Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Schöck: Pawilon nr 15 – nowe serce Międzynarodowych Targów Poznańskich

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2017-04-05

Obiekty, w których organizowane są targi czy konferencje, zazwyczaj kojarzą się z wielkopowierzchniowymi halami. Godny uwagi wyjątek stanowi jednak zmodernizowany Pawilon nr 15, który mieści się na terenie MTP. Transformacja obiektu sprawiła, że stał się on prawdziwą perłą architektoniczną.

Międzynarodowe Targi Poznańskie to jeden z największych europejskich ośrodków targowych. Na całkowitej powierzchni 22.9 ha znajduje się 16 przestronnych pawilonów, w których regularnie odbywają się  największe wystawy i spotkania w kraju. W zmodernizowanym Pawilonie nr 15 znajduje się jedna z najnowocześniejszych sal kongresowo-konferencyjnych w Polsce – Sala Ziemi.

W trakcie rozbudowy północnej części pawilonu, poza modernizacją infrastruktury koncept zakładał stworzenie obiektu o oryginalnej architekturze. Podczas prac skupiono się na modernizacji trzech kondygnacji głównych oraz sześciu kondygnacji biurowych. W pawilonie zastosowano mobilne ściany wewnętrzne, które można dowolnie łączyć – w ten sposób możliwe jest zaaranżowanie aż 26 sal konferencyjnych o różnych powierzchniach.  Nad projektem rozbudowy Pawilonu nr 15 czuwali architekci z biura projektów Studio ADS, natomiast Generalnym Wykonawcą była firma HOCHTIEF Polska S.A.

Niepowtarzalna konstrukcja dachu Sali Ziemi  Fot. Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o.

Centrum spotkań w Sali Ziemi

Jednym z najważniejszych elementów rozbudowy Pawilonu było pokazanie ogromnych możliwości konstrukcyjnych współczesnej architektury. Przebudowa oraz nadbudowa pawilonu sprawiła, że obiekt wystawienniczy przemienił się w nowoczesne centrum kongresowe. Mieszczącą się w obiekcie Salę Ziemi wyposażono w dwie ruchome trybuny teleskopowe. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest zorganizowanie w jednym czasie dwóch osobnych wydarzeń. Jedna z mobilnych ścian wewnętrznych Sali Ziemi dzieli ją na dwie niesymetryczne części, mogące pomieścić kolejno 1100 oraz 600 osób. Podczas modernizacji najważniejsze było uwzględnienie ugięcia wielkogabarytowej konstrukcji dachu.

Swoboda kreowania

Największe wyzwanie dla projektantów stanowiła zmieniona częściowo konstrukcja górnej kondygnacji. Dach podwieszono na nowych łukowych kratownicach, które zawisły nad bryłą budynku. Dzięki przebudowie wysokość Sali, która jest wolna od konstrukcji, została podniesiona z 6,5 m do 11,3 m przy jednoczesnym usunięciu słupów z jej wnętrza i oparciu całości na słupach zewnętrznych. Projekt ten został zrealizowany przy użyciu nośnych elementów izolacji termicznej. Architekci zdecydowali się na wykorzystanie łączników termoizolacyjnych Isokorb KST firmy Schöck do konstrukcji stalowych. Pozwala on na eliminowanie mostków cieplnych oraz izoluje konstrukcję stalową w strefie ciepłej budynku od konstrukcji stalowej w strefie zimnej budynku. Isokorb KST przenosi momenty zginające oraz siły poprzeczne. W przypadku projektu głównej konstrukcji nośnej w Pawilonie nr 15 siły rozciągające sięgają aż 500 kN, co stanowi ogromne obciążenie dla konstrukcji o tak dużej rozpiętości.
Pawilon charakteryzuje wyjątkowy dach. Połać wisi przyczepiona od dołu do dźwigarów łącznikami Isokorb typu KST, które odcinają termicznie budynek, więc do środka nie dociera zimne powietrze. Jednocześnie wyeksponowanie dźwigarów na zewnątrz pozwoliło na stworzenie niecodziennego projektu. Niepowtarzalny efekt wizualny widoczny jest z wewnątrz oraz z zewnątrz Pawilonu 15 i zdecydowanie wyróżnia się na tle panoramy Poznania.

Łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb KST

Możliwość dostosowania produktów Schöck Isokorb do dowolnego rodzaju konstrukcji pozwala na nieograniczone możliwości projektowania. Użycie łączników termoizolacyjnych Isokorb KST pozwoliło na urzeczywistnienie koncepcji, w której konstrukcja nośna, zazwyczaj ukrywana przez architektów, stała się głównym punktem całego projektu.

źródło i zdjęcia: Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny