Aktualności

Kołek SXRL od fischer – wytrzymałe mocowanie do każdego podłoża w domu i na budowie

10.08.2016

Kołek ramowy SXRL łączy wszechstronne zastosowanie i wysokie parametry wytrzymałościowe. Sprawdza się przy mocowaniu poszczególnych elementów zarówno w domu, jak i na budowie – bez względu na rodzaj podłoża.

Kołek ramowy SXRL to przemyślane i innowacyjne rozwiązanie, będące efektem wytężonej pracy inżynierów i specjalistów Grupy fischer. Dziś jest jednym ze sztandarowych mocowań niemieckiej marki.

Zoptymalizowane elementy rozporowe i ponadprzeciętna wytrzymałość

Kołek jest bardzo uniwersalny, ponieważ posiada specjalną geometrię, będącą unikalnym rozwiązaniem fischer. Powierzchnia w kształcie klina i zoptymalizowane elementy rozporowe równomiernie rozprowadzają siły mocujące w otworze. Kołek posiada innowacyjnie zaprojektowaną nylonową tulejkę o dwóch strefach rozporowych, których funkcjonowanie zmienia się w zależności od podłoża. Takie rozwiązanie pozwala na równomierne przekazywanie naprężeń podczas rozpierania, a co za tym idzie, zapobiega uszkodzeniom ścianek podłoża. Cecha ta jest szczególnie ważna w przypadku nowoczesnych materiałów o dobrej izolacyjności jak pustak ceramiczny czy gazobeton. W betonie komórkowym i w litych materiałach budowlanych dwie strefy rozporowe łączą się ze sobą, tworząc jeden długi element rozporowy. Równomiernie rozłożone obciążenia na dużej powierzchni w podłożu zapewniają tym samym stabilne mocowanie. W przypadku, gdy kołek ma zostać głębiej osadzony, wydłużone żebra zapobiegają jego obracaniu się w otworze, zapewniając jeszcze większe bezpieczeństwo mocowania.

Dwie strefy rozporowe pozwalają na równomierne przekazanie naprężenia w gazobetonie i materiałach pełnych

Stożkowy kształt i innowacyjna strefa rozporowa wpływają na wysokie parametry wytrzymałościowe produktu. – Naszym celem było stworzenie mocnego kołka, który sprosta każdemu wyzwaniu. A więc sprawdzi się zarówno przy montażu ciężkich przedmiotów podczas prac wykończeniowych w domu, jak i na profesjonalnej budowie dużych obiektów. Gwarancją bezpieczeństwa w przypadku SXRL jest przede wszystkim ponadprzeciętna wytrzymałość i dobre funkcjonowanie nawet w problematycznych materiałach budowlanych, np. w pustaku, gdzie mamy do czynienia chociażby z wysoką izolacyjnością – mówi Artur Pławny z fischer Polska. Do dyspozycji wykonawców producenci oddali dwa rodzaje łba – stożkowy (wpuszczany) i sześciokątny ze zintegrowaną podkładką. Model posiada różne długości użytkowe, typy zakończeń oraz wkrętów wraz z rodzajami stali, z jakich zostały wykonane.

SXRL – kołek dla profesjonalistów i majsterkowiczów

Zastosowanie kołka SXRL wykracza poza konwencjonalne techniki zamocowań. Kołek dobrze funkcjonuje zarówno w materiałach pełnych, jak i z pustymi przestrzeniami, co przekłada się na mnogość zastosowań. Jest polecany do każdego rodzaju podłoża, w tym szczególnie do pustaków, bloczków z betonu lekkiego i izolacyjnych, silikatów, cegły pełnej i betonu. Nadaje się także do kamienia naturalnego o zwięzłej strukturze oraz do niepewnych podłoży, gdzie zachodzi konieczność zamocowania ciężkich przedmiotów, tj. szafki kuchenne czy sprzęt RTV. Dzięki długości użytkowej do maks. 220 mm można dobrać odpowiedni rozmiar kołka dla mocowań w podłożach trudno dostępnych, w tym dla mocowań w ścianach grubo ocieplonych wełną lub styropianem. Wytrzymałość kołka potwierdzają wyniki testów zniszczeniowych. – Każdy produkt fischer, zanim trafi do sprzedaży, przechodzi przez szereg specjalistycznych testów. Podobnie było z kołkiem SXRL, który uległ wyrwaniu z podłoża w betonie dopiero po przyłożeniu siły 2 ton, a w gazobetonie 400 kg – mówi Artur Pławny z fischer Polska. Wyniki testów czynią SXRL jednym z najmocniejszych zakotwień dostępnych na polskim rynku.

W murach wykonanych z pustaków ceramicznych dwie strefy rozporowe przekazują naprężenia w sposób nie powodujący uszkodzeń ścianek pustaka 

Przykładowe zastosowanie kołka SXRL:

 

  • podkonstrukcje fasadowe, stropowe i dachowe z metalu i drewna,
  • kantówki,
  • bramy i drzwi,
  • wsporniki telewizyjne,
  • szafki kuchenne,
  • szafy w zabudowie,
  • okna.

Szczególnie polecane zastosowanie kołka SXRL:

  • mocowanie podkonstrukcji drewnianych i metalowych do fasad, w szczególności pustaków ceramicznych i gazobetonu,
  • mocowanie ciężkich przedmiotów podczas urządzania wnętrz (ciężkie półki, szafki, uchwyty na sprzęt RTV),
  • mocowanie konstrukcji drewnianych, np. belek drewnianych o dużym przekroju.

źródło i zdjęcia: fischer Polska

Kołek SXRL od fischer – wytrzymałe mocowanie do każdego podłoża w domu i na budowie

Firma powiązana:

fischer Polska

Telefon 12 290 08 80
www.fischerpolska.pl
info@fischerpolska.pl

fischer Polska
Zobacz produkty: