Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ogniwa fotowoltaiczne

Firma zasilana elektrownią fotowoltaiczną - wywiad

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2018-12-20

Pan Marcin, właściciel firmy na warszawskiej Białołęce, zdecydował się na instalację elektrowni fotowoltaicznej produkującej prąd z darmowej energii słonecznej na potrzeby firmy. W rozmowie z nami dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z inwestycją.

W 2016 r. podjął Pan decyzję o zainwestowaniu we współpracy z innogy Polska we własną elektrownię fotowoltaiczną. Jak Pan ocenia tę inwestycję?

Tak, zainwestowałem w elektrownię o mocy 20 kWp i jestem bardzo zadowolony. Czas rozpoczęcia jej pracy przypadł na okres największego nasłonecznienia, a co za tym idzie największej produkcji prądu. Moja firma funkcjonuje głównie od wczesnych godzin porannych do późnych godzin popołudniowych, w zależności od pory roku prąd z fotowoltaiki zapewnia około 70–90% energii elektrycznej potrzebnej nam w firmie. Tylko w lipcu fotowoltaika wyprodukowała 2600 kWh energii,
która została zużyta w całości na potrzeby własne.

Jakie to miało przełożenie na rachunki za energię i bilans finansowy firmy?

Oprócz tego, że znacznie obniżyłem koszty stałe redukując rachunki za energię o ponad 50%, dodatkowo koszt inwestycji w elektrownię fotowoltaiczną wliczyłem w koszty prowadzenia przedsiębiorstwa i zapłaciłem niższy podatek dochodowy. A słońce pracuje dla mnie za darmo. Fotowoltaika to inwestycja na lata i już wiem, że to udana inwestycja.

Jakie były Pana największe obawy przed podjęciem decyzji?

Martwiło mnie, że być może prawdą jest, że fotowoltaika w kraju z niewielkim nasłonecznieniem nie ma sensu. Że jest zbyt mało godzin słonecznych, żeby inwestycja w fotowoltaikę kiedykolwiek się zwróciła. Spotkałem się z wieloma opiniami, że jest to "drogi gadżet" dla biznesmenów, którzy szukają tylko kosztów w firmie. Z własnego doświadczenia wiem, że te informacje nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, a rachunki za prąd są najlepszym potwierdzeniem.

Jak Pan ocenia współpracę z innogy Polska od spotkania z Doradcą aż po podłączenie instalacji do sieci?

Profesjonalne podejście i rzetelna praca. Przed podjęciem decyzji miałem wiele wątpliwości co do samej fotowoltaiki, jednak m.in. dzięki Doradcy innogy moja percepcja sukcesywnie się zmieniała, aż do podjęcia decyzji o zainwestowaniu w instalację fotowoltaiczną. Sam projekt, opinia konstruktora budowlanego, montaż, kontrola wykonania czy terminowość – polecam.

Jako producent zielonej energii i przedsiębiorca perspektywicznie patrzący w przyszłość poleciłby Pan mikroelektrownię fotowoltaiczną swoim partnerom biznesowym?

Zdecydowanie tak. Elektrownia fotowoltaiczna jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą minimalizować koszty w firmie i maksymalizować oszczędności, które mogę przeznaczyć na inwestowanie w inne obszary firmy. A ryzyko tego typu inwestycji jest minimalne.

źródło i zdjęcia: innogy Polska S.A.

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny