Aktualności

Energicznie chroń środowisko - oddaj elektroodpady

09.09.2009

Wrzesień to dobry czas na pierwsze jesienne porządki. Ten, kto chciałby wygodnie i zgodnie z prawem pozbyć się zepsutego żelazka, starego opiekacza czy zużytego telewizora, może zrobić to podczas akcji „Energicznie chroń środowisko”.

W sobotę 19 września przed marketem REAL w Lubinie będzie można oddać zużyty sprzęt RTV i AGD. W zamian każda osoba uczestnicząca w akcji otrzyma sadzonkę wrzosów lub ekologiczną, płócienną torbę na zakupy!

Zbiórka starego, niepotrzebnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego organizuje firma KGHM Ecoren, która w ten sposób inicjuje kolejny cykl proekologicznych działań w ramach akcji „Energicznie chroń środowisko”.

Zgodnie z polskim prawem wysłużone pralki, czajniki elektryczne czy tostery nie mogą już być wyrzucane do śmietników, tylko przekazywane do odpowiednich punktów zbiórki. Mimo że Polacy przykładają coraz większą wagę do ochrony środowiska, to jednak wciąż kuleje wśród nas wiedza na temat ekologii i właściwych zachowań.

Chcemy z jednej strony pomóc ludziom rozwiązać problem starego sprzętu zalegającego w domu, a z drugiej uświadomić im, jak wielkie znaczenie dla świata ma odpowiednia postawa i świadomość proekologiczna, podkreśla Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren.

Stąd pomysł zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zbierane będą wysłużone urządzenia AGD, takie jak np.: odkurzacze, tostery, żelazka, miksery, młynki do kawy, suszarki do włosów, golarki, zegary elektryczne i elektroniczne, frytkownice, etc.

W punkcie zbiórki przyjmowane będą również: sprzęt audiowizualny, oświetleniowy oraz narzędzia, m.in.: odbiorniki radiowe i telewizyjne, magnetowidy, konsole do gier, odtwarzacze DVD, discmany, lampy, wiertarki, piły elektryczne.

Wszystko, co zalega w piwnicach, pawlaczach i na strychach, a zgodnie z prawem powinno trafić nie do śmietnika, a do firm zajmujących się przetwarzaniem i recyklingiem. Poddane recyklingowi przyczynią się do znacznych oszczędności.

Przewody i płytki miedziane, rzadkie metale, tworzywa sztuczne, szkło, związki chemiczne znajdujące się w bateriach, to cenne elementy i surowce, które czeka drugie życie w nowych urządzeniach.

KGHM Ecoren zadba o przekazane elektroodpady - po akcji trafią one do powstającego właśnie w Rynarcicach zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Tam przedmioty będą dzielone na mniejsze części i poddane przeróbce, a odzyskane metale oraz elementy plastikowe zostaną ponownie wykorzystane. Nowoczesna linia produkcyjna zacznie działać jeszcze w tym roku i będzie przetwarzać 7 ton zużytego sprzętu na godzinę, czyli 12 tys. ton rocznie.

Zużytego sprzętu nie wolno też wyrzucać na śmietnik. Zgodnie z prawem grozi za to mandat w wysokości do 5 tys. złotych. Najlepszym rozwiązaniem problemu elektrozłomu jest przekazanie go do przetworzenia.

Przepisy dotyczące zbierania, odbioru, przetwarzania, odzysku i recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) określają trzy unijne dyrektywy, przyjęte przez Parlament Europejski w 2003 roku.

Podstawowe znaczenie dla funkcjonowania systemu zbierania i przetwarzania ZSEE w Polsce ma „Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym” z 29 lipca 2005 r. Implementuje ona do polskiego prawa zalecenia unijnej dyrektywy 2002/96/WE (WEEE). Zobowiązuje ona producentów i importerów sprzętu elektrycznego i elektronicznego do organizowania, finansowania, zbierania, odbioru, przetwarzania, odzysku i recyklingu wysłużonych urządzeń. Ponadto art. 5 stanowi, że demontaż ZSEE może być prowadzony wyłącznie w specjalnych zakładach przetwarzania.

Z początkiem 2009 roku weszła w życie nowelizacja ustawy ZSEE z 2005 r., usprawniająca system gospodarowania odpadami elektrycznymi i elektronicznymi. Celem noweli jest osiągnięcie jeszcze w tym roku wyznaczonego przez Unię Europejską poziomu 4 kg zebranych elektrośmieci na mieszkańca.

Jak podkreśla Ministerstwo Środowiska zmiany przepisów były konieczne, ponieważ w naszym kraju przetwarzano zbyt mało zużytego elektrosprzętu – w 2007 roku zaledwie 0,71 kg na mieszkańca (dane z raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska).

Szczegóły na temat projektu „Energicznie chroń środowisko” na stronie www.elektroodpady.ecoren.pl.