Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wapno, cement, gips

40 lat Cementowni Kujawy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2012-09-20

Cementownia Kujawy obchodzi swoje 40-lecie. Pierwszy piec cementowy uruchomiono we wrześniu 1972 roku. Zakład, który od 1995 roku należy do Lafarge, w ciągu kilkunastu ostatnich lat został całkowicie zmodernizowany i obecnie jest jednym z najbardziej nowoczesnych zakładów cementowych w Europie.

Historia przemysłu wapienniczego i cementowego na Kujawach ma swój początek w 1860 roku, kiedy to w okolicy Wapienna natrafiono na złoże wapienia. Od tego czasu zaczęto wykorzystywać skałę jako surowiec do produkcji wapna.

W 1972 roku zaczęto przerabiać kamień wapienny na cement w Kombinacie Cementowo-Wapienniczym Kujawy. Wtedy to uruchomiony został pierwszy piec cementowy i zakład rozpoczął produkcję jednego z najbardziej deficytowych towarów w PRL-u – cementu portlandzkiego.

W 1995 roku właścicielem cementowni i zakładu górniczego została Grupa Lafarge. Nowy właściciel przystąpił do gruntownej modernizacji zakładu. Od tego czasu Grupa Lafarge zainwestowała w rozwój polskiego przemysłu cementowego w Polsce ponad 1,5 mld złotych.

Efektem inwestycji są m.in. systemy odpylania najnowszej generacji, które pozwalają z nawiązką spełniać wszelkie europejskie normy oraz zmiana w 2003 roku niezwykle energochłonnej technologii produkcji klinkieru z metody mokrej na suchą z kalcynacją wstępną. Metoda ta jest przyjazna dla środowiska naturalnego.

W latach 2007-2009 Lafarge dokonał znaczących inwestycji związanych ze zwiększeniem mocy produkcyjnych w obu cementowniach w Polsce. Na Kujawach i w Małogoszczu zainwestowano w tym okresie 84 mln euro. Na Kujawach powstały wówczas nowe silosy: klinkieru i popiołów lotnych. W 2011 roku zakończona została następna inwestycja w Cementowni Kujawy – młyn rolkowo-misowy nr 4.

Dziś Cementownia Kujawy jest jednym z najnowocześniejszych zakładów w Europie z mocą produkcyjną ponad 2 mln ton cementu rocznie – mówi Leonard Palka, dyrektor zakładu. Cementownia Kujawy jest przystosowana do bezpiecznego wykorzystywania paliw i surowców alternatywnych. Przyczynia się w ten sposób do oszczędzania nieodnawialnych źródeł energii, np. węgla. Lafarge nie tylko wypełnia misję związaną z ochroną środowiska, ale współpracując z lokalnymi firmami i władzami włącza się w skuteczne rozwiązywanie problemów gospodarki odpadami.

W maju 2012 roku minęło 7 lat bez wypadku w Cementowni Kujawy. Jest to ilustracja tego, że w Lafarge bezpieczeństwo pracy jest najważniejszym priorytetem. Przejawem troski firmy o bezpieczeństwo pracowników są nie tylko przepisy i standardy. Ważne są też działania zwiększające świadomość pracowników.

Dobre wzorce zakład promuje też wśród społeczności lokalnej, np. podczas tzw. otwartych dni, pikników rodzinnych, które są organizowane w czerwcu z okazji Miesiąca Bezpieczeństwa. W miłej atmosferze zabawy prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci, konkursy, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, pikniki dla rodzin pracowników oraz dla społeczności lokalnych.

Cementownia Kujawy zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. W ocenie Państwowej Inspekcji Pracy Cementownia Kujawy jest najlepszym pracodawcą regionu kujawsko-pomorskiego w zakresie bezpieczeństwa pracy w kategorii zakładów od 50 do 250 osób – powiedział Leszek Srebrniak, dyrektor ds. bezpieczeństwa w Lafarge. 40 lat Cementowni Kujawy!

Źródło: Lafarge

Więcej

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny