Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Foveo Tech: Elementy dekoracyjne elewacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2017-09-21

Na bryłę budynku powinniśmy patrzeć, jak na całość. Dlatego rozmyślając o kształcie i kolorze elewacji naszego domu powinniśmy również wziąć pod uwagę różne elementy dekoracyjne: sztukaterie wokół okien, bonie czy materiał wykończeniowy cokołu.

Bonie

To element dekoracyjny stosowany głównie na krawędziach budynku. W dawnych czasach boniowanie wykonywano w kamieniu, dziś wycina się je bezpośrednio w styropianie, a następnie wzmacnia i wyrównuje za pomocą specjalnych listew. Montujemy je w wycięciach za pomocą kleju, np. FOVEO TECH Zaprawa Klejąca do styropianu KS 10Zaprawa Klejąca do styropianu KS 10. Listwy te pokryte są taśmą, którą odrywamy zaraz po nałożeniu tynku. Bonie najczęściej malujemy się innym kolorem niż elewacje, aby zaakcentować ich walory dekoracyjne.

Boniowanie

Technikę boniowania znano już w okresie starożytności, jednak na większą skalę zaczęto ją stosować w renesansie. Bonia może być spoiną, która podkreśla ułożenie kamieni na zewnątrz budynku lub rowkiem w tynku, który ma na celu naśladowanie wyglądu muru. Współcześnie bonowanie najczęściej stosuje się na narożnikach ścian lub cokołach budynków. Występuje też wokół obramowań otworów okiennych lub drzwiowych, a także na całych elewacjach lub wybranych kondygnacjach budynku.

Cokół budynku

Ta najniższa część elewacji, znajdująca się tuż przy gruncie, ma ogromne znaczenie dekoracyjne i praktyczne. Wybierając jego kolor, pamiętajmy, że jasny cokół nada budynkowi lekkości, natomiast kolor ciemniejszy mocniej podkreśli jego bryłę. Drugie rozwiązanie jest również praktyczniejsze ze względu na to, że ta część elewacji jest szczególnie narażona na zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne i działania wilgoci. Z tego też powodu do wykończenia cokołu zaleca się specjalne materiały: kamień, płytki klinkierowe, terakotę lub tynk mozaikowy. Tynki mozaikowe, np. FOVEO TECH Tynk Mozaikowy TD 50Tynk Mozaikowy TD 50, są mieszanką barwionych kruszyw i piasków kwarcowych. Charakteryzują się dużą odpornością na działanie warunków atmosfe­rycznych, uszkodzenia mechaniczne i niszczący wpływ zarodników alg i grzybów pleśniowych. Co więcej, są łatwe w pielęgnacji: można je myć bez uszkodzenia powłoki. Dostępne są także w szerokiej gamie kolorystycznej.

Aplikacja tynku mozaikowego

Na świeżych tynkach cementowych lub cementowo-wapiennych tynk mozaikowy można nakładać nie wcześniej niż po 28 dniach od ich wykonania, na betonie zaś nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy. Wszystkie podłoża muszą mieć ustabilizowaną wilgotność oraz zakończony proces twardnienia. Przed nakładaniem tynku powierzchnię gruntujemy FOVEO TECH Podkład Gruntujący PA 10Podkład Gruntujący Akrylowy PA 10 w kolorze zbliżonym do koloru tynku, który dokładnie mieszamy przy pomocy wolnoobrotowej wiertarki z mieszadłem koszykowym. Nakładamy na ścianę przy użyciu gładkiej pacy ze stali nierdzewnej pionowymi pasami o szerokości około 70 cm. Następnie zdejmujemy nadmiar tynku, prowadząc pacę pod takim kątem, aby na powierzchni została warstwa ziarna o grubości ok. 1,5 mm. Na koniec, wygładzamy powierzchnię pacą w jednym kierunku.

Wokół okna

Sztukateria wokół okien to nie tylko domena dawnej architektury. Coraz częściej spotykana jest również we współczesnych projektach elewacji. Jest wyraźnym akcentem dekoracyjnym, którym optycznie eksponujemy położenie okien i zmieniamy ich proporcje, podkreślamy charakter budynku, a także chronimy szyby przed deszczem i wiatrem.

Sztukateria wokół okien może przybierać różne formy i kształty: gzymsu pod parapetem (podokiennik), gzymsu nadokiennego (naczółek), zamkniętego obramowania z geometrycznym detalem lub łukiem. W zależności od wielkości okna, może być wyraźniejszym lub subtelniejszym detalem. Kolorystyka natomiast powinna współgrać z kolorystyką elewacji, stolarki okiennej, a także rolet zewnętrznych.

KILKA SŁÓW O MONTAŻU SZTUKATERII STYROPIANOWEJ

Gotowe elementy precyzyjnie docinamy piłą do metalu lub piłą kątową. Montujemy na suchej i czystej powierzchni ścian otynkowanych, ocieplonych styropianem pokrytym siatką i klejem lub wykończonym cienkowarstwowym tynkiem. Klej rozkładamy równomiernie na całej płaszczyźnie elementu i przykładamy do ściany dociskając. Nadmiar kleju usuwamy szpachelką. Miejsca łączenia zabezpieczamy masą uszczelniającą, aby zapobiec wnikaniu wody. Po wyschnięciu delikatnie szlifujemy elementy i zagruntowujemy. Następnie malujemy farbą elewacyjną, np. FOVEO TECH Farba Fasadowa Silikatowa FT 20Farba Fasadowa Silikatowa FT 20.

źródło i zdjęcia: Foveo Tech

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny