Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Fundamenty

Powietrzne ogrzewanie podłogowe Legalett

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2018-05-18

Alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania domu za pomocą grzejników jest system ogrzewania podłogowego. Instalacja grzewcza rozprowadzona w podłodze to najwygodniejsza forma ogrzewania pomieszczeń, posiadająca liczne zalety.

Niższe parametry grzania w takim systemie to realne oszczędności. Temperatura nośnika ciepła jest niższa niż w systemie tradycyjnym, w ten sposób dochodzi do oszczędności.

Kolejną zaletą jest równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia - grzana jest cała powierzchnia podłogi danego pokoju. Ciepłe powietrze wędrując od podłogi w górę  szybciej pozwala poczuć ciepło niż przy uruchomieniu grzejników.

Zastosowanie ogrzewania podłogowego to także korzyść w postaci wyeliminowania grzejników, które sprawiają, że pomieszczenie jest mniej ustawne.

Legalett, łączący ogrzewanie podłogowe i fundament to jedyny taki produkt na naszym rynku.
System grzewczy Legalett to nietypowe rozwiązanie jak na podłogówkę, otwierające całkiem nowe możliwości dla użytkownika. Jest najmniej awaryjnym i najbardziej bezpiecznym systemem ogrzewania podłogowego. Polega na rozprowadzeniu ciepłego powietrza w kanałach zatopionych w płycie fundamentowej lub po prostu w podłodze np. na stropie. Kanały te tworzą obiegi zamknięte pod całą powierzchnią budynku.

Dobrze zaizolowana  i nagrzana płyta działa na zasadzie "akumulatora" ciepła, który oddaje do pomieszczeń tyle energii cieplnej, ile wynika z zapotrzebowania w danej chwili. Ponadto zapewnia łatwość w utrzymaniu stabilnej temperatury wewnątrz budynku, nawet przy załamaniach pogody czy przerwie w dostawie prądu. Nie istnieje niebezpieczeństwo awaryjnych przecieków wody czy zamarznięcia instalacji wodnej.

System grzewczy działa jako podstawowe ogrzewanie dla całego budynku. Temperaturą można sterować w każdym pomieszczeniu. Rozkład temperatury jest zbliżony do idealnego ze względu na fizjologię człowieka: nasze stopy są ciepłe, natomiast na wysokości głowy temperatura spada.

Ogrzewanie płytowe pozwala zaoszczędzić przestrzeń podokienną wolną od kaloryferów i lepiej wykorzystać powierzchnię użytkową, zapewniając jednocześnie komfortową temperaturę wnętrza. Nie musimy się już martwić o ustawienie biurka, kanapy itp. tak aby nie zakrywać grzejnika utrudniając w ten sposób ogrzewanie pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe eliminuje tę niedogodność.

Obsługa eksploatacyjna systemu jest bardzo prosta - ogranicza się jedynie do obsługi termostatu naściennego umieszczonego w ogrzewanym pomieszczeniu. Zamknięty system kanałów nie potrzebuje ani czyszczenia ani konserwacji.

W odróżnieniu od innych systemów ogrzewania podłogowego, Legalett może być stosowany z każdym rodzajem podłogi, co w żadnym stopniu nie zakłóca procesu ogrzewania. Przy zwykłych warunkach eksploatacyjnych płyta nigdy nie osiąga wysokich temperatur. Temperatura podłogi 22°C do 24°C zapewnia brak prądów konwekcyjnych powietrza. Dzięki temu kurz nie podnosi się i pozostaje na poziomie podłogi, co jest dużą zaletą w przypadku chorób na tle alergicznym. Ciepłe powietrze płynące w fundamencie Legalett krąży w obiegu zamkniętym, w ten sposób wykluczone jest zanieczyszczenie powietrza czynnikami wywołującymi alergie. Ogrzewanie podłogowe nie unosi kurzu z bakteriami i drobnoustrojami, nie wysusza powietrza i nie jonizuje go niekorzystnie.

Ogrzewanie podłogowe w sypialni

Często podnoszony temat to czy stosować ogrzewanie podłogowe w sypialni? Nie ma żadnych przeciwwskazań przed zastosowaniem tego rozwiązania również w sypialni. Niższy parametr grzania sprawia, że cyrkulacja powietrza jest mniejsza niż w przypadku grzania grzejnikami. Tak więc nie zachodzi obawa o zwiększenie zagrożenia alergiami na wypadek zastosowania ogrzewania podłogowego.

Instalacja ogrzewania podłogowego to oszczędności i komfort korzystania.

źródło i zdjęcia: Legalett

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny