Aktualności

Nowe oblicze PRL - u dzięki firmie Sto

11.07.2016

W okresie PRL – u stawiano na szybkość realizacji oraz użyteczność danej przestrzeni. Powstające w tym okresie obiekty nie uwzględniały rozwiązań, które ograniczałyby koszty eksploatacji budynku. Obecnie zadaniem projektantów jest usprawnianie parametrów energetycznych budynków powstałych w tamtych latach. Efektem są często spektakularne przemiany.

Przykładem takiej przemiany jest Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej. Budynek ten z przełomu lat 70’ i 80’ wybudowany został na miarę tamtych czasów, czyli szybko i tanio. Zastosowana technologia oraz materiały powodowały ogromne straty energii, które generowały niepotrzebne koszty. Ponadto ściany budynku pokryte były płytami azbestowymi, których negatywny wpływ na zdrowie człowieka jest wszystkim dobrze znany. Inwestycja zakładała kompleksową termomodernizację obiektu, aby ograniczyć koszty eksploatacji budynku oraz sprostać normom obowiązującym dla tego typu obiektów.

Przykładem takiej przemiany jest Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej

Prace modernizacyjne rozpoczęto od demontażu i utylizacji ponad 40 ton płyt azbestowych, którymi pokryta była szkoła. Kolejnym etapem realizacji był montaż na elewacji nowej izolacji cieplnej. Z uwagi na specyficzną konstrukcję budynku konieczne było zastosowanie systemu opartego na lekkiej podkonstrukcji aluminiowej. Dlatego zdecydowano się na system podwieszanej elewacji wentylowanej StoVentec R. Dzięki temu udało się również zniwelować powstałe na przestrzeni lat nierówności ścian. Kolejnym etapem modernizacji była wymiana stolarki okiennej oraz drzwiowej, a także instalacji centralnego ogrzewania. W końcowym etapie na dachu zamontowano kolektory słoneczne, które ogrzewają wodę zarówno na bieżący użytek zespołu szkół, jak również w dwóch basenach, z których na co dzień korzystają uczniowie.

Budynek ten z przełomu lat 70’ i 80’ wybudowany został na miarę tamtych czasów, czyli szybko i tanio

Całość inwestycji zakończyła się na początku 2015 roku. W tym samym roku renowacja Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej brała udział w prestiżowym plebiscycie "Modernizacja Roku". Ten coroczny konkurs ma na celu wyłonienie i nagrodzenie realizacji budowlanych, które wyróżniają się szczególnymi walorami, a także propagowanie działań na rzecz osiągania efektów użytkowych i estetycznych bez realizacji nowych inwestycji. Ponadto realizacja otrzymała nagrodę miesięcznika "Materiały Budowlane".

źródło i zdjęcia: Sto Sp. z o.o.

Firma powiązana:

Sto Sp. z o.o.

Telefon 22 5116 100, 102
www.sto.pl
info.pl@sto.com

Sto Sp. z o.o.