Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Domy i konstrukcje

Budowa Bio-Elektrofiltru w Żarskim SWISS KRONO sp. z o.o. przekroczyła półmetek

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2018-06-20

Prace montażowe Bio-Elektrofiltru, który będzie oczyszczał gazy odlotowe z suszarni linii produkującej płyty MDF, w żarskim SWISS KRONO sp. z o.o. posuwają się w szybkim tempie i zgodnie z harmonogramem. Zmontowana została już zasadnicza część podstawy, w której zlokalizowane są elektrody wytwarzające pole elektrostatyczne.

- "Przed nami trudna operacja spawania elementów zewnętrznej obudowy podstawy filtra wykonanej z wysokiej jakości stali kwasoodpornej. Utrudnienie spowodowane jest specyficzną lokalizacją inwestycji, tj. pomiędzy istniejącymi urządzeniami produkcyjnymi. Wysokość segmentów obudowy to ponad 24 m" - informuje z-ca kierownika działu inwestycji Grzegorz Zubrycki.

Na ukończeniu jest montaż tzw. "serca" Bio-Elektrofiltru, tj. układu elektrostatycznego. Składa się on z szeregu segmentów zbudowanych z pionowych połączonych ze sobą rur o przekroju sześciokątnym, które podczas pracy filtra stanowić będą uziemione elektrody. Widok tego układu z góry przypomina wielki plaster miodu. W każdej z rur będzie umieszczona elektroda połączona do wysokiego napięcia. Łączna liczba tych elektrod to 1.066 szt. Przez elektrody przepływać będzie prąd o napięciu ponad 100.000 V, który spowoduje jonizację strumienia przepływających gazów, a w konsekwencji ich oczyszczanie z pyłów i lotnych związków organicznych, w tym formaldehydu.

Widok z lotu ptaka na fabrykę

- "Współpraca z firmą EWK Umwelt Technik GmbH, która jest dostawcą urządzenia przebiega bez zakłóceń. Firma EWK posiada wieloletnie doświadczenie w budowie urządzeń oczyszczania powietrza dla przemysłu płyt drewnopochodnych, a jej produkty są zamontowane w wielu zakładach na całym świecie" - informuje Krzysztof Przygodzki, Członek Zarządu, Dyrektor Techniczny.

- "Wszystkie elementy konstrukcji dostarczane są na bieżąco. W tym tygodniu dotarły do nas pierwsze elementy komina, w tym separator kropel. Pogoda tej wiosny sprzyja wszelkim pracom montażowym, trzymamy się przyjętych planów, a sam termin uruchomienia Bio-Elektrofiltru jesienią br. nie jest zagrożony" - dodaje Grzegorz Zubrycki.

- "Budowa nowego BIO-Elektrofiltru wiąże się z realizacją długoterminowej strategii SWISS KRONO POLSKA związanej z produkcją swoich wyrobów w poszanowaniu środowiska naturalnego, a także respektowania przepisów w zakresie najlepszych dostępnych technik BAT wynikających z art. 2 punktu 11 Dyrektywy Rady Europejskiej 96/61/WE z dnia 24.09.1996 roku. Po uruchomieniu tego wysoko skutecznego urządzenia, wszystkie nasze linie produkujące płyty drewnopochodne będą podłączone do dwóch elektrofiltrów działających w naszym zakładzie, a tym samym gazy odlotowe powstające w procesie produkcyjnym skutecznie oczyszczone" - wyjaśnia Tomasz Rola, Kierownik Działu BHP i Ochrony Środowiska.

Bio-Elektrofiltr - widok z góry

Szacowany koszt inwestycji 40 mln zł.

  • Grudzień 2017 - rozpoczęcie prac budowlanych, budowa fundamentów.
  • Luty 2018 - pierwsze dostawy elementów Bio-Elektrofiltru.
  • Kwiecień 2018 - początek montażu  mechanicznego.
  • Maj 2018 - przebudowa cyklonów suszarni MDF podczas postoju zakładu, umożliwiająca  podłączenie do Bio-Elektrofiltru.
  • Czerwiec 2018 - montaż układu elektrostatycznego, rozpoczęcie montażu elementów komina.

źródło i zdjęcia: SWISS KRONO Sp. z o.o.

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny