualne zamówienie.

Projekty tanich domów - co je wyróżnia?

Duża część asortymentu firm specjalizujących się w dystrybucji gotowych projektów stanowią te, dotyczące tanich domów. Podstawowym założeniem w tego typu opracowaniach jest, by w cenie dwa razy mniejszego mieszkania móc wybudować w pełni funkcjonalny dom. Bilans wydatków nie kończy się na samych materiałach. Co istotne, projekt uwzględnia również implementację energooszczędnych rozwiązań, w ten sposób, by koszty eksploatacyjne na przestrzeni lat nie zaczęły przerastać początkowych oszczędności.

Dużą uwagę kładzie się zarówno na selekcję materiałów konstrukcyjnych, jak i sposoby niwelujące straty ciepła i kumulację energii (np. energii odnawialnej). Poza tym, jak już wspomnieliśmy, cena samego projektu jest niezwykle atrakcyjna, a przy tym jest on wykonany przez profesjonalnego projektanta lub architekta i spełnia wszelkie niezbędne wytyczne oraz normy, by otrzymać stosowne pozwolenia na budowę.

Projekty domów parterowych - z poddaszem czy bez?

Przy wyborze projektu, ważną kwestią jest odpowiedź na pytanie, czy ma on posiadać poddasze? Z odpowiedzią wiąże się dość duża różnica w poniesionych kosztach oraz funkcjonalności. Poddasze to dobry pomysł dla rodzin z dziećmi, ponieważ w znakomitej większość przypadków możliwa jest jego aranżacja na potrzeby dodatkowej sypialni czy pokojów. Przy tym nie musimy wykańczać całości od razu - z powodzeniem można komfortowo mieszkać na jednej kondygnacji, drugą przystosowując w późniejszym okresie. Oprócz tego poddasze to bezdyskusyjna zaleta w kontekście dodatkowej przestrzeni, która może służyć do przechowywania rzeczy, jako garderoba lub suszarnia.

Jednak z drugiej strony, na przykład dla osób starszych, poddasze i wiążąca się z nim konieczność wchodzenia po schodach muszą stanowić wartości dodanej do całego budynku. Również bezdzietne rodziny i pojedynczy właściciele stawiający choćby dom rekreacyjny wybierając projekt z poddaszem poniosą niepotrzebny wydatek.

Nowoczesne projekty domów piętrowych

Intensywny rozwój architektury i branży budowlanej owocuje całym segmentem domów utrzymanych w nowoczesnej konwencji. Jest to rozwiązanie, które zdecydowanie warto rozważyć. Modernistyczne domostwa przypadną do gustu szczególnie tym z Was, którzy są zainteresowani najnowocześniejszymi technologiami. Owe projekty wykorzystują bowiem najnowsze osiągnięcia w dziedzinie energooszczędności (budownictwo pasywne itp.) oraz są przystosowane do integracji zaawansowanych systemów elektronicznych, odpowiadających za bezpieczeństwo oraz zdalną obsługę wielu procesów. Nowoczesny projekt to oczywiście także niebanalne wzornictwo. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://pracownia-projekty.dom.pl/.

Przeszklenia, ciekawe bryły oraz niestandardowy układ pomieszczeń, z przesuwanymi ścianami działowymi i innymi nietypowymi funkcjami, przekładają się na bardziej elastyczne podejście do wykończenia i wystroju, a także lepsze doświetlenie wnętrz. Przy tym wszystkim możemy cieszyć się oryginalnym, ponadczasowym domem, pozytywnie wyróżniającym się na tle nijakich i popielnych schematów, którymi często ma się do czynienia w bliższym i dalszym sąsiedztwie.

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny