Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy keramzytobetonowe

Stropy - najważniejsze cechy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2018-10-22

Strop jest poziomym układem konstrukcyjnym, który oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Strop przenosi obciążenia na pionowe elementy nośne, czyli ściany lub słupy. Do najważniejszych funkcji stropu zalicza się: przenoszenie obciążenia stałego oraz użytkowego, jak również zwiększenie sztywności budynku, ochronę pomieszczenia na poszczególnych kondygnacjach przed przenikaniem dźwięku i ciepła.

Stropy także tworzą podłoże do posadzek i podłóg oraz ograniczają rozprzestrzenianie się ognia. Dzielone są one ze względu na stosowane w nich rozwiązania konstrukcyjne. Rozróżniamy stropy belkowe, płytowe, płytowo-żebrowe i gęstożebrowe. Stropy podzielić można także ze względu na zastosowane materiały, które wykorzystywano do ich wykonania.

Charakterystyka różnego typu stropów

W stropach belkowych elementem nośnym są belki ułożone równolegle do siebie, na których opierają się elementy wypełniające i warstwy podłogowe. W stropach płytowych natomiast elementem nośnym jest płyta żelbetonowa prefabrykowana lub monolityczna. W przypadku monolitycznej, w czasie układania betonu, niezbędne jest pełne deskowanie od spodu płyty, która może być zbrojona jednokierunkowo lub krzyżowo. Stropy płytowo-żebrowe charakteryzują się płytą opartą na żebrach, czyli lekkich belkach równoległych do siebie i opartych na ścianach. Elementem nośnym stropy gęstożerbrowego są żebra oparte na podporach, np. na ścianach. Przestrzeń między belkami wypełnia się pustakami ceramicznymi, betonowymi, gipsowymi lub trzcinowo-cementowymi, a całość wypełniana jest mieszanką betonową.

Czym są belki stropowe?

Belki stropowe są elementem konstrukcyjnym wielu rodzajów stropów. Zadaniem belek jest przyjmowanie obciążeń z płyty stropu. Od nich zależy nośność, czyli wytrzymałość na obciążenia. Belki stropowe opierane są na ściankach nośnych lub na belkach głównych, czyli podciągach. Belki stropowe nazywane są również żebrami. Belki stropowe mogą być wykonywane z drewna lub  drewna klejonego, żelbetu. Wykonuje się także stropy oparte na belkach stropowych ze stali.

źródło i zdjęcia: Keramzyt System Węcławik, Gwóźdź Spółka Jawna

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny