Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy ceramiczne

Rozpoczęcie konkursu Wienerberger Brick Award 2019

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2018-12-07

Wystartowała czwarta polska edycja konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2019. Kolejny raz wyróżnione zostaną najlepsze obiekty autorstwa polskich architektów, w których wykorzystano materiały ceramiczne. Tradycyjnie też, najlepsze realizacje wyróżnione w konkursie trafią do światowej edycji Wienerberger Brick Award 2020, jako oficjalni kandydaci reprezentujący polską architekturę.

W tym roku mija dokładnie 14 lat, od kiedy po raz pierwszy przyznano międzynarodowe nagrody Wienerberger Brick Award. Konkurs, który powstał po to, aby nagradzać obiekty realizowane z ceramiki, na stałe wpisał się już do kalendarza ważnych wydarzeń w świecie architektury. Oprócz oczywistego wyróżniania najlepszych  budynków wykonanych z ceramiki budowlanej, konkurs spełnia jeszcze jeden, nie mniej ważny cel.

Pokazuje jak plastycznym, uniwersalnym i ponadczasowym materiałem jest cegła ceramiczna. Postęp technologiczny, jakiego doświadczamy na co dzień, dotyczy w równym stopniu architektury. Ulepsza to, co już znamy i dostarcza narzędzia, materiały i rozwiązania, które z roku na rok przesuwają granice między wyobraźnią architektów, a tym co możliwe do zrealizowania w realnym świecie. I właśnie tu, na styku tego co tradycyjne, a przy tym śmiałe i twórcze, znajduje swoje miejsce idea konkursu Wienerberger Brick Award.

 "Cieszymy się, że od 2013 roku, kiedy to odbyła się pierwsza polska edycja konkursu Brick Award, jego popularność rośnie. O tym jak naturalnym i ponadczasowym materiałem jest cegła nikogo nie trzeba przekonywać, ale warto przypominać jej wyjątkowy charakter.” – komentuje start konkursu Monika Sikorska, PR Manager Wienerberger i dodaje: "Domy, budynki użyteczności publicznej, miejsca kultury i inne obiekty nagradzane w poprzednich edycjach konkursu Brick Award są najlepszym dowodem na to, że pokłady twórczego wykorzystania ceramiki nie zostały wyczerpane. I systematycznie ich przybywa, bo cegła jest po prostu ponadczasowa”.

Konkurs w formule międzynarodowej, za którego ideą i powstaniem stoi firma Wienerberger, po raz pierwszy odbył się w 2004 roku. Od tamtej pory w systemie biennale przeplatają się jego edycje krajowe i międzynarodowe, a przypadająca w tym roku polska edycja Brick Award 2019 jest jego czwartą odsłoną. Laureaci tegorocznego konkursu tradycyjnie już wezmą udział w Wienerberger Brick Award 2020.

Kategorie konkursowe
W konkursie Wienerberger Brick Award 2019 nadesłane obiekty rozpatrywane będą w pięciu kategoriach:

  • Feeling at home - domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej; małe założenia architektury mieszkalnej zapewniające komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców.
  • Living together -budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa; nowoczesne koncepcje mieszkaniowe.

Working together - komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe.
 
Sharing public spaces - komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projkety infrastrukturalne.

Building outside the box - innowacyjne koncepcje i sposoby wykorzystania materiaów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek wykonywanych na spechalne zamówienie lub  innowacyjnej ornamentyki.

Jury konkursowe
Obiekty zgłoszone do udziału w konkursie oceniać będzie znakomite jury, w którego kapitule znaleźli się:

Tomasz Konior
Architekt i urbanista, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz założyciel
i główny projektant w autorskim biurze KONIOR STUDIO. Pasjonat muzyki i miasta. Autor
i współautor ponad 150 projektów o różnej skali oraz tematyce.

Zbigniew Maćków
Architekt, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów w latach 2010-2018. Nauczyciel akademicki Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Solvay Brussels School. Od 1995 prowadzi Maćków Pracownia Projektowa.

Grzegorz Piątek
Krytyk architektury, kurator, autor książek. Wyróżniony m.in, Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008), Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) oraz Nagrodą Literacką m.st. Warszawy (2017).

Małgorzata Pilinkiewicz
Architekt, współwłaścicielka biura archistudio studniarek + pilinkiewicz, Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP 2018-2022, Przewodnicząca Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów RP 2014-2018, Sędzia konkursowy SARP.

Jerzy Szczepanik – Dzikowski
Architekt i założyciel (wspólnie z Olgierdem Jagiełło i Maciejem Miłobędzkim) pracowni JEMS Architekci. Laureat Honorowej Nagrody SARP (2002). Sekretarz Krajowej Izby Architektów 2001 – 2005.

Warunki udziału w konkursie
Do konkursu zgłaszać można obiekty, których budowę zakończono po 1 stycznia 2016 roku, zrealizowane w Polsce lub poza granicami kraju, ale na podstawie projektu polskiego architekta. Obiekty, które zwyciężą w edycji polskiej zostaną zgłoszone jako oficjalni kandydaci do Wienerberger Brick Award 2020. Ponadto zwycięzcy otrzymają narody pieniężne: 20 000 zł dla zdobywcy Grand Prix oraz tym samym nagrody w jednej z pięciu kategorii konkursowych i po 10 000 zł dla zwycięzców każdej z czterech pozostałych kategorii. Prace można nadsyłać poprzez formularz na oficjalnej stronie konkursu brickaward.pl/konkurs  do 4 lutego 2019 r.

Więcej informacji o konkursie znaleźć można na jego oficjalnej stronie www.brickaward.pl.

Patronaty
Patronat Honorowy:
Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP)

Patronat:
Fundacja Centrum Architektury


Patroni medialni:

źródło i zdjęcia: Wienerberger

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny