Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Przyjazny środowisku system grzewczy? Pompa ciepła HPA-O STIEBEL ELTRON!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2018-12-18

Na co dzień nie myślimy o rzeczach podstawowych, jak jakość powietrza, jakim oddychamy. Coraz częściej jednak mówi się o smogu, który negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Walkę z nim podejmuje nie tylko Ministerstwo Środowiska, ale i samorządy terytorialne. By jednak miało to sens, trzeba włączyć się w te działania. W jaki sposób?

Jakość powietrza w polskich miastach jest fatalna. Za taki stan rzeczy odpowiadają głównie spalarnie odpadów, słabej jakości opał oraz używanie instalacji piecowych starej generacji. A zatem już na etapie planowania domu warto wziąć pod uwagę, jaki rodzaj ogrzewania zastosujemy. Im bardziej nowoczesny, tym bardziej przyjazny środowisku i ekonomiczny. W tę ideę doskonale wpisuje się pompa ciepła HPA marki STIEBEL ELTRON. Służy do automatycznego ogrzewania wody grzewczej do temperatury zasilania +60°C. Można ją wykorzystać również do ogrzewania grzejnikowego i podłogowego. Samo urządzenie zajmuje niewiele miejsca. Może być montowane na zewnątrz i wewnątrz budynku, a jego instalacja nie wymaga żadnych prac ziemnych.

Tego rodzaju pompa ciepła zawiera ekologiczny czynnik grzewczy (R 407C), którego zadaniem jest transport ciepła między parownikiem a skraplaczem. Nie powoduje efektu cieplarnianego, a w przypadku wycieku nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Pompę na tle innych modeli wyróżnia bardzo cicha praca. W wersji E/cool urządzenie ponadto jest przystosowane do chłodzenia aktywnego poprzez odbieranie ciepła z systemu grzewczego.

Schemat instalacji pompy ciepła

Pompa ciepła - w trosce o czyste powietrze

Pompę ciepła można zamontować również w starym budownictwie. Jest to spora inwestycja, ale niezwykle opłacalna. Marka STIEBEL ELTRON, która już od ponad 40 lat rozwija technologię przyjaznych środowisku pomp ciepła, proponuje EkoDotację STOP SMOG. Akcja trwa od kwietnia 2018 r. i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

W ramach EkoDotacji można otrzymać 5.000 zł na montaż wybranego pakietu pomp ciepła. STIEBEL ELTRON dodatkowo uruchomi oraz wykona regulację zestawu urządzeń na swój koszt. Walkę ze smogiem podjęło również Ministerstwo Środowiska. Ruszył rządowy program "Czyste powietrze" finansujący termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła w polskich domach, który będzie realizowany przez kilka kolejnych lat. Minimalna wartość inwestycji to 7.000 zł, a osoby zainteresowane mogą liczyć na pokrycie od 30 do 90% kosztów zakupu i montażu pomp ciepła, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych, węzłów cieplnych oraz kotłów na paliwo stałe.

Zakup systemu grzewczego zarówno do nowego budownictwa, jak i modernizowanego to spory wydatek. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to inwestycja na lata, która - o ile wybierzemy doskonałej jakości urządzenie - szybko da nam realne oszczędności i przyczyni się do polepszenia jakości powietrza.

źródło i zdjęcia: Stiebel Eltron Polska

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny