Aktualności

Gont bitumiczny Gutta

02.11.2016

Prezentowany w ofercie gont bitumiczny GUTTATEC stanowi doskonałe rozwiązanie dla dowolnego rodzaju dachu, gdzie ważna jest trwałość, prostota montażu (nawet na najbardziej skomplikowanych konstrukcjach dachu) i estetyka. Możliwości te daje szeroka paleta kształtów i kolorów materiałów.

Materiał

Produkt guttatec wytwarzany jest w oparciu o bitum oksydowany – zbrojony welonem szklanym z bazaltową posypką. Istnieją dwa sposoby jego mocowania: poprzez klejenie na całej powierzchni lub za pomocą samowulkanizujących się pasków.

Wysoka uniwersalność pozwala na wykorzystanie rozwiązania guttatec dla nowych oraz odnawianych powierzchni dachowych o nachyleniu nie przekraczającym 15°-75°.

Montaż

Deskowanie o maksymalnie 15% wilgotności lub płyty OSB mogą być wykorzystywane jako podłoże dla gontu bitumicznego. Konstrukcja powinna zostać pokryta papą podkładową, przy czym niezbędne jest zachowanie prawidłowej wentylacji dachu, mającej minimalnie 4 centymetry. Papa układana jest równolegle do okapu, natomiast konieczne jest dodatkowe wzmocnienie krawędzi bocznych, z wykorzystaniem klejonego wzdłużnie pasa papy.

Układanie rozpoczyna się od pasa okapowego i wklejenia pierwszego elementu (obróconego o 180°*) w pasie nadrynnowym oraz jego przybicia gwoździami. Będzie on podkładem i tłem przy okapie. Kolejne elementy mocuje się za pomocą gwoździ na styk z poprzedzającym, uwzględniając odpowiednie przesunięcie. Do obrobienia kalenicy wykorzystuje się odpowiednio formowane, pojedyncze modele. Są one najpierw podklejane (specjalnym trwale plastycznym klejem), a w kolejnym kroku przybijane.

*przy wykorzystaniu gontu sześciokątnego pierwszy pas montuje się bez odwrócenia.

Zalecenia

  • dla jednego dachu należy wykorzystywać materiały o tej samej dacie produkcji,
  • optymalny, harmonijny odcień można uzyskać poprzez mocowanie na przemian elementów z różnych paczek, przy czym minimalne różnice będą zawsze występować i nie są one wadą produktu,
  • w trakcie montażu w niskich temperaturach poszczególne elementy powinno zgrzewać się z wykorzystaniem opalarki lub palnika,
  • chodzenie po powierzchni materiału jest zabronione, z uwagi na możliwość jego uszkodzenia należy korzystać ze specjalnych pomostów.

źródło i zdjęcia: Gutta

Firma powiązana:

Gutta

Telefon 61 428 20 64 (65)
www.gutta.pl
info@gutta.pl

Gutta