Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Beton dekoracyjny - pomysł na urządzenie nowoczesnego wnętrza

Beton dekoracyjny stał się obecnie najmodniejszym elementem dekoracyjnym we wnętrzach. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią okładzinę ścienną, aby cieszyć się doskonałą aranżacją przez wiele lat.

Beton dekoracyjny - pomysł na urządzenie nowoczesnego wnętrza
HOMSA Sp. z o.o. Wyposażenie wnętrz na zamówienie
luxum.pl
HOMSA Sp. z o.o. Wyposażenie wnętrz na zamówienie
Dane kontaktowe:
12 346 49 11
Dekerta 44, 30-703 Kraków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Beton ozdobą kominka Każdy już chyba zwrócił uwagę na panującą modę na beton spełniający rolę dekoracji wnętrz. To materiał dla osób ceniących proste formy w naturalnym wydaniu. Beton architektoniczny nie jest rozwiązaniem zarezerwowanym do wykonania już na etapie budowy, nie trzeba też kupować ciężkich płyt, czy różnego rodzaju farb albo tynków imitujących prawdziwy beton.

Beton jest specjalnie wykonany i przygotowany do celów dekoracyjnych. Co odróżnia beton dekoracyjny, architektoniczny od budowlanego betonu towarowego? Jak można beton architektoniczny wykorzystać  w aranżacji ścian we wnętrzu? Jak zamontować beton dekoracyjny, by stanowił trwałą, ponadczasową i elegancką dekorację?

Jak z "dziurkowanej"  faktury i typowego dla betonu  koloru uczynić atut?

Urządzając wnętrze w stylu nowoczesnym, industrialnym najczęściej wybierane są do dekoracji  ścian płyty z oryginalnego betonu.  Do niedawna takie płyty były ciężkie i dość grube, miały dyskusyjnie estetyczną powierzchnię i trudno było je dociąć na budowie i jeszcze zamontować na ścianie. Więc nie zawsze było to najlepsze i najszybsze rozwiązanie.

Ściana z betonu

Zespół technologów przetwórstwa betonu oraz laborantów z dużym doświadczeniem w najlepszych cementowniach i betoniarniach opracowało doskonałą recepturę i innowacyjną metodę produkcji płyt dekoracyjnych z betonu architektonicznego. Płyty z betonu architektonicznego Luxum, to najwyższy poziom estetyczny i jakościowy, co ma pierwszoplanowe znaczenie przy realizacjach dekoracji ścian, elewacji, podłóg czy ogrodzeń.

Nieco podobny efekt do płyt z betonu architektonicznego uzyskuje się, aplikując na podłoża pewnego rodzaju szpachle, tynki czy farby strukturalne. Beton architektoniczny często też naśladują płyty włóknino-cementowe, kolekcje płytek ceramicznych, tapety czy sztuczne panele, albo barwiony gips. Ale czy warto uzyskiwać efekt betonu architektonicznego imitacją (często droższą od oryginału z prawdziwego betonu)?

Beton w kuchni

Raczej nie, bo w końcu coś co udaje nie jest oryginałem, a wnętrza domów pokazują kim jesteśmy naprawdę. Inną sprawą jest, że imitacje wyglądają dobrze na małych próbkach, na zdjęciach czy filmikach. Na żywo widać, że to jednak podróbka oryginału. Creative Concrete, czyli beton dekoracyjny w płytach marki Luxum, z powodzeniem może być montowany na klej montażowy także na lekkich ściankach z GK czy OSB, a to dzięki wyjątkowo niskiej wadze.

W odróżnieniu od imitacji i ciężkich, starego typu płyt betonowych - płyty z betonu dekoracyjnego Luxum, można bezpiecznie montować na klej, przycinać pod różnymi kątami, wiercić otwory, wieszać szafki, regały, czy TV.  

Innowacyjne płyty z naturalnego betonu dekoracyjnego Luxum w odróżnieniu od tradycyjnych płyt dekoracyjnych, betonowych - nie zawierają szkodliwych sztucznych włókien, nie pylą, nie żółkną, nie wydzielają żadnego zapachu, są miłe i gładkie w dotyku pomimo porowatości, mają niską nasiąkliwość, doskonałe własności akustyczne i wysokie walory estetyczne.

