Aktualności

Baumit: Najnowsze trendy architektoniczne a Poznańskie Osiedle Zwycięstwa

08.08.2012

Aktualne trendy w budownictwie mieszkaniowym to swego rodzaju podróż ku przyszłości. Przykładem takiej realizacji jest poznańskie Osiedle Zwycięstwa. Realizacja inwestycji zakłada wykorzystanie systemu ociepleń oraz silikonowych farb elewacyjnych firmy Baumit.

Najnowsze trendy architektoniczne a Poznańskie Osiedle Zwycięstwa

Odcienie fasady zostały dobrane według kolorów z innowacyjnego wzornika Baumit Life. Mnogość barw zawarta w tej palecie pozwala zrealizować zamysł projektu architektonicznego.

Projekt architektoniczny zespołu budynków mieszkalnych na Osiedlu Zwycięstwa w Poznaniu

został opracowany w autorskiej Pracowni Architektonicznej architekt Ewy Pawlickiej-Garus Poznań - Projekt, przy współpracy z mode:lina architekci s.c. Został on przygotowany na zlecenie Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Winogrady” w Poznaniu. W skład zespołu autorskiego pracującego nad projektem weszli: arch. Ewa Pawlicka-Garus, arch. Lidia Jeżak, arch. Anna Zielińska, arch. Paweł Garus i arch. Jerzy Woźniak.

Projektowane osiedle składa się z trzech wielorodzinnych budynków mieszkalnych z dwukondygnacyjną podziemną halę garażową z 286 miejscami postojowymi oraz 5 kondygnacjami nadziemnymi, w których zaprojektowano łącznie 141 mieszkań. Łączna powierzchnia nowo wznoszonych budynków wynosi 18 075 m² netto. Obiekt został zlokalizowany w atrakcyjnej dzielnicy Poznania - Winogrady, która jest pełna zieleni.

o więcej, dzielnica posiada rozbudowaną infrastrukturę – znajduje się tu wiele sklepów, przedszkole, szkoła – oraz jest doskonale skomunikowana ze ścisłym centrum Poznania a także peryferyjnymi terenami rekreacyjnymi. Nowy zespół budynków mieszkalnych powstaje wśród zabudowy z lat 70-tych i 80-tych, niejako w opozycji do swoich sąsiadów.

Cechą szczególną budowanego zespołu, a także jego największą zaletą jest, rzadko spotykana w dzisiejszych inwestycjach deweloperskich, bliskość wspomnianej infrastruktury. Osiedle korzysta z zadbanych terenów zielonych, placów zabaw, sieci handlowej i usługowej, tworząc oazę o współczesnym charakterze, wyrażonym w formie i funkcji. Urbanistyka i architektura zespołu budynków została tak opracowana, by stworzyć możliwość zaistnienia półpublicznych przestrzeni wewnątrz kwartałów, powstałych między poszczególnymi budynkami.

Pomiędzy budynkami, a także wśród nich stworzono przestrzenie przyjazne mieszkańcom, budujące poczucie wspólnoty, a jednocześnie odizolowane od reszty osiedla. Te przestrzenie zagospodarowane zostaną przez zieleń oraz elementy małej architektury: ścieżki rekreacyjne, oświetlenie, ławki i plac zabaw, tworząc płaszczyznę do sąsiedzkich interakcji. Pomimo współczesnej formy, znacząco różniącej się od otaczającej zabudowy wielkopłytowej, zaprojektowane budynki wpisują się wysokością, gabarytami oraz układem urbanistycznym w istniejącą zabudowę, nawiązując z nią dialog przestrzenny.

Koncept architektoniczny opiera się na wizualnym wydzieleniu trzech szczególnych sytuacji w każdym budynku. Pierwsza dotyczy lokali położonych na parterze – są to mieszkania wyjątkowe, ze względu na możliwość bezpośredniego wyjścia na taras. Ta część budynku została podcięta względem reszty elewacji, tak by nadać lekkość bryle. Druga, to najwyższa kondygnacja – z najpiękniejszym widokiem na otoczenie, graficznie i bryłowo oddzielona od reszty budynku. Trzecia to przestrzeń pozostałych pięter, których płaszczyzna elewacji objęta została charakterystycznymi kolorami, co stanowi silny akcent przestrzenny i znak rozpoznawczy zespołu.

Ta właśnie charakterystyczna kolorystyka kompleksu została dobrana w oparciu o trendy modowe według uznanej na świecie palety Pantone i zrealizowana z wykorzystaniem systemu dociepleń firmy Baumit malowanego farbami silikonowymi w odcieniach z najnowszego wzornika Baumit Life. Inwestycja została rozpoczęta w kwietniu 2011 roku i jest obecnie w trakcie realizacji, jej zakończenie planowane jest na koniec 2012 roku.

Pracownia Architektoniczna Poznań – Projekt nie po raz pierwszy wykorzystuje technologię firmy Baumit. Warto tu choćby przywołać Zespół Wielorodzinnych Budynków Mieszkalnych w Koziegłowach, gdzie zastosowany został system ociepleń Baumit, a także kleje i fugi Baumacol wewnątrz budynku. Godnym uwagi jest fakt, że obiekt ten został doceniony w konkursie Fasada Roku 2011 i zdobył główną nagrodę w kategorii „Nowy budynek powyżej 1000 m²”. Jury plebiscytu doceniło oszczędne, ale niezwykle dynamiczne operowanie kolorem i dzięki temu indywidualny charakter obiektu.

Źródło: Baumit

Więcej