Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

RUBI - system do poziomowania płytek

W ostatnich latach na popularności zyskuje stosowanie szybkich systemów poziomowania podczas montażu płytek ceramicznych.

RUBI - system do poziomowania płytek
Rubi Polska Maszyny i narzędzia budowlane
www.rubi.com
Rubi Polska Maszyny i narzędzia budowlane
Dane kontaktowe:
22 644 51 61
Karczunkowska 43, 02-871 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Przed pojawieniem się pierwszych systemów do poziomowania płytek ceramicznych, glazurnik, aby uzyskać równo ułożone płytki, sprawdzał każdą z nich po kolei używając w tym celu poziomicy. Jeśli któraś z płytek nie była ułożona równo, glazurnik poprawiał jej pozycję, stosując gumowy młotek.

Na początku nikt go nie potrzebował. Dziś jest praktycznie niezbędny.

Wszystko zaczęło się zmieniać, kiedy popularne stały się płytki wielkoformatowe. Ponadto wraz ze wzrostem rozmiaru, zaczęto stosować coraz węższe połączenia. W konsekwencji coraz trudniej było otrzymać idealne ułożenie. Problem z układaniem płytek stał się powszechny i coraz bardziej uciążliwy. Dlatego na rynek wprowadzono w końcu nowe rozwiązanie: systemy szybkiego poziomowania.

Zalety szybkiego systemu poziomowania

Główną zaletą jest oczywiście podstawowa funkcja tych systemów, czyli uzyskanie równego poziomu krawędzi płytek układanych obok siebie.

Ponadto podczas układania systemy ułatwiają ustawienie płytki w prawidłowym położeniu, a podczas zastygania kleju zapobiegają przemieszczaniu się płytek, co przekłada się na szybszą pracę i brak konieczności poprawek.

Jak działa system szybkiego poziomowania?

Wszystkie istniejące systemy oparte są na tej samej zasadzie. Uciskając najbardziej wystającą płytkę, dopasowuje się jej położenie do sąsiednich płytek, uzyskując w ten sposób jednolitą płaszczyznę dla całej powierzchni.

Wszystkie systemy szybkiego poziomowania mają ten sam cel: wyeliminować nierówności i osiągnąć idealnie płaską i jednorodną powierzchnię. Jednak nie wszystkie działają tak samo i nie wszystkie są tak samo wydajne.

Systemy dzwonkowe i klinowe z kleszczami zaciskowymi

Systemy te używają narzędzia do kontrolowania docisku, zapewniając nacisk odpowiedniej siły do wyrównania płytek. Dzięki temu, glazurnik nie musi podejmować żadnego wysiłku, dlatego rozmiar powierzchni roboczej nie ma znaczenia.

Główną różnicą między systemem klinowym, a systemem dzwonkowym jest rozkład sił.

Geometria zacisku stosowana w systemie klinowym powoduje, że siła zaciskająca przeprowadzona jest w kierunku poziomym, powodując małe przesunięcie boczne w tym samym kierunku. W rezultacie może powodować niewłaściwe ułożenie płytek ceramicznych.

Te problemy nie pojawiają się w systemie dzwonkowym. Nacisk wywierany na płytkę jest symetryczny we wszystkich punktach, które stykają się z powierzchnią między płytkami/dzwonkami. Ponadto konstrukcja szczypiec pomaga w tym zadaniu, ponieważ działa w tym samym kierunku nacisku.

System dzwonków jest JEDYNYM, który GWARANTUJE jednorodny nacisk na powierzchnię płytki.

Jak używać systemów poziomujących?

Systemy poziomujące nie zastąpią separatorów ani krzyżyków. Nie służą do tego i dlatego również nie powinny być umieszczane w rogach.

Podłoże musi być czyste i suche oraz równe, dlatego że ideą systemów nie jest korygowanie dużych nierówności.

Do prawidłowego montażu płytek ceramicznych z systemami poziomującymi obowiązkowo należy stosować podwójne klejenie (czyli nanosimy cienką warstwę na płytkę i grzebieniem rozprowadzamy na podłożu). Ponadto, należy wybrać klej odpowiedni do materiału, który jest instalowany.

Kolejnym ważnym aspektem, o którym należy pamiętać, jest uwzględnienie czasu schnięcia klejów. Z tego powodu zawsze powinniśmy pracować na małych powierzchniach, których rozmiar będzie zależał od czasu schnięcia kleju i formatu płytki ceramicznej. Proces docisku systemu poziomowania zawsze musi mieścić się w przedziale czasowym schnięcia kleju, wskazanym przez jego producenta. W ten sposób unikniemy negatywnego oddziaływania na przyczepność płytki.

Jeśli różnica poziomów między płytkami jest większa niż 2 mm, zaleca się lekko uderzyć gumowym młotkiem wystający fragment, przed zaciśnięciem systemu poziomowania.

Na koniec zawsze upewnij się, że klej wysechł, zanim usuniesz paski systemu poziomowania.

Systemy poziomujące w żadnym przypadku nie zastępują separatorów czy krzyżyków.

RUBI oferuje dwa dzwonkowe systemy poziomowania (Rubi Tile Level i Rubi Tile Level Quick) oraz jeden system klinowy z kleszczami zaciskowymi (RUBI DELTA z paskami o różnej szerokości od 1 do 2 mm).

źródło i zdjęcia: Rubi Polska