Beton dekoracyjny na ścianie

W dawnej estetyce ściany budowli z betonu, aby były wykończone musiały być tynkowane, bo oryginalną fakturę betonu traktowano jako przejaw stylizacyjnego wybrakowania. W czasach gospodarki socjalistycznej, powierzchnie z betonu raziły nadmiernym chłodem i prostotą. Od tamtych czasów wiele się zmieniło. Obecnie zupełnie inaczej patrzymy na beton, zwłaszcza kiedy dostępnych jest wiele jego odmian.

Beton dekoracyjny Creative Concrete od Luxum,  także w wersji porowatej (PREMIUM) i mocno porowatej (INDUSTRIAL),  ma nadal gładką powierzchnię, dzięki czemu ściany wyglądają dostojnie i wyjątkowo elegancko. W Luxum dostępne są gotowe płyty betonowe różnej wielkości, w wielu kolorach i o różnych fakturach, tak aby można było zastosować beton w praktycznie każdej aranżacji.

Luksusowe płyty betonowe do dekoracji ścian

Aranażacja z betonu w pokoju Do produkcji  płyt betonowych starego typu używa się masy ze zwykłego szarego cementu hutniczego, piachu i różnego rodzajów kruszyw. Żeby z takiej masy można było uformować cienkie płyty, masa jest wzmacniana włóknami szklanymi lub polipropylenowymi, dodaje się chemiczne plastyfikatory i w przypadku np. techniki betonu GRC wykonuje prasowanie pod ciśnieniem. Płyty z betonu starego typu są ciężkie! Płyty o wielkości przeciętnej płytki gresowej czy ceramicznej ważą nawet 20 kg, duże – około 50 kg, a największe – niemal 100 kg.

Najczęściej na rynku można znaleźć tradycyjne płyty betonowe dość grube, ciężkie, zbyt masywne. Zwykle należy montować je na ścianach mechanicznie za pomocą kołków lub specjalistycznych systemów. Można je także montować na rusztach drewnianych, stalowych lub aluminiowych. Wielu producentów nadal ulepsza przestarzałą technologię, żeby zmniejszać grubość i wagę płyt, bo łatwiej je montować przyklejając je na ścianach podobnie jak płytki ceramiczne. Zdarzają się płyty betonowe o powierzchni powyżej 0,5 m2 i grubości poniżej 1cm. Ale to już nie jest prawdziwy beton, tylko raczej sztuczny beton z dużą zawartością często bardzo szkodliwych dodatków.

Luksusowe płyty z betonu dekoracyjnego Luxum, pozbawione są problemów płyt ze zwykłego betonu i sztucznych dodatków. Nie mają szkodliwych włókien, agresywnej chemii, a za to najwyższej klasy szwajcarski cement, wyselekcjonowane kruszywa z polskich kopalń, wielokrotnie płukane z użyciem czystej wody pitnej z wodociągów (nie poprzemysłowej wody z płukanek, żwirowisk czy kopalń, albo chłodnic agregatów). Płyty betonowe Luxum są wyjątkowe pod każdym względem.

Prosta obróbka i montaż

Płyty z betonu najczęściej oferowane są w pożądanych przez klientów i architektów rozmiarach 150x60, 120x60, 100x50, 90x55, 80x80, 60x60, 60x30cm. Brzegi płyt Luxum, dzięki wysokiej jakości betonu wykończone są na ostro. Dlatego ich przycięcie i spasowanie pod kątem jest bardzo łatwe. Po obwodzie czasem są wyprofilowane wyżłobienia. Innowacyjne, naturalne płyty betonowe Luxum montowane są najczęściej na klej, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Dekoracyjne płyty betonowe Luxum można zamontować do ściany także mechanicznie, przy pomocy opracowanych przez konstruktorów Luxum międzydylatacyjnych kotew ozdobnych (kotwy śrubowe z łbem kwadratowym montowane pomiędzy dylatacjami płyt), bez konieczności wiercenia otworów w płytach.

