Aktualności

Isover: Kominek w domu? Tylko z dobrą izolacją!

30.11.2016

Realizując marzenie o domu z kominkiem warto pamiętać o kilku zasadach zapewniających bezpieczeństwo i odpowiedni komfort. Zaplanować należy właściwe miejsce, dopasowaną do wielkości budynku moc, ale przede wszystkim skuteczną izolację.

Niezależnie od funkcji, jaką będzie pełnił kominek – stałe ogrzewanie pomieszczeń lub jedynie okolicznościowe, czy jego wielkości i rodzaju, prawidłowa izolacja tak specyficznego miejsca ma niebagatelne znaczenie.

Technika montażu zależy od rodzaju kominka

W przypadku kominków z grawitacyjnym obiegiem, prace należy rozpocząć od izolacji dystrybutora gorącego powietrza, co zabezpieczy przed stratami ciepła i nadmiernym nagrzaniem obudowy.

– "Płyty izolacyjne umieszczamy folią skierowaną do wkładu kominkowego w odległości min. 5 centymetrów od niego. Do montażu dobrze jest użyć profili zapewniających ciasne osadzenie płyt". – radzi Paweł Polak, ekspert marki ISOVER.

Nieco inne zasady obowiązują przy kominkach z wymuszonym obiegiem powietrza, gdzie izolacja montowana jest folią na zewnątrz dystrybutora.

– "Płyty izolacyjne mocujemy do dystrybutora i osłon konwekcyjnych, używając do tego gwoździ samoprzylepnych lub wkrętów montażowych z podkładkami. Izolując również sufit, ochronimy strop przed nadmiernym ogrzaniem". – podpowiada ekspert.

Kominek - obieg grawitacyjny

O tym nie zapominaj

 

  • Ważną zasadą jest zachowanie ciągłości pokrycia z folii.
  • W miejscach łączenia płyt należy zastosować samoprzylepną taśmę aluminiową odporną na wysokie temperatury.
  • Dla szczelności izolacji duże znaczenie mają gładkie krawędzie płyt, dlatego najlepiej docinać je z użyciem ostrych narzędzi. 

Kominek - obieg wymuszony

Dopasowany produkt zwiększa bezpieczeństwo

Aby zminimalizować ryzyko jakichkolwiek nieprawidłowości, warto wybrać materiały izolacyjne przeznaczone do tego typu realizacji.

– "Płyty kominkowe ISOVER, z wełny mineralnej skalnej, zaprojektowano tak, aby pasowały zarówno do kominków z grawitacyjnym obiegiem powietrza, jak i z obiegiem wymuszonym. Osiągają one współczynnik przewodzenia ciepła na niskim poziomie 0,036 W/mK i klasyfikację ogniową A1 świadczącą o niepalności. Takie płyty nie wydzielają CO2 ani CO, jak również nie chłoną wilgoci z otoczenia".­ ­– zapewnia Paweł Polak, Kierownik Produktu ISOVER.

Właściwości odpowiednio dobranych produktów zapewniają zwiększoną wydajność termiczną kominka oraz pełne bezpieczeństwo ogniowe poprzez utrzymanie odpowiedniej temperatury obudowy.

Więcej informacji na www.isover.pl

źródło i zdjęcia: Isover Saint-Gobain Construction Products Polska

Firma powiązana:

Isover Saint-Gobain Construction Products Polska

Telefon 32 339 63 00, Biuro Doradztwa Technicznego: 800 163 121
www.isover.pl
info@isover.pl

Isover Saint-Gobain Construction Products Polska