Aktualności

Jak szybko i tanio pomalować mieszkanie z Jedynką?

31.08.2016

"Remont" – na dźwięk tego słowa niejednemu z nas włos jeży się na głowie. Wiele osób niechętnie podchodzi do kwestii odnawiania mieszkania nawet jeśli nie wiąże się to z ciężkimi pracami budowlanymi, a dotyczy jedynie malowania ścian. Aby uniknąć niepotrzebnych obaw, wystarczy odpowiednio przygotować się do tego procesu i postawić na sprawdzone farby, takie jak Jedynka. Produkty tej marki to gwarancja, że samodzielnie domowe malowanie będzie szybkie, tanie i przebiegnie bez niespodzianek.

Po pierwsze: dobry plan

Planując samodzielne przeprowadzenie prac remontowych zawsze należy przygotować listę niezbędnych produktów. Mierząc wszystkie ściany i kalkulując, ile litrów farby będzie konieczne do pokrycia danej powierzchni nie zapominajmy, że aby osiągnąć równomierny efekt kolorystyczny, a także właściwości użytkowe produktu (np. zmywalność), konieczne będzie nałożenie co najmniej dwóch warstw farby. Pamiętajmy też o wyposażeniu się w odpowiednie akcesoria malarskie – wałki, pędzle, kuwetę, folię i taśmę – które będą przydatne do malowania, a także odpowiedniego zabezpieczenia przed zabrudzeniem. Dobrej jakości narzędzia posłużą na dłużej, warunkiem jest jednak ich dokładne umycie i osuszenie bezpośrednio po zakończeniu prac.

Bałagan kontrolowany

Zanim przystąpimy do prac malarskich, warto poświęcić czas na dokładne zabezpieczenie tych elementów pomieszczenia, które podczas malowania mogłyby ulec zabrudzeniu. Szczelnie pokryjmy folią nie tylko meble, ale też okna czy grzejniki. Oprawy gniazd elektrycznych czy kontakty najlepiej jest na ten czas zdemontować lub zabezpieczyć folią i taśmą malarską. Pozwoli to uniknąć nieestetycznych odprysków i plam.

Aby cieszyć się jak najlepszym i długotrwałym efektem estetycznym, przed rozpoczęciem malowania ścianę zawsze należy odpowiednio przygotowaćPrzygotowanie powierzchni

Aby cieszyć się jak najlepszym i długotrwałym efektem estetycznym, przed rozpoczęciem malowania ścianę zawsze należy odpowiednio przygotować. Jeśli widoczne są ubytki, to należy je uzupełnić szpachlówką, a po jej całkowitym wyschnięciu przeszlifować to miejsce papierem ściernym. Konieczne jest też odpylenie powierzchni przy użyciu szczotki, a dla dokładniejszego efektu także używając wilgotnej szmatki. 

Gruntowanie sufitu

Prace malarskie należy rozpocząć od sufitu – w ten sposób unikniemy ryzyka powstania nieestetycznych zaciekówPrace malarskie należy rozpocząć od sufitu – w ten sposób unikniemy ryzyka powstania nieestetycznych zacieków na styku sufitu i ścian. Najpierw warto zabezpieczyć naroża ścian taśmą malarską i rozpocząć gruntowanie właśnie od naroży. Pomocny okaże się przy tym mały wałek o szerokości do 15 cm, którym łatwiej będzie dotrzeć do zagięć. Po zagruntowaniu naroży przechodzimy do całej powierzchni sufitu, używając do tego większego wałka (szer. 18 cm lub 25 cm) na przedłużaczu. Od razu po skończeniu tego etapu, nie czekając na wyschnięcie farby, należy ostrożnie odkleić taśmę malarską. Nie powinno się zostawiać tego na później – mogłoby to grozić odklejeniem taśmy razem ze świeżą warstwą farby.

Po zagruntowaniu sufitu pora na gruntowanie ścianGruntowanie ścian

Po zagruntowaniu sufitu pora na gruntowanie ścian. Po odpowiednim zabezpieczeniu naroży – tym razem od strony sufitu – możemy rozpocząć nakładanie produktu. Mniejszym wałkiem malarskim zagruntujmy naroża i wszystkie trudno dostępne miejsca, a następnie dużym wałkiem na przedłużaczu pomalujmy całą powierzchnię ściany. Pokryjmy farbą całą ścianę, ruchami od lewej do prawej strony, a następnie góra-dół. Aby uniknąć powstawania smug, ostatni ruch na danym pasie należy wykonać z góry do dołu.

Czas na malowanie!

Malowanie, podobnie jak gruntowanie, należy zacząć od sufituMalowanie, podobnie jak gruntowanie, należy zacząć od sufitu. Powtarzamy zabieg zabezpieczania naroża ścian taśmą, a następnie przechodzimy do malowania – począwszy od naroży (mniejszym wałkiem), a później całość powierzchni (większym wałkiem na przedłużaczu). Pierwszą warstwę farby należy nakładać równolegle do głównego źródła światła w pomieszczeniu. Od razu po jej nałożeniu należy odkleić taśmę malarską. Po około czterech godzinach, kiedy pierwsza warstwa farby już wyschnie, należy powtórzyć cały proces, jednak tym razem przy malowaniu całej powierzchni dużym wałkiem, powinno się robić to prostopadle do największego źródła światła. Do malowania sufitów świetnie sprawdzi się farba Jedynka Perfekcyjna Biel.

Kiedy sufit jest już gotowy, możemy przejść do malowania ścianKiedy sufit jest już gotowy, możemy przejść do malowania ścian. I znowu rozpoczynamy od zabezpieczenia naroży sufitu taśmą, a następnie malujemy je oraz wszystkie inne trudno dostępne miejsca małym wałkiem. Do malowania powierzchni ścian używamy dużego wałka na przedłużaczu, nanosząc farbę ruchami od lewej do prawej strony, a następnie góra-dół. Dla uzyskania jednolitego efektu kolorystycznego bardzo ważne jest, by ścianę na całej jej długości pomalować nie robiąc przerw. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, należy powtórzyć to samo z drugą warstwą. Pamiętajmy, by każdorazowo zdejmować taśmę malarską zaraz po pokryciu powierzchni farbą, zanim powłoka przyschnie.

Doskonały efekt dekoracyjny uzyskamy stosując farbę Jedynka Ogród Barw, która oprócz wysokiej wydajności i przyjemnej aplikacji, jest także odporna na zmywanie. Gdy więc na ścianie pojawią się zabrudzenia, bez problemu będzie je można usunąć.

Szczegółowe porady, jak krok po kroku przeprowadzić malowanie domowych ścian i innych powierzchni, znaleźć można na stronie http://www.farbyjedynka.pl/porady.

źródło i zdjęcia: Tikkurila Polska S.A.

Firma powiązana:

Tikkurila Polska S.A.

Telefon 801 88 99 65, 22 310 95 55
www.farbyjedynka.pl
tikkurilapolska@tikkurila.com

Tikkurila Polska S.A.