Ciekawym rozwiązaniem instalacyjnym jest mechaniczny montaż przy pomocy zwykłych śrub z kołkami rozporowymi. Dzięki wysokiej jakości, płyty betonowe Luxum można bezproblemowo wiercić w narożach zwykłymi wiertłami do betonu lub uniwersalnymi, przy użyciu zwykłej wiertarki. Po przykręceniu płyt śrubami do ściany, na łeb śrub nakładane są dostępne w Luxum nakładki ozdobne.

Na ekskluzywne elewacje i ogrodzenia wentylowane, beton dekoracyjny Luxum może być montowany standardowymi kotwami kamieniarskimi, niewidocznymi z zewnątrz. To możliwe, bo płyty z betonu architektonicznego Luxum, gwarantują wysoką wytrzymałość i łatwość obróbki. Do płyt Luxum nie potrzeba stosować często niebezpiecznych, sprzedawanych bez niezbędnego atestu kotew specjalistycznych o dziwnych konstrukcjach i wysokiej cenie. Do płyt betonowych Luxum, wystarczą standardowe kotwy kamieniarskie. Co ważne, dzięki standardowym kotwom z niewidocznym systemem montażu, płyty można zastosować także na elewacji z ociepleniem styropianowym lub z wełny. Oczywiście panele betonowe Luxum można na elewacji czy ogrodzeniu także przykleić, bez obaw o trwałość i mrozoodporność.

Bogata oferta kolorów

Panele Luxum z betonu dekoracyjnego najczęściej wybierane są w kolorze szarym jasnym cementowym i szarym ciemnym cementowym, ale są także w kolorze białym, delikatnej siwej bieli, jasnego piaskowca, ciemnego betonu, antracytu, czerni, a nawet zardzewiałej stali COR-TEN, czy czerwonej cegły. Wszystkie kolory dostępne są w różnym stopniu porowatości (gładkie, premium, industrial).

Zdaniem naszym i wielu wybitnych architektów - beton architektoniczny pomimo, iż jest naturalnym produktem (powinien być naturalny, bez sztucznych włókien, siatek, agresywnej chemii), to jednak powinien być materiałem dekoracyjnym o ustandaryzowanej estetyce.

Dlatego w Luxum niedopuszczalne są pęknięcia, plamy, zacieki, zabrudzenia, inkluzje i wady betonu, wynikające z niedopracowanej receptury, stosowania niepłukanych kruszyw, zanieczyszczonego piasku, brudnej wody, taniego cementu, nieatestowanych dodatków i sztucznych włókien. Często też urobek betonowy jest nieprawidłowo wymieszany, a płyty wibrowane nieprawidłowo. Zdarza się nawet, że na różnego rodzaju portalach internetowych oferowane są dekoracyjne płyty z betonu architektonicznego, które nie posiadają wymaganych atestów, są niewiadomego pochodzenia.


Takie produkty  mogą być skrajnie niebezpieczne, pękać, odspajać się od podłoża, wydzielać nieprzyjemne zapachy, pylić, żółknąć i być siedliskiem pleśni. Dlatego wybierając beton architektoniczny Luxum, dbasz zdrowie, bezpieczeństwo i środowisko, w zamian otrzymując doskonały produkt o wysokich walorach dekoracyjnych, który jest modny, elegancki i ponadczasowy.

Płyty dekoracyjne z betonu Luxum, są miłe i gładkie w dotyku, nawet w wersji mocno porowatej. Ciekawie wyglądają w aranżacji praktycznie każdego stylu, ale najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach i na budynkach w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy industrialnym - loftowym.

W celu uzyskania niezmiennego efektu dekoracyjnego, płyty betonowe warto zaimpregnować doskonałym impregnatem do betonu Luxum, który zabezpieczy przed brudem i ułatwi czyszczenie. Dzięki impregnacji płyty Luxum na elewacjach, można czyścić także myjką ciśnieniową.

Warto wybrać propozycję Luxum.

źródło i zdjęcia: Luxum