Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Smog z dala od domu - bezpieczna elewacja dzięki tynkom Weber

Eksperci marki Weber podpowiadają jak wykonać fasadę, która będzie odporna na działanie takich zanieczyszczeń jak smog.

Smog z dala od domu - bezpieczna elewacja dzięki tynkom Weber

Szkodliwe substancje zawarte w smogu mogą negatywnie oddziaływać na ściany zewnętrzne budynków, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do ich poważnych uszkodzeń. Odpowiednie materiały użyte do wykończenia elewacji zabezpieczą ją przed silnie zanieczyszczonym powietrzem.

Czym jest smog?

Smog to zanieczyszczenia powietrza powstałe w wyniku spalania węgla i śmieci w piecach domów jednorodzinnych oraz starych, niemodernizowanych kotłowniach.

Budynki vs smog

Bardzo niebezpieczne dla elewacji są drobinki wytworzonego kwasu siarkowego, które mogą powodować miejscowe uszkodzenia. Działania destrukcyjne zwiększają również opady. Woda wnika w szczeliny na fasadzie, co skutkuje jej powolnym, ale systematycznym zawilgoceniem. Sadza oraz pyły tworzą na ścianach budynków ciemne smugi i plamy, powodując jednocześnie szarzenie jasnych kolorów.

Jaki tynk zabezpieczy elewację przed agresywnymi substancjami chemicznymi?

- "Najbardziej odporne na oddziaływanie zanieczyszczeń z atmosfery są tynki silikatowe. Są to produkty, w których wiązanie następuję poprzez reakcję chemiczną potasowego szkła wodnego z dwutlenkiem węgla, obecnym w atmosferze" - mówi Sławomir Nastarewicz, doradca techniczny Weber.

Tynk silikatowy Tynki silikatowe

Elewacje, które zostały pokryte tynkami silikatowymi nie będą przyciągały pyłu i kurzu, w których często znajdują się szkodliwe substancje chemiczne. Ich cechą charakterystyczną jest również wysoka odporność na promieniowanie UV, wysoka paroprzepuszczalność oraz wysokie pH.

- "Sztandarowym produktem w ofercie Weber, który odpowiada na wyzwanie ochrony elewacji przez zanieczyszczeniami, jest tynk silikatowy weber TD331. Możemy go barwić na ponad dwieście kolorów z palety Navigator. Dzięki temu łączymy spełnienie wymagań estetycznych i ochronnych w jednym uniwersalnym produkcie" - tłumaczy Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy fasadowe Weber.

Bezpieczna elewacja na lata

- "Przynajmniej raz w roku, najczęściej po zimie, konieczny jest przegląd elewacji, podczas którego należy zwrócić szczególną uwagę na jej uszkodzenia. Mam tu na myśli mikrospękania, odpryski czy porażenie mikrobiologiczne tj. porastanie glonami,  potocznie określane zazielenieniem, oraz wszelkie zabrudzenia" - tłumaczy Sławomir Nastarewicz, doradca techniczny Weber.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber