Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Krótko na czym polega termoizolacyjność farb Phoenix EcoTherm™?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2016-12-08

Najważniejszą korzyścią farb Phoenix EcoTherm jest termoizolacyjność, która opiera się głównie na ich refleksyjności, czyli na zdolności odbijania promieniowania cieplnego a to wpływa na oszczędność energii zużytej do ogrzewania pomieszczeń i/lub ich chłodzenia. Cecha ta znana i wykorzystywana w przypadku innych materiałów (np. ekrany odbijające energię cieplną w instalacjach ogrzewania podłogowego lub maty zagrzejnikowe ścienne albo folia AL wykorzystywana do okrycia rannych w wypadkach) została uaktywniona również w przypadku farb.

Specjalne dodatki w postaci sfer organicznych w farbach Phoenix EcoTherm odbijają promieniowanie cieplne takie jak światło słoneczne ale również to generowane przez grzejniki w pomieszczeniach np. mieszkalnych.

Materiały izolacyjne w postaci wełny mineralnej, styropianu eps czy xps, poliuretanu (PUR) nie odnoszą się do zjawiska refleksyjności a jedynie mogą spowolnić przenikanie ciepła (ciepłego lub zimnego) przez strukturę izolowanego materiału np. ściany. Nagrzana ciepła ściana wykazuje proces przemieszczania się ciepłoty w kierunku chłodniejszej jej części.

Farby Phoenix EcoTherm odbijają promieniowanie podczerwone, które jest emitowane np. przez grzejniki czy ciepło z kominka.

Farby Phoenix EcoTherm wpływają na proces przenikania ciepła do i z izolowanej ściany czy dachu a to ma wpływ na możliwości oszczędzania energii przy ogrzewaniu pomieszczeń czy ich chłodzeniu.

Farby Phoenix EcoTherm™ odbijają promieniowanie podczerwone, które jest emitowane np. przez grzejniki czy ciepło z kominka

Doświadczenia i badania pokazują, że powierzchnie pokryte powłokami farb termoizolacyjnych Phoenix EcoTherm są w stanie odbijać nawet do 90% docierającej do nich energii cieplnej. Wspominając o energii należy to zjawisko rozumieć zarówno jako "ciepło" jak i "zimno", gdyż każde "ciało fizyczne" jest emiterem energii cieplnej, począwszy od temperatury tak zwanego zera absolutnego (około minus 273 ° C). Jest to zatem dowód, że powłoka wykonana z farby termoizolacyjnej zabezpiecza przed działaniem zarówno niskich jak i wysokich temperatur.

Jednym ze składników farb Phoenix EcoTherm, wpływającym znacząco na efekt termoizolacyjności jest sfera organiczna – mikrokulki szklane wypełnione gazem szlachetnym, które są lżejsze od powietrza. Podczas wysychania farby termoizolacyjne Phoenix EcoTherm sfery organiczne zostają zagęszczone, tworząc szczelną barierę ochronną, utrudniającą przenikanie energii cieplnej w obu kierunkach.

Farba termoizolacyjna Phoenix EcoTherm Interior np. po pomalowaniu pokoju lub innego pomieszczenia znacznie polepsza ruch ciepłego powietrza czyli przyczynia sie do podwyższenia temperatury pomieszczenia o około 3-5°C nie zmieniając żadnych innych parametrów w ogrzewaniu.

Standardowo rozmieszczenie powietrza ogrzewanego przez grzejniki ścienne, podłogowe lub ogrzewanie podłogowe następuje poprzez zjawisko konwekcji

Standardowo rozmieszczenie powietrza ogrzewanego przez grzejniki ścienne, podłogowe lub ogrzewanie podłogowe następuje poprzez zjawisko konwekcji (ruchu powietrza). Powietrze zbliżając się do źródła ogrzewania (kaloryfera, ogrzewania podłogowego) ogrzewa się i zaczyna unosić się do góry a różnica temperatur między sufitem a podłogą może wynosić nawet więcej niż 10°C. Następnie ciepłe powietrze poprzez jego utratę ochładza się i zaczyna opadać na dół pomieszczenia. Zjawisko konwekcji jest zatem przykładem nierównomiernego ruchu ciepłego powietrza a to powoduje że w masie unosi się również kurz z roztoczami co wpływa negatywnie na mikroklimat pomieszczeń zwłaszcza dla alergików.

Używając do malowania farby termorefleksyjnej (termoizolacyjnej) Phoenix EcoTherm Interior ruch ciepłego powietrza (po podgrzaniu przez grzejniki) przebiega inaczej. Ciepłe powietrze odbija się od ścian i sufitu i kieruje się we wszystkich kierunkach co powoduje, że system ogrzewania w pomieszczeniu jest bardziej jednorodny a zakres różnicy temperatur między podłogą a sufitem to około 1-2°C. Wpływa to zdecydowanie na poprawę komfortu życia (lepsze samopoczucie zwłaszcza dla alergików poprzez eliminację ładunków elektrostatycznych).

Na podstawie badań w akredytowanym ośrodku badawczym stwierdzono, że stosowanie farb odbijających promieniowanie cieplne pozwala znacznie poprawić termoizolacyjność obiektów poprzez ograniczenie przemarzania pomalowanych ścian zimą, a także zbytniego ich nagrzewania latem. W praktyce przekłada się to na konkretne oszczędności w kosztach ogrzewania rzędu do 30% dla farby do wnętrz. Farba zewnętrzna wpływa zaś na komfort chłodnego wnętrza przy wysokich temperaturach zewnętrznych i na oszczędność na urządzeniach klimatyzacyjnych do 58% (nawet do 8 kWh/m2).

Zatem użycie farb zewnętrznych Phoenix EcoTherm Roof i Phoenix EcoTherm Facade – posiadających podwyższone wartości odbijania światła słonecznego i wysokie wartości współczynnika emisyjności w promieniowaniu podczerwonym obniża wierzchnie temperatury i w efekcie wewnętrzne temperatury oraz zużycie energetyczne na poziomie budynków zewnętrznych, równocześnie zaś może przyczynić się do zwalczenia zjawiska wyspy cieplnej i polepszeniu mikroklimatu miasta.

Idealnym rozwiązaniem dla oszczędności energii jest jednoczesna aplikacja farb zewnętrznych Phoenix EcoTherm Roof i Phoenix EcoTherm Facade oraz farby wewnętrznej Phoenix EcoTherm Interior.

Idealnym rozwiązaniem dla oszczędności energii jest jednoczesna aplikacja farb zewnętrznych Phoenix EcoTherm Roof™ i Phoenix EcoTherm Facade™

Farby Phoenix EcoTherm to specjalistyczne farby do ogólnego stosowania na zewnątrz i wewnątrz budynków na różne podłoża jak: beton, gonty bitumiczne, papy, drewno, blachy, blachodachówki, etc. Doskonale nadają się na zewnątrz i wewnątrz do malowania tynków posiadają wysoką elastyczność (nawet do 300%) przez co posiadają odporność na pękania.

źródło i zdjęcia: Phoenix Distribution

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny