Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

W jaki sposób MAPEI zapewnia dobrą jakość powietrza we wnętrzach?

Już w latach 70-tych firma MAPEI wprowadziła na rynek gamę produktów w dyspersji wodnej o niskiej zawartości rozpuszczalnika.

W jaki sposób MAPEI zapewnia dobrą jakość powietrza we wnętrzach?

Zaangażowanie ośrodków badawczych ukierunkowane zostało wówczas na opracowanie formuł produktów cechujących się niską emisją lotnych związków organicznych (VOC) oraz niezawierających rozpuszczalników. Celem stała się poprawa jakości powietrza we wnętrzach, gdzie zostały zastosowane produkty, a co za tym idzie – poprawa komfortu końcowych użytkowników. Tak narodziła się linia EKO.

Od października 2005 roku tego typu produkty badane i certyfikowane przez uznane międzynarodowe instytucje mogą szczycić się oznaczeniem Emicode EC1 (bardzo niski poziom emisji lotnych związków organicznych), zaś od czerwca 2010 roku oznaczeniem Emicode EC1 PLUS (bardzo niski poziom emisji lotnych związków organicznych – PLUS). Oba wydawane są przez GEV (Gemeinschaft Emissionskontrollierte Verlegewerkstoffe, Klebstoffe und Bauprodukte e. V.) stowarzyszenie do którego przynależy również MAPEI, kontrolujące emisje produktów do posadzek, klejów, materiałów budowlanych.

Inną certyfikacją niektórych produktów MAPEI jest Blauer Engel, która również gwarantuje wykonawcom i ostatecznym użytkownikom dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach.

Ponadto firma MAPEI może poszczycić się licznymi dobrowolnymi ekologicznymi certyfikatami, potwierdzającymi zgodność z surowymi lokalnymi wymogami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, jak na przykład certyfikacja M1 dla krajów skandynawskich. W Niemczech i Francji przeważają obowiązkowe certyfikacje – niemieckie oznaczenie Ü oraz francuskie „Logò Sanitaire”.

Metody kalkulacji VOC nie są tożsame we wszystkich krajach i pod wszystkimi względami. American Environmental Protection Agency jako VOC określa każdy związek organiczny, który bierze udział w reakcji fotochemicznej w atmosferze, z wyjątkiem substancji wymienionych przez samą organizację. Różne są również jednostki, które wyrażają ilość VOC: µg/m3 w Europie oraz g/l w Stanach Zjednoczonych.

Wieloletnie zaangażowanie MAPEI w ochronę środowiska naturalnego wyraża się w różnych aspektach działalności firmy: od produktów, poprzez zakłady produkcyjne do procesów mających na celu zminimalnizowanie ilości odpadów i zwiększenie zastosowania materiałów pochodzących z recyklingu. Ważnym aspektem jest również zaangażowanie ośrodków badawczo-rozwojowych, które koncentrują się na opracowywaniu coraz bardziej skutecznych ekologicznych formuł i systemów.

źródło i zdjęcia: Mapei Polska Sp. z o.o.