Aktualności

Intercasa: Salon kąpielowy – więcej niż łazienka

13.10.2016

Dwie przenikające się strefy – pielęgnacyjna i relaksacyjna. Salon kąpielowy to coś więcej niż zwykła łazienka. Tu najważniejsze są relaks i wygoda, a każda kąpiel jest odpowiednio celebrowana. W pokojach kąpielowych umieszczane są wygodne fotele lub leżanki, urządzenia łazienkowe wychodzą z ukrycia, a dostęp do światła dziennego zapewniają duże okna lub przeszklone ściany.

Rola okna

Na salony kąpielowe wybierane są pomieszczenia z dużym oknem, przeszkloną ścianą lub wykuszem. Dostęp do światła dziennego nie tylko pozwala dobrze oświetlić miejsce do golenia się czy robienia makijażu, ale również wzmocnia wypoczynkowy charakter salonu. Szczególnie, jeśli wanna jest zamontowana pod oknem. Wówczas kąpiel sprawia wrażenie bardziej naturalnej, w kontakcie z otaczającą zielenią. Często salony kąpielowe posiadają również bezpośrednie wyjście na taras lub balkon.

Na salony kąpielowe wybierane są pomieszczenia z dużym oknem, przeszkloną ścianą lub wykuszem

Rozmieszczenie urządzeń łazienkowych

W salonie kąpielowym urządzenia łazienkowe wychodzą z ukrycia, a na pierwszym planie umieszczane są te elementy, które będą stanowiły jego największą ozdobę. Zazwyczaj są to wanny, prysznice lub umywalki. Wybrane modele powinny przykuwać uwagę, nie tylko swoim kształtem, ale także perfekcyjnym wykonaniem. Szczególne miejsce w aranżacji pokojów kąpielowych zajmują wanny wolnostojące – wyeksponowana wanna razem z baterią wyprowadzoną bezpośrednio z podłogi nie tylko stanowi stylową dekorację, ale również podkreśla rolę kąpieli, co w tego typu pomieszczeniach jest niezwykle istotne. Popularnym rozwiązaniem jest również tzw. "wyspa", która często przybiera formę ścianki. Z jednej strony zamontowana jest umywalka (jedna lub dwie), z drugiej wanna lub prysznic. Podczas gdy te urządzenia łazienkowe znajdują się na pierwszym planie, pozostałe elementy takie jak bidet czy wc, ukryte są w dyskretnym miejscu.

Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzenia sanitarne zostały umieszczone na środku łazienki. Najwięksi europejscy producenci są w stanie pokonać praktycznie każdą przeszkodę instalacyjną. Pionierem w tej dziedzinie jest włoski producent GESSI, który jako pierwszy wymyślił wylewkę baterii umywalkowej zamontowaną w suficie. Oprócz tego, posiada kilkadziesiąt sposób na doprowadzenie wody, m.in. z podłogi lub blatu.

 Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzenia sanitarne zostały umieszczone na środku łazienki

Dobór dodatków

W odróżnieniu do łazienki, salon kąpielowy ma być miejscem relaksu oraz dbania o własne ciało i urodę. Mile widziane są tu różne "niełazienkowe" elementy takie, jak stolik czy rowerek gimnastyczny. Zazwyczaj, w pokoju kąpielowym umieszcza się także wygodny fotel lub leżankę, co jeszcze bardziej podkreśla wypoczynkowy charakter pomieszczenia. Ciekawym meblem, dla którego najczęściej nie ma miejsca w zwykłej łazience, a, który idealnie sprawdzi się w przestronnych pokojach, jest toaletka – koniecznie z dużym lusterkiem. Kącik do robienia makijażu powinien być urządzony w pobliżu okna tak, by dzienne światło dobrze go oświetlało. Choć w aranżacji salonów kąpielowych wykorzystuje się różne przedmioty, to zalecany jest umiar – pomieszczenie nie może być przeładowane zbyt dużą ilością elementów wyposażenia czy akcesoriów. Tu bowiem najważniejsze są przestrzeń i wygoda, relaks i celebracja każdej kąpieli.

W odróżnieniu do łazienki, salon kąpielowy ma być miejscem relaksu oraz dbania o własne ciało i urodę

źródło i zdjęcia: Intercasa

Firma powiązana:

Intercasa

Telefon 608 346 370
www.intercasa.pl, www.intercasa.com.pl
home@intercasa.pl

Intercasa