Aktualności

Kolejni producenci dadzą klientom gwarancję jakości styropianu

18.09.2012

Do Programu Gwarancji Jakości Styropianu przystąpiły kolejne firmy: Albaterm Sp. z o.o., Izolbet Sp. J., Jantoń4J Sp. z o.o., PPUH Polstyr i Styropmin Sp. z o.o.

W Programie Gwarancji Jakości Styropianu biorą już udział AUSTROTHERM Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Barda Sp. z o.o., Dom-Styr Sp. j., PPU Ekobud Sp. z o.o., Zakład Produkcji Styropianu Eurotermika, FWS Fabryka Wyrobów Styropianowych Sp. z o.o., Genderka Sp. z o.o., ZBWMB Jan Gutkowski, Knauf Industries Polska Sp. z o.o., Neotherm Sp. j., NTB Sp. z o.o., Paneltech Sp. z o.o., Promax Sp. z o.o., Styrokon Sp. z o.o., Styropian Plus Sp. z o.o., Wytwórnia Styropianu Styromap Sp. j., Styropoz Sp. z o.o. oraz Termex Sp. z o.o.

Program Gwarancji Jakości Styropianu wystartował w czerwcu 2012 r. Przedsięwzięciu patronuje Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS). Celem Programu jest kontrola płyt styropianowych oferowanych na polskim rynku oraz eliminowanie z rynku styropianów o parametrach niezgodnych z rzeczywistością. Warunkiem udziału w Programie jest zobowiązanie się producenta do czytelnego oznakowania wyrobów i rzetelnego informowania nabywców o cechach deklarowanych oferowanego styropianu. Uczestnicy Programu oznaczą  swoje produkty dodatkową tabelą wielkości 10x30 cm informującą o najważniejszych cechach deklarowanych styropianu: wytrzymałości na ściskanie, współczynniku przewodzenia ciepła oraz minimalnej wadze jednego metra sześciennego danego typu styropianu.

Dodatkowe oznakowanie nie tylko ułatwi klientowi wybór odpowiedniego dla jego potrzeb styropianu, ale także da mu możliwość sprawdzenia czy wyrób ma szansę spełniać deklarowane parametry. Samodzielną kontrolę będzie można przeprowadzić ważąc paczkę styropianu i porównując wynik z podaną na opakowaniu minimalną wagą danej odmiany. Wynik ważenia należy podzielić przez objętość paczki, która zazwyczaj wynosi 0,3 m3. Minimalne wagi 1 m3 styropianu poszczególnych odmian są następujące: Tabele PSPS do weryfikacji parametrów styropianu.

- Informacja o gęstości ani o wadze styropianu nie jest wymagana przepisami i standardowo nie znajduje się na opakowaniach. Tajemnicą poliszynela jest jednak, że to właśnie waga świadczy o jakości produktu. Uczestnicy Programu Gwarancji Jakości Styropianu zgadzają się ujawnić wagi swoich wyrobów i umieścić je na paczkach. To odważna, ale i ryzykowna decyzja, bo pozwala klientowi na samodzielną kontrolę jakości tych wyrobów. Być może dlatego część producentów do tej pory nie weszła do Programu. Mamy nadzieję, że to jedynie kwestia czasu. Dzięki Programowi konsument, który zdecyduje się na zakup styropianu, może upewnić się, że kupuje bezpieczny i pełnowartościowy  produkt, który w przyszłości rzeczywiście pozwoli oszczędzać  na kosztach ogrzewania – zwraca uwagę Kamil Kiejna, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu.

Jeszcze we wrześniu br. ruszy pierwszy cykl weryfikacji styropianu dostępnego na rynku – niezależna komisja we współpracy z notyfikowanym laboratorium badawczym pobierze próbki styropianu z rynku i skontroluje ich jakość. Drugi etap kontroli rozpocznie się na początku 2013 r. Producenci, których wyroby dwukrotnie przejdą taki sprawdzian, otrzymają Certyfikat i Znak Jakości Styropianu. Wszelkie informacje na temat Programu Gwarancji Jakości Styropianu, w tym aktualną listę jego uczestników można sprawdzać na stronie PSPS producencistyropianu.pl.

Więcej