Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Polska ociepla styropianem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2019-01-08

Jak podaje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, Polska jest obecnie największym producentem styropianu, z czego aż 80% to płyty do termoizolacji budynków. Coraz większą popularność zdobywa ich grafitowa odmiana, która według ekspertów ma szansę zupełnie zdominować polski rynek.

W okresie od lipca 2017 roku do czerwca 2018 roku polskie firmy zużyły aż 257 tys. ton polistyrenu do produkcji styropianu, co stawia nasz kraj na czołowym miejscu w Europie pod względem wytwórstwa tego materiału. Jesteśmy jednocześnie największym na kontynencie rynkiem ociepleń w technologii ETICS i pod tym względem wyprzedzamy nawet Niemcy. European Association for ETICS szacuje, że w Polsce ocieplanych jest 40 mln metrów kwadratowych rocznie, podczas gdy w Niemczech - 37 mln. W ociepleniach elewacji zdecydowanie dominują płyty EPS, które są stosowane aż w 90% przypadków. Największą popularnością cieszy się biały styropian, jednak stopniowo się to zmienia. Zaostrzające się wymagania odnośnie energooszczędności budynków i wsparcie finansowe dla termomodernizacji sprawiają, że styropian grafitowy z czasem być może całkowicie zajmie jego miejsce jako lepszy izolator.

W stronę lepszych materiałów

Od 2017 roku nowe budynki muszą podlegać podwyższonym normom termoizolacyjności, które w kolejnych latach ulegną dodatkowemu zaostrzeniu. Obecnie maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla ścian UC(max) wynosi 0,23 W/m2K, a od 2021 roku wartość ta ma zostać zaostrzona do 0,2 W/m2K. Wymusza to stosowanie technologii dających lepsze efekty pod kątem termoizolacyjności.

- "Inwestorzy planujący budowę domu już od kilku lat dostrzegają konieczność stosowania lepszych termoizolacji niż do tej pory. W zasadzie proces zmiany świadomości zaczął się w 2014 roku, gdy wiadomo było, że budynki o niskim zapotrzebowaniu na energię staną się standardem, a ich świadectwo energetyczne będzie elementem decydującym o atrakcyjności rynkowej" - mówi Cezary Bieżoński, Menadżer ds. Sprzedaży Knauf Therm.

Polski rynek ociepleń metodą ETICS rozwija się bardzo dynamicznie

Szczególną grupą są właściciele już istniejących budynków, które cechują się niską termoizolacyjnością i w związku z tym wysokim zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Szacuje się, że stanowią aż 80% wszystkich obiektów, dlatego reprezentują potężny potencjał rynkowy. Ich właścicieli motywują do działań termomodernizacyjnych powody ekonomiczne w postaci obniżenia rachunków za energię, ale też wszechobecne kampanie informacyjne dotyczące problemu smogu, który można rozwiązać właśnie poprzez termomodernizację nieefektywnych budynków. Teraz ten rynek nabiera jeszcze większego rozpędu dzięki wsparciu finansowemu w postaci dotacji, premii na spłatę kredytu czy ulgi podatkowej dla osób podejmujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Dofinansowanie jest w niektórych przypadkach uzależnione od uzyskania określonych efektów modernizacji. Na przykład w programie Czyste Powietrze zawarto standard termoizolacyjności przegród, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Parametr ten można osiągnąć stosując tradycyjny styropian biały, jednak kosztem znacznego pogrubienia ścian i pogłębienia otworów okiennych. Z pomocą przychodzi styropian grafitowy, który posiada znacznie niższy parametr przewodzenia ciepła lambda na poziomie 0,031 W/mK, dzięki czemu wystarczy zastosować termoizolację o grubości 15 cm. Statystyki pokazują jednak, że na razie styropian z domieszką grafitu znajduje zastosowanie w 20% polskich realizacji.

Styropian grafitowy w natarciu

Polistyren ekspandowany z domieszką grafitu zdominował już rynki zachodniej Europy, jak Austria, Szwajcaria czy Niemcy, gdzie metoda ETICS jest stosowana od lat 60. Polska cechuje się podobnymi warunkami klimatycznymi, jednak funkcjonujący tu rynek termoizolacji jest znacznie młodszy, ale też rozwija się bardziej dynamicznie.

Formowane w prasie płyty ETIXX Fasada λ 31

- "Udział styropianu grafitowego na polskim rynku rośnie z każdym rokiem. Jako bariery dla jego popularyzacji podaje się często niektóre trudności aplikacyjne, których jednak można uniknąć, stosując się do wskazań w kartach technicznych. Warto jednak podkreślić, że producenci pracują nad doskonaleniem tego materiału poprzez stosowanie nowych, bardziej innowacyjnych technologii produkcji, które pozwalają poprawić szereg jego właściwości i znacznie ułatwić wykonawstwo. Naszą propozycją jest formowany pneumatycznie styropian grafitowy ETIXX" - dodaje Cezary Bieżoński.

Specjaliści podkreślają, że styropian grafitowy w porównaniu do białego wymaga bardziej starannego wykonawstwa. Ze względu na swój ciemny kolor musi być chroniony przed wpływem promieni słonecznych zarówno na etapie magazynowania, jak i aplikacji. Płyty, które nadmiernie się nagrzewają, mogą ulegać odkształcaniu i odspajać się od ściany zanim klej utworzy trwałe wiązanie. Przed przeklejeniem do muru trzeba je ponadto uszorstnić np. papierem ściernym, aby uzyskać odpowiednią przyczepność. Rosnące tempo prac budowlanych czy niedostateczne doświadczenie wykonawców sprawiają jednak, że niektóre z ważnych etapów są czasem pomijane. Dlatego powstają coraz bardziej zaawansowane materiały, które pozwalają przyspieszyć realizację ocieplenia, a jednocześnie zapewnić jego oczekiwane efekty, jak np. styropian ETIXX Fasada λ 31. W odróżnieniu od tradycyjnych, ciętych z bloku płyt grafitowych jest produkowany metodą wtrysku pneumatycznego, stosowaną m.in. do produkcji opakowań czy kształtek EPS. W jednym procesie produkcyjnym powstają płyty pozbawione wewnętrznych naprężeń i o wysokiej stabilności wymiarowej. Jasnoszary kolor niweluje efekt nagrzewania się pod wpływem promieniowania słonecznego, a większy niż standardowo rozmiar płyt 600x1200 mm pozwala na pokrycie jednorazowo większej powierzchni ściany. Charakterystyczna, gofrowana struktura oraz wytłoczone rowki pozwoliły rozwiązać problem przyczepności, dzięki czemu płyty nie wymagają szlifowania. Tego typu innowacje z pewnością przyczynią się do upowszechnienia styropianu grafitowego na polskim rynku już w nadchodzących latach.

źródło i zdjęcia: Knauf Sp. z o.o.

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny