Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Keramzyt jako materiał budowlany

Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane wypalane z gliny ilastej w temperaturze około 1150 stopni Celsjusza. Do produkcji używa się glin pęczniejących. Po wstępnym rozdrobnieniu i uplastycznieniu materiał kierowany jest do pieców obrotowych.

Keramzyt jako materiał budowlany
Keramzyt-Beton System Sp. z o.o. Beton, materiały budowlane
www.keramzytsystem.pl
Keramzyt-Beton System Sp. z o.o. Beton, materiały budowlane
Dane kontaktowe:
91 462 14 40
Tartaczna 9, 70-893 Szczecin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W procesie wypalania uzyskuje się materiał w kształcie okrągłych bądź owalnych brył o zróżnicowanych frakcjach. Glina podczas spiekania znacznie powiększa swoją objętość. Każda z porowatych wewnątrz "kulek" pokryta jest twardą osłoną ceramiczną. Materiał po sortowaniu można zakupić w kilku frakcjach. Warto podkreślić, że otrzymane kruszywo należy do materiałów niepalnych, obojętnych chemicznie, odpornych na wodę, działanie pleśni, grzybów i gryzoni.

Bloczki i pustaki keramzytobetonowe

Z keramzytu wykonuje się również bloczki i pustaki. Charakteryzują się na tyle dobrą wytrzymałością oraz izolacyjnością cieplą i akustycznym, że można z nich wykonywać wszystkie rodzaje ścian, w tym jednowarstwowe. Pustaki z keramzytobetonu muruje się dość szybko i wygodnie. A to dzięki wyprofilowanym ściankom bocznym na wpust i wypust zwykle nie trzeba wypełniać spoin pionowych - oznacza to, że zużywa się mniejsze ilości zaprawy murarskiej. Podstawowe elementy budowlane są najczęściej tradycyjnie prostokątne. Chociaż spotkać można również pustaki keramzytowe, które w poziomym przekroju przypominają kształt litery "S", co ma wymierny wpływ na poprawę izolacyjności cieplnej powstałej z nich przegrody.

Jak muruje się z pustaków keramzytobetonowych?

Do murowania ścian z pustaków zwykle stosuje się tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną lub specjalną zaprawę ciepłochronną. Poprawia ona izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych, przez to, że grube spoiny mają współczynnik przenikania ciepła zbliżony do tego, jaki mają pojedyncze elementy. Niektóre pustaki można również murować na cienkowarstwowe zaprawy klejowe. Warto podkreślić, że z keramzytobetonu produkowane są także prefabrykowane elementy ścienne. Na plac budowy przyjeżdżają prosto z fabryki i są montowane przez wykwalifikowanych pracowników.

źródło i zdjęcia: Keramzyt System Węcławik, Gwóźdź Spółka Jawna