Aktualności

PREFA zacumowana – projekt w porcie

16.10.2012

Na wybrzeżu pojezierza łużyckiego w Niemczech – Geierswalder See – zacumowały dwa pływające domy wczasowe, charakteryzujące się wyszukaną architekturą i wyglądem fasad.

Pływające domy Lausitz Resort zostały zaprojektowane przez dwójkę architektów i wykonawców – rodzeństwo Wilde, prace nad projektem trwały około sześciu lat. W tym czasie z niezwykłą starannością dopracowywano najbardziej subtelne techniczne elementy projektu tj. system pływającej kopuły dzięki któremu stalowo-szklana konstrukcja pewnie utrzymuje się na wodzie. Mimo wszystko początkowy problem pozostał nierozwiązany: jeziora Geiserwalder, a z nim pozostałe zbiorniki wodne w Brandenburgii i Saksonii zostały sztucznie utworzone dzięki rewitalizacji dwunastu otworów – pozostałości po kopalniach odkrywkowych.

Woda w kopalni węgla brunatnego charakteryzuje się wysoka kwasowością, niskie pH jest obojętne dla ludzi, natomiast stanowi problem przy kontakcie z materiałami budowlanymi, ponieważ prowadzi do korozji. W takim razie  jakie rozwiązanie fasady mogłoby oprzeć się na stałe środowisku o wysokiej kwasowości wody (pH  = 3,8) pojezierza Geierswalder See  jednocześnie bez utraty efektu wizualnego oraz jakości?

Aluminium – długotrwała jakość na  wysokim poziomie! Charakterystyczna łukowa architektura domów wczasowych przypomina ogromne żagle, które jednocześnie stanowią dach i fasadę dookoła przeszklonej stalowej konstrukcji. Pokrycie łuków musiało zostać wykonane materiałem zapewniającym odpowiednią  elastyczność i możliwość wygięcia, ale co ważniejsze, materiałem odpornym na działanie wody o wysokiej kwasowości. Pierwsze pomysły architektów miały polegać na zastosowaniu Cynku oraz profili falistych. Obydwa warianty okazały się jednak nieodpowiednie. Dopiero w wyniku kontaktu z doradca technicznym Firmy PREFA p.Jens Lindner uzyskano perfekcyjne, długotrwałe i estetyczne rozwiązanie.

Prefalz w kolorze srebrny metalik optycznie perfekcyjnie harmonizuje z całym nowoczesnym obrazem stalowo-szklanej konstrukcji. Wysoka jakość materiału w zakresie elastyczności obróbki pozwoliła osiągnąć  najwyższej jakości pokrycie przy zachowaniu zaplanowanej formy zgodnej z wizja architektoniczną architektów rodzeństwa Wilde. Pomysł pływających domów będzie  w najbliższym czasie kontynuowany i oprócz już powstałych pojawią się kolejne – oczywiście pokrycie również zostanie wykonana z aluminiowej blachy Prefalz.

Okazuje się, iż nawet wilgotne środowisko pływających domów na pojezierzu Geierswalder See nie stanowiło dla konstrukcji dachowej pokrytej blachą aluminiową  Prefalz żadnej bariery. Aluminium przekonuje swoimi właściwościami – odpornością na korozję i pęknięcia oraz długotrwałą żywotnością. Aby zrealizować cel jakim było osiągnięcie tej szczególnej formy dachu przy jednocześnie bardzo wysokiej jakości zdecydowano się na zastosowanie techniki podwójnego rąbka stojącego na pełnym deskowaniu.

Dzięki zastosowaniu dodatkowej ilości zaczepów osiągnięto jeszcze lepsze zabezpieczenie pokrycia przed działaniem wiatru. Połączenia poprzeczne paneli również zabezpieczone są zaczepami. Naturalnie na wodzie panuje podniesiona wilgotność powietrza, nie stanowi to jednak problemu przy starannym ułożeniu pokrycia dachowego na macie strukturalnej. Opisany wyżej sposób zastosowania materiału zapewnił  efektywne odprowadzenie nadmiaru wilgoci, tym samym wypełnione zostało postawione przez architektów Wilde wysokie wymaganie co do jakości rozwiązania.

Każdy kto przygląda się niezwykłej formie pływających domów, nawiązującej do pontonu, stojąc w bezpośrednim kontakcie przed fasadą zwraca uwagę na sposób wykonania, dlatego szczególnie postarano się o wykonanie pozbawione jakichkolwiek rys. PREFA zacumowana – projekt w porcie. W końcu słusznie oczekuje się od Firmy PREFA dla tego nadzwyczajnego projektu rozwiązań najwyższej klasy.

Źródło: Prefa

Więcej

Firma powiązana:

Prefa

Telefon 022 720 62 90
www.prefa.com
biuro@prefa.com

Prefa