Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Ciepły dom z dotacjami

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2019-02-07

Na początku 2019 roku pojawiły się nowe możliwości dla branży budowlanej - dotacje do dociepleń budynków oraz ulgi podatkowe na działania związane z termomodernizacjami. W życie wchodzi właśnie rozporządzenie do programu "Czyste powietrze". Co to oznacza w praktyce?

Osoby, które zdecydują się na termomodernizację domów mogą liczyć na zwrot części środków wydanych na materiały budowlane. Na czym dokładnie polega ustawa i ile możemy oszczędzić?

Ustawa może być okazją dla osób, które zdecydują się na termomodernizację. Projekt wspiera dotacjami i pożyczkami właścicieli domów jednorodzinnych, które są niedostosowane do coraz bardziej rygorystycznych wymogów budowlanych. Założenia ustawy idą o krok dalej, wprowadzając ulgi podatkowe. Będzie mógł skorzystać z nich każdy, kto jest właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz odprowadza podatek dochodowy lub jest podatnikiem o zryczałtowanym podatku dochodowym. Program "Czyste powietrze" wspiera również osoby, które uzyskały zgodę na budowę domu jednorodzinnego - pod warunkiem, że budynek nie został jeszcze oddany bądź zgłoszony do użytkowania.

Jak skorzystać z ulgi?

Podpisana pod koniec 2018 roku przez Prezydenta RP ustawa ma na celu obniżenie zużycia energii pierwotnej (EP), czyli rocznej ilości energii nieodnawialnej niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania na ogrzewanie domu i wody, klimatyzację oraz wentylację. Do stycznia 2021 roku w przypadku domów jednorodzinnych maksymalna wartość EP nie będzie mogła przekroczyć 70kwh/m2, co w wielu przypadkach wiązać się będzie z koniecznością termomodernizacji budynku. Jak w prosty sposób obniżyć ilość energii związanej z ogrzewaniem budynków? Przede wszystkim na etapie budowy lub renowacji należy zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła (U) przegród (czyli przede wszystkim ścian). Zasada jest prosta - im niższy wskaźnik U, tym lepsza termoizolacja. Dlatego jeśli chcemy spełnić coraz bardziej restrykcyjne wymogi budowlane, należy stosować materiały izolacyjne o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła, oznaczanym parametrem lambda (λ). Do kwoty odliczeń, która nie może przekroczyć 53 000 zł, zaliczają się między innymi materiały budowlane, urządzenia i usługi wspomagające termomodernizację. Warto pamiętać, iż ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Z ulgi podatkowej będzie więc można skorzystać w 2020 roku, rozliczając się za 2019 rok.

Gdzie ucieka ciepło?

Najwięcej strat ciepła generowane jest w wyniku nieefektywnej wentylacji. Szacuje się, że może to być aż 25-35%. Podobnie jest w przypadku dachu - wartość może osiągnąć nawet 25%. W praktyce docieplenia tej części budynku wydają się często inwestorom nieoczywiste i… zbędne. A to duży i kosztowny błąd! Obok wentylacji, miejscem, przez które "ucieka" ciepło, są ściany - mogą generować aż 20-40% strat. Okna i drzwi - w zależności od ilości i ich powierzchni może być to nawet 20%. Za ostatnie miejsce tej "niechlubnej" listy odpowiedzialne są podłogi, a także tak zwane mostki termiczne powstające na skutek nieprawidłowego montażu warstwy izolacyjnej. Przy nieodpowiedniej izolacji możemy tracić w tych miejscach ok. 5-10% ciepła.

Zawarte w nowej ustawie odliczenia od podatku obejmują między innymi materiały budowlane, których podstawą w przypadku termomodernizacji są ocieplenia.

- "Warto zdecydować się na produkty najwyższej jakości, które zapewnią komfort termiczny przez długi czas. Najlepszym wyborem są płyty styropianowe o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła - nie wyższym niż λ ≤ 0,042 W/mK. Na rynku można znaleźć zarówno klasyczne, białe płyty styropianowe, jak i pasywne - grafitowe. "Szare styropiany" to rozwiązania pasywne, które przy obniżonej grubości płyt, mają znacznie lepsze właściwości izolacyjne" - mówi Krzysztof Słaby, generalny dyrektor sprzedaży firmy Styropmin.

Co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?

W kontekście ulg podatkowych i dotacji w ramach programu "Czyste powietrze" warto rozważyć zakup produktów budowlanych najwyższej jakości, które długofalowo wpłyną na komfort mieszkania oraz… oszczędności. Przy podejmowaniu decyzji bardzo ważny jest przede wszystkim współczynnik przewodzenia ciepła - λ. Im niższy, tym lepsze parametry termoizolacyjne materiałów i większe oszczędności w późniejszej eksploatacji budynku. Poza odpowiednim zaplanowaniem wentylacji, bardzo ważne jest ocieplenie ścian, co znacznie wpływa na energooszczędność domu.

- "To element domu, gdzie popełniamy najwięcej błędów. Często inwestorzy, którzy kończą budowę, właśnie na dociepleniach szukają oszczędności. Decydują się na najtańsze rozwiązania o najniższych parametrach. Jest to ogromy błąd. Oszczędności rzędu kilkuset złotych na materiałach na etapie docieplenia domu będą nas kosztować znacznie więcej i to już w pierwszym sezonie. Dlatego jest to szczególnie ważne, żeby wybrać materiały o najlepszych parametrach - najlepiej grafitowe, oznaczone jako pasywne" - mówi Krzysztof Słaby.

Produkty takie jak Styropmin FASADA λ PRO 40 o współczynniku przewodzenia ciepła λ ≤ 0,040 W/mK oraz Styropmin PASSIVE λ PRO 30 o współczynniku przewodzenia ciepła λ ≤ 0,030 W/mK idealnie nadają się do ocieplenia ścian fasadowych.

Prawidłowa termoizolacja nie tylko fasad, ale także dachów, podłóg i fundamentów znacząco ogranicza straty ciepła w budynku. Przekłada się to bezpośrednio na niższe rachunki za ogrzewanie. Odpowiednio dobrane materiały dociepleniowe to same oszczędności - zarówno długofalowo, jak i w postaci jednorazowej ulgi podatkowej w wysokości do 53 000 złotych!

źródło i zdjęcia: Styropmin

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny