Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Nowoczesne okna na lata

Okna i drzwi tarasowe najnowszej generacji stanowią zaawansowane technologicznie konstrukcje. W efekcie są bardzo wytrzymałe i przez wiele lat gwarantują mniejsze zużycie energii oraz komfort użytkowania.

Nowoczesne okna na lata
SOKÓŁKA OKNA I DRZWI Drewniane okna i drzwi balkonowe
sokolka.com.pl
SOKÓŁKA OKNA I DRZWI Drewniane okna i drzwi balkonowe
Dane kontaktowe:
bezpłatna infolinia 800 122 822
Lotników Lewoniewskich 1, 16-100 Sokółka

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Niezwykle trwałe

Od zewnątrz okna i drzwi tarasowe są nieustannie wystawione na niesprzyjające warunki pogodowe. Zimą może im szkodzić - mróz i intensywne opady, latem nadmierne nasłonecznienie i wysokie temperatury. Aby ramy przez wiele lat pozostały w idealnym stanie, powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów.

Wyjątkową trwałością cechują się profile okienne, w których od strony elewacji zamontowano aluminiowe nakładki. Aluminium jest odporne nie tylko na działanie niekorzystnej aury, ale również na uszkodzenia mechaniczne. Z upływem czasu nie zmienia swojego wyglądu i jest łatwe w pielęgnacji. Zalety takiego rozwiązania docenia coraz więcej osób, szczególnie w przypadku okien drewnianych.

- "Aluminiowa osłona skutecznie izoluje drewniane profile od wszelkich czynników zewnętrznych. Można się wówczas cieszyć naturalnym pięknem drewna we wnętrzach, a jednocześnie nie ma potrzeby okresowej renowacji ram. Nakładki z aluminium dostępne są w różnej stylistyce, dzięki czemu można je dopasować zarówno do domów nowoczesnych, jak i klasycznych" – mówi Marek Aniśko, Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

Aluminiowe osłony przytwierdza się na stałe do ram okiennych za pomocą specjalnych zaczepów. Znajdująca się pod nimi drewniana powierzchnia jest pokryta czterema warstwami lakieru, czyli tak samo jak w standardowych oknach drewnianych. Odpowiednia konstrukcja zapewnia właściwą wentylację przestrzeni pomiędzy nakładką a drewnianym profilem, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci.

Duże przeszklenia w salonie

Super ciepłe

Komfort cieplny w domu zależy w dużej mierze od jakości stolarki okiennej. Okna i drzwi tarasowe najnowszej generacji zapewniają doskonałą izolacyjność termiczną. Dzięki różnorodnym rozwiązaniom nie tylko skutecznie zatrzymują ciepło w domu, ale również umożliwiają pozyskanie darmowej energii słonecznej do dogrzania wnętrz. W trakcie wieloletniej eksploatacji może to być źródłem sporych oszczędności.

- "Odpowiednio dobrana stolarka okienna znacząco poprawia bilans energetyczny budynku. Na właściwości termoizolacyjne okna mają wpływ parametry jego poszczególnych części, czyli pakietu szybowego, ram, okuć i systemu uszczelnienia. Dlatego przy wyborze warto wziąć pod uwagę wszystkie te elementy" – mówi Daniel Kurek, Młodszy Kierownik Produktu Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

By jak najskuteczniej ograniczyć ucieczkę ciepła z domu, w nowoczesnych oknach i drzwiach tarasowych stosuje się pakiety 3-szybowe ze szkłem niskoemisyjnym, ciepłymi ramkami dystansowymi i wypełnieniem przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym. Szkło niskoemisyjne pokryte jest niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych, które odbijają ciepło do wnętrza zatrzymując je w ten sposób w budynku. Jednocześnie szyby przepuszczają energię słoneczną, co umożliwia dogrzanie pomieszczeń. Ciepłe ramki dystansowe są wykonane z tworzywa sztucznego lub połączenia stali szlachetnej i tworzywa sztucznego, a nie z aluminium. Pozwala to zredukować mostki termiczne, a jednocześnie zmniejszyć możliwość kondensacji pary wodnej na szybach wewnątrz budynku w przypadku słabej wentylacji pomieszczenia. Dobre właściwości termoizolacyjne mają również gazy szlachetne, np. argon, stosowane do wypełnienia przestrzeni między szybami.

Profil okienny

Energooszczędność okien można zwiększyć poprzez wykonanie ram z odpowiedniego materiału. Przed zimnem skutecznie chroni drewno, które jest naturalnym izolatorem. Najlepszymi parametrami termicznymi cechują się ramy o grubości 80 mm i powyżej. Nowoczesne okna wyposażone są również w wysokiej jakości okucia i uszczelki, które skutecznie zapobiegają przedostawaniu się zimnego powietrza i wody pomiędzy skrzydło a ościeżnicę. Obecnie stosuje się okucia obwiedniowe, czyli rozmieszczone na całym obwodzie skrzydła. Zapewniają one równomierny docisk ramy do ościeżnicy na całym obwodzie, a tym samym dobrą szczelność. Montowane w nowoczesnych oknach uszczelki wykonane są z syntetycznego kauczuku EPDM. Są one bardzo odporne na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu przez długi czas zachowują swoje właściwości.

Wszystkie nowoczesne rozwiązania sprawiają, że na rynku dostępne są okna o lepszych parametrach niż obecnie wymagane przez przepisy budowlane. Dla przykładu okna marki Sokółka Okna i Drzwi już teraz spełniają standardy energetyczne, które będą obowiązywać dopiero od 2021 roku, a niektóre nawet je przewyższają. W oknach z linii PURO, ELITE 92 i THERMO 80 oraz w drzwiach tarasowych z linii THERMO HS współczynnik Uw wynosi 0,8-0,9 W/m2K. Natomiast okno PURO PASSIVE, przeznaczone dla  budownictwa pasywnego, ma współczynnik Uw=0,66 W/m2K.

Wytrzymałe i stabilne

Energooszczędne okna i drzwi tarasowe wymagają zastosowania mocnych ram, które wytrzymają ciężar 3-szybowego pakietu. Jest to szczególnie istotne w przypadku przeszkleń o większych rozmiarach. Zbyt słabe ramy mogą się odkształcać, co spowoduje problemy z otwieraniem i zamykaniem skrzydeł.

Drewniany profil okienny

Dużą stabilność zapewniają drewniane profile okienne. Jest to z jednej strony zasługa surowca użytego do ich wykonania, a z drugiej zaawansowanych technologii produkcji. Drewno cechuje się znaczną wytrzymałością konstrukcyjną, a jednocześnie nie zmienia swoich wymiarów na skutek wahań temperatury. Ma to szczególne znaczenie w naszej strefie klimatycznej, gdzie różnica w temperaturze otoczenia zimą i latem może przekraczać 60 st. C. W nowoczesnych oknach i drzwiach trasowych ramy wykonane są z drewna klejonego warstwowo. Powstaje ono w wyniku sklejenia trzech lub czterech warstw tarcicy, z odpowiednio dobranym, naprzemiennym układem słojów. Dzięki temu profile okienne cechują się dużą wytrzymałością i umożliwiają tworzenie trwałych i bezpiecznych przeszkleń, nawet o znacznych wymiarach.

źródło i zdjęcia: SOKÓŁKA OKNA I DRZWI S.A.