Aktualności

Styro radzi jak przygotować się do montażu elementów sztukateryjnych

09.09.2016

Aby przygotować prawidłowo podłoże pod malowanie listew i gzymsów farbą fasadową należy odczekać przewidziany reżimem technologicznym okres ok. 1,5 tygodnia sezonowania nałożonej na listwę Styroliny (od 5 dni przy korzystnych warunkach atmosferycznych, temp. 18-20˚C, wilg. wzgl. ok. 50%, brak opadów do 10 dni przy mniej korzystnych parametrach). Taki okres sezonowania wiąże się ze zmianami chemicznymi, jakie zachodzą w Styrolinie w czasie jej utwardzania. Jest on konieczny dla zagwarantowania produktowi możliwości utworzenia odpornego mechanicznie filmu polimerowego.

Niewysezonowanej masy nie powinno się gruntować, ani malować. Może ona być jeszcze na tyle nieodporna mechanicznie, że różnice w charakterystyce skurczowej Styroliny i farby nawierzchniowej spowodują powstanie spękań.

Gruntowanie elementów styropianowych utwardzonych Styroliną można wykonywać na dwa sposoby, akrylową emulsją gruntującą (nie koncentratem), np. Styro Grunt lub rozcieńczoną zgodnie z sugestią producenta  farbą docelową fasadową. Niezalecane jest malowanie tychże elementów w dniach mocno wilgotnych i deszczowych, każdy akryl puchnie od nadmiaru wody, a pomalowanie spuchniętej od wilgoci powłoki skutkuje w czasie wysychania pękaniem powierzchni farby.

Kolejne malowanie powłoki po upływie nie mniej niż 12 godzin, aby zapewnić prawidłowe schnięcie.

Styrolina jest elastyczną masą akrylową, dlatego nie jest wskazane malowanie jej farbami sztywnymi, np. silikatowymi.

Zalecane jest malowanie dobrymi farbami elewacyjnymi, wyłącznie elastycznymi, silikonowo-akrylowymi (akryl daje przyczepność, silikon elastyczność), jednakże farbami zawierającymi procentowo więcej silikonu, niż akrylu, farba musi być elastyczna. Pamiętajmy, że o jakości farb mówi nam nie tylko cena, ale również marka sklepu lub sieć sklepów, w których jest dostępna. Farbą fasadową sprawdzoną wielokrotnie na naszych powłokach przez naszych klientów i nie pękającą jest farba Caparol Muresco Premium, jak również farba silikonowa firmy Kabe i Sto.

Należy pamiętać, że nie wolno malować ścian nagrzanych słońcem, ponieważ farba zbyt szybko wysychając nie uzyska właściwości zapewnianych przez producenta.

Farby silikonowe bez domieszki akrylu są trudnym produktem, położone grubą warstwą dostają "pajęczynkę pęknięć", muszą być nakładane bardzo cienko, a odstęp czasowy każdej z tych cienkich powłok nie krótszy niż co 12 godzin.

Tanie farby akrylowe kruszeją pod wpływem promieniowania słonecznego, kruszeją również pod wpływem chemii zawartej w powietrzu i spływającej po ścianach wraz z deszczem, dlatego zalecane jest stosowanie odpowiednich farb, aby nie pojawiały się później nieprzewidziane i niechciane problemy.

Należy pamiętać, że chemiczne wyziewy z zakładów przemysłowych są różne dla danego terytorium, a ich wpływ ma związek z trwałością powłok na ścianie malowanego obiektu.

źródło i zdjęcia: PPHU STYRO Jacek Przetakiewicz

Styro radzi jak przygotować się do montażu elementów sztukateryjnych
Zobacz produkty: