Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Termo Organika: Jesień – ostatni moment na ocieplenie domu, jeszcze w tym roku!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2017-09-13

Koszty ogrzewania budynków to jedna z najbardziej znaczących pozycji wydatkowych i to nie tylko w przypadku rodzin posiadających domy, ale także firm oraz właścicieli i administratorów budynków. Średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplanego budynku stanowią niemal 70 procent wszystkich kosztów jego eksploatacji. Jest na szczęście sposób, aby temu zaradzić. Jeśli tegoroczną zimę chcesz spędzić w przytulnych czterech kątach, a do tego nie zamierzasz przepłacać za ich ogrzewanie, to wykorzystaj jesień by ocieplić dom.

Od lat na polskim rynku ceny prądu, gazu, oleju opałowego, węgla, drewna czy biomasy zwyżkują, co zazwyczaj nie jest dobrą informacją, zwłaszcza przed zbliżającym się sezonem grzewczym. Najczęściej głównym kryterium wyboru źródła ogrzewania jest cena nośnika energii, a więc szacowane koszty ogrzewania naszego domu. Bez względu na to, w jaki sposób ogrzewasz dom i tak prawdopodobnie zapłacisz za dużo, jeśli nie ograniczysz zużycia energii poprzez termomodernizację. Zastosowanie nawet najtańszego paliwa nie zrekompensuje oszczędności, jakie uzyskasz dzięki ociepleniu budynku.

Ocieplanie domu - najsensowniejsza inwestycja

Standardowe opłaty za ogrzanie nieocieplonego domu stanowią około 70 procent pełnych kosztów jego eksploatacji. Natomiast jeśli budynek jest nieodpowiednio, bądź wcale nieocieplony, wówczas notuje się nawet 40-procentowe straty ciepła. Eksperci zgodnie twierdzą, że aby zaoszczędzić na energii w sezonie grzewczym wystarczy zainwestować w odpowiednie ocieplenie ścian zewnętrznych.

Na polskim rynku dostępny jest szeroki wybór wszelkiego rodzaju materiałów dociepleniowychNa polskim rynku dostępny jest szeroki wybór wszelkiego rodzaju materiałów dociepleniowych. Większość Polaków sięga jednak najczęściej po styropian, który jest dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem że pochodzi od sprawdzonego producenta. Warto o tym pamiętać, bo dobrze wykonana termomodernizacja szybko się zwraca.

- "Koszty związane z utrzymaniem właściwej temperatury w domowych pomieszczeniach można znacząco obniżyć przeprowadzając termomodernizację swojego domu. W kilkumiesięcznym okresie grzewczym można zaoszczędzić sumy liczone w tysiącach złotych." – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.

- "Aby ocieplenie było skuteczne, musi zostać prawidłowo wykonane z użyciem sprawdzonych materiałów, bo tylko takie są gwarancją trwałości i skuteczności wykonanego ocieplenia. W obecnie projektowanych budynkach grubość płyt styropianowych o najlepszych parametrach izolacyjnych (styropian grafitowy) przeznaczonych do izolacji ścian zewnętrznych wynosi 20 cm, a w przypadku budynków pasywnych jest to nawet 30 cm." 

Co robić, aby ocieplić dom jeszcze w tym roku?

By trwale i skutecznie ocieplić dom w tym sezonie, trzeba przede wszystkim podjąć szybką decyzję.  Należy również mieć na uwadze dwa kluczowe elementy – profesjonale wykonanie oraz wysoką jakość użytych materiałów izolacyjnych. Jak wybrać ekipę remontową? Jeśli możesz, to skorzystaj z usług osób polecanych przez przyjaciół, rodzinę bądź specjalistów certyfikowanych przez znanych producentów, ale mimo wszystko przed ostatecznym wyborem załogi remontowej koniecznie sprawdź ich referencje. Zawsze uzgodnij pisemnie zakres prac, terminy oraz koszty.

W jaki sposób wybrać odpowiednie materiały? Niestety, na rynku materiałów budowlanych stosunkowo łatwo można trafić na producentów, którzy sprzedają niepełnowartościowe produkty. Branża termoizolacyjna nie jest wolna od tego problemu. Materiały izolacyjne często sprzedawane są o parametrach niższych od deklarowanych na etykiecie, a taki produkt nie zapewni oczekiwanych oszczędności. Co więcej, nie ma gwarancji jego należytej wytrzymałości. Jak nie dać się oszukać? Eksperci zalecają wybieranie markowych produktów, które posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej Instytuty zajmujące się m.in. weryfikacją materiałów budowlanych. W Polsce najbardziej prestiżowe rekomendacje przyznaje Instytut Techniki Budowlanej. Od kilku miesięcy cennym źródłem informacji przy podejmowaniu decyzji o wyborze materiału izolacyjnego jest lista wyników kontroli produktów budowlanych przeprowadzanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Na stronie GUNB: bip.gunb.gov.pl/index_probki.php, http://bip.gunb.gov.pl/index_probki2017.php znajdziemy informacje na temat materiałów, które przeszły pozytywnie kontrole oraz tych, które miały zaniżone kluczowe parametry.

Pamiętajmy, szczególnie późną jesienią, by zwrócić uwagę na pogodę, która jest niezwykle istotna podczas wszelkich prac budowlanych. Należy pamiętać, że prace związane z ocieplaniem domów należy wykonywać w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza, a pogoda powinna być bezwietrzna i bez opadów. Nie zwlekaj więc dłużej i zdecyduj się na ciepło oraz niskie rachunki już tej zimy.

źródło i zdjęcia: Termo Organika

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny