Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy ceramiczne

Laureaci nagrody Wienerberger Brick Award 2018

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2018-05-29

Architekci z całego świata prezentują nowoczesne i innowacyjne realizacje z wykorzystaniem materiałów ceramicznych: zgłoszono niemal 600 projektów z 44 krajów. Laureaci nagrody Wienerberger Brick Award 2018 robią wrażenie odważnymi i kreatywnymi koncepcjami ekologicznych i przyszłościowych przestrzeni mieszkalnych.

Architektura pełni ważną rolę kształtując więzi między ludźmi a otoczeniem. Szczególnego znaczenia nabiera w tym kontekście innowacyjne podejście i projektowanie komfortowych przestrzeni mieszkalnych oraz miejsc do pracy wpisanych w przestrzeń miejską. Architektura musi nieustannie okazywać nowe oblicze, którego wyrazem są innowacyjne formy, koncepcje i wykorzystane materiały. Oprócz aspiracji estetycznych, musi pozostawać także w zgodzie z obowiązującymi surowymi przepisami technicznymi i rosnącymi wymaganiami jakościowymi. Aspekty architektury zrównoważonej, takie jak energoefektywność budynków możliwość recyklingu, są w dzisiejszych czasach oczywistą koniecznością. Jednocześnie nie mniej istotną kwestią jest przystępność cenowa mieszkań i domów.

Wienerberger Brick Award - prezentacja nowoczesnej, innowacyjnej architektury powstałej przy użyciu materiałów ceramicznych

Konkurs stawia sobie za cel inspirowanie architektów i ludzi oraz zachęca do dzielenia się koncepcjami i poszukiwania nowych sposobów realizacji pomysłów. W 2018 roku Wienerberger wręcza tę uznaną na świecie nagrodę już po raz ósmy. Zgłoszono do niej niemal 600 projektów z 44 krajów, głównie z Europy.

- "Zgłoszone w tym roku projekty wywarły wrażenie na jury swoją innowacyjnością i wysoką jakością. To odważne i kreatywne koncepcje ekologicznych i przyszłościowych przestrzeni do życia. Zawsze jednak zachowujące na względzie najważniejszy punkt odniesienia w architekturze - człowieka. Tworząc nową przestrzeń mieszkalną, najistotniejsze jest, aby koncentrować się na ludziach i ich potrzebach. Jesteśmy dumni, że aż tyle innowacyjnych miejskich projektów odpowiada na współczesne wyzwania społeczne, stosując naturalne materiały ceramiczne do budowy wysokiej jakości i przystępnych cenowo przestrzeni mieszkalnych" - powiedział Heimo Scheuch, CEO firmy Wienerberger AG, komentując projekty nadesłane z różnych krajów.

Nagrody zostały przyznane w kategoriach: Feeling at home, Living together, Working together, Sharing public spaces i Building outside the box. Ostatnia kategoria jest przeznaczona dla innowacyjnych koncepcji i sposobów wykorzystania cegły, nowatorskich technologii budowlanych oraz niestandardowych cegieł i nowej ornamentyki.

Łączna wartość nagród przyznawanych w pięciu kategoriach, w tym Nagrody Głównej i Nagrody Specjalnej wynosi 34 000 EUR. Ze zgłoszonych prac, niezależne pre-jury nominowało 50 prac, z których zwycięzców wybrało jury główne w składzie: Vladimir Arsene z pracowni Westfourth Architecture, Rumunia

  • Stephan Ferenczy z BEHF Corporate Architects, Austria
  • Anne Kaestle z biura Duplex Architekten (zwyciężczyni Nagrody Specjalnej podczas Brick Award 2016), Niemcy
  • Marc Mimram z Marc Mimram Architecture, Francja
  • Jonathan Sergison z biura Sergison Bates architects, Wielka Brytania

Zbudowane w Belgii wieżowce wchodzą w skład większego założenia mieszkaniowego w dzielnicy o zabudowie wielofunkcyjnejDwie Nagrody Główne

Jedną z nich otrzymała pracownia Tony Fretton Architects za Westkaai Towers 5 i 6. Zbudowane w Belgii wieżowce wchodzą w skład większego założenia mieszkaniowego w dzielnicy o zabudowie wielofunkcyjnej. Zastosowane elementy ceramiczne nadają indywidualnego charakteru monumentalnym fasadom budynków. Projekt ten zwyciężył także w kategorii Living together.

Zdobywca drugiej Nagrody Głównej, nowy pawilon Muzeum Sztuki w Bazylei autorstwa Christa & Gantenbeina, doskonale komponuje się z dotychczasowym obiektem zabytkowym. Stojąca osobno ceglana budowla łączy się z głównym budynkiem podziemnym korytarzem. W przypominające reliefy rowki, ułożone z formowanych cegieł, na fasadzie wmontowano oświetlenie LED informujące o aktualnych wystawach. Projekt ten został też zwycięzcą w kategorii Sharing public spaces.

Feeling at home

W kategorii Feeling at home najbardziej przekonał jury Atlas House pracowni Monadnock z Holandii. Prywatny, trójkondygnacyjny dom wybudowany na małej działce to dobry przykład na to, jak budować wysokiej, jakości prywatne domy w małej skali. Pieczołowicie wykonane detale murarskie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz doskonale komponują się z budynkiem.

Prywatny, trójkondygnacyjny dom wybudowany na małej działce

Working together

Terra Cotta Studio autorstwa Tropical Space to pracownia i dom słynnego wietnamskiego artysty-ceramika. Zwycięski projekt w kategorii Working together to ceglany sześcian na brzegu rzeki, którego bambusowe półki chronią dzieła przed okresowymi powodziami. Niezwykła perforacja fasady przyciąga uwagę już na pierwszy rzut oka i umożliwia naturalne chłodzenie pracowni przez wiatr. Budynek łączy w sobie aspekty produkcyjne i mieszkaniowe.

Terra Cotta Studio autorstwa Tropical Space to pracownia i dom słynnego wietnamskiego artysty-ceramika

Terra Cotta Studio autorstwa Tropical Space to pracownia i dom słynnego wietnamskiego artysty-ceramika

Buidling outside the box

Zwycięski projekt w kategorii Buidling outside the box, bioelektrociepłownia Värtan autorstwa U.D. Urban Design i Gottlieb Paludan Architects, został zrealizowany w Sztokholmie. Obejmuje on największą miejską bioelektrociepłownię kogeneracyjną i znacznie przyczynia się do zmniejszenia miejskich emisji CO2. Część naziemna elektrociepłowni została pokryta zakrzywioną fasadą z pionowych elementów ceramicznych.

Bioelektrociepłownia Värtan autorstwa U.D. Urban Design i Gottlieb Paludan Architects

Bioelektrociepłownia Värtan autorstwa U.D. Urban Design i Gottlieb Paludan Architects

Nagroda Specjalna

Zdobywca Nagrody Specjalnej, kaplica św. Bernarda autorstwa Nicolás Campodonico Estudio, stanowi małe arcydzieło. Kaplica jest poświęcona patronowi niewielkiej miejscowej społeczności na argentyńskiej Pampie. Na miejscu nie ma ani bieżącej wody, ani elektryczności. Jest tylko atmosfera kształtowana przez przyrodę i światło słoneczne, które raz dziennie na wschodniej ścianie tworzy krzyż - cień rzucany przez dwie niepołączone ze sobą belki. Projekt ten reprezentuje kategorię Sharing public spaces.

Kaplica św. Bernarda autorstwa Nicolás Campodonico Estudio

Kaplica św. Bernarda autorstwa Nicolás Campodonico Estudio

Druga Nagroda Specjalna

Rewitalizacja starego kościoła w Vilanova de la Barca autorstwa AleaOlea architecture & landscape została wyróżniona drugą Nagrodą Specjalną. Trzynastowieczny kościół został zniszczony podczas hiszpańskiej Wojny Domowej. Jego renowacja to przykład niezwykłego podejścia do zabytkowej struktury budynku. Projekt ten uzmysławia wszechstronność cegły i buduje niezwykły dialog między teraźniejszością a historią. Projekt zgłoszono w kategorii Building outside the box.

Rewitalizacja starego kościoła w Vilanova de la Barca

Rewitalizacja starego kościoła w Vilanova de la Barca

źródło i zdjęcia: Wienerberger Ceramika Budowlana

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny