Aktualności

Sukces studentów architektury Politechniki Poznańskiej w konkursie International VELUX Award

08.07.2016

1 lipca międzynarodowe jury wyłoniło regionalnych zwycięzców konkursu International VELUX Award 2016. Wśród laureatów znaleźli się studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej – Łukasz Gąska, Marta Sowińska oraz Kamil Głowacki.

Ich projekt "Light Scattering Window" ("Okno rozpraszające światło") okazał się najlepszy w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód w kategorii "Światło naturalne w budynkach". To duży sukces studentów czwartego roku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

- "Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, jak również zaskoczenie. Cieszymy się, że nasza koncepcja została doceniona, i zauważona wśród kilkuset innych. Z pewnością różniła się od prac z poprzednich edycji konkursu, które uważamy za mocno ideowe. Nasz projekt jest realny, podeszliśmy do niego w sposób pragmatyczny. Wyjazd na finał konkursu, który odbędzie się w listopadzie w Berlinie będzie okazją do porównania swoich pomysłów z pracami studentów z innych krajów". - komentują wspólnie studenci.

Ideą "Okna rozpraszającego światło" było stworzenie kompleksowego rozwiązania, które byłoby proste, intuicyjne, umożliwiło szerokie zastosowanie, oraz w łatwy sposób zmieniało charakter światła, jednocześnie nie ingerując zbytnio w wygląd i sposób działania tradycyjnych okien. Najważniejszą jego funkcją jest zmiana bezpośredniego światła słonecznego, w światło rozproszone, bardziej funkcjonalne, dające równomierne oświetlenie oraz zahamowanie przegrzewania się pomieszczeń.

Zwycięzki projekt w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód w kategorii "Światło naturalne w budynkach"

- "Zajęliśmy się oknem, jako tym podstawowym i najbardziej powszechnym elementem architektury, przez które wpuszczamy światło do naszych domów, biur itp. Wyróżniliśmy podstawowe problemy, na które postaraliśmy się znaleźć rozwiązanie, czyli: nadmierna ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza, prześwietlenie niektórych części pomieszczenia, przy jednoczesnym niedoświetleniu innych miejsc oraz przegrzewanie się pomieszczeń". – wyjaśniają studenci.

Pracę konkursową studenci przygotowywali w ramach przedmiotu Innowatyka. Opiekunem naukowym zespołu była dr inż. arch. Magdalena Gyurkovich.

- "Wyróżnieni studenci to młodzi, ale już ukształtowani projektanci, jestem pewna, że ich droga projektowa będzie interesująca. Bardzo cenię ich za to, że wybrali drogę racjonalną, pomimo tendencji wśród opracowań koncepcyjnych, a często tylko konceptualnych. Celem udziału w konkursie było m.in. nabycie doświadczenia przez studentów podczas takiego projektu. A samo wyróżnienie stanowi doskonałą pointe". - mówi Magdalena Gyurkovich.

Rywalizacja była zacięta. Jury w składzie: Omar Gandhi, Christine Murray, Zbigniew Reszka, Francesco Veenstra i Per Arnold Andersen, wyłoniło 10 regionalnych zwycięzców spośród blisko 600 zgłoszonych projektów z 57 krajów.

- "Studenci z całego świata naprawdę nas zainspirowali swoimi badaniami nad światłem naturalnym. Konkurs ma ich skłonić do wykorzystania światła dziennego w projektach, a tegoroczna edycja pokazała, że udało im się zgłębić społeczne, socjologiczne i środowiskowe aspekty tego medium". — mówi Per Arnold Andersen, dyrektor konkursu International VELUX Award.

Jury International VELUX Award 2016

Oto wszyscy laureaci:

5 regionalnych zwycięzców w kategorii "Światło naturalne w budynkach":

  • Afryka: Shelter.Light - Fatai Osundiji, Emmanuel Ayoloto z Nigerii
  • Ameryki: No parking... Let there be light - Enzo Piero Vergara Vaccia z Chile
  • Azja i Oceania: Redistribution of Light - Kwang Hoon Lee, Hyuk Sung Kwon, Yu Min Park z Korei Południowej
  • Europa Wschodnia i Bliski Wschód: Light Scattering Window - Kamil Głowacki, Marta Sowińska, Łukasz Gąska z Polski
  • Europa Zachodnia: Ceremonial Room Copenhagen - Eskild Pedersen z Danii

5 regionalnych zwycięzców w kategorii "Badania nad światłem naturalnym":

  • Afryka: Light and Shadow - Ahmed Zorgui, Ala Eddin Noumi z Tunezji
  • Ameryki: Automated Blind Study - Amir Nezamdoost, Alen Mahic, Malak Modaresnezhad z USA
  • Azja i Oceania: Light for the blind - Jiawen Li, Chenlu Wang, Jiebei Yang, Guiqiang Yao, Lushan Yao z Chin
  • Europa Wschodnia i Bliski Wschód: A quenchless light - Anna Andronova z Rosji
  • Europa Zachodnia: Hammershøi's Grammar - Nicholas Shurey z Danii

18 listopada regionalni zwycięzcy konkursu dla studentów architektury International VELUX Award zaprezentują swoje projekty i będą walczyć o dwie równorzędne nagrody Grand Prix w każdej kategorii podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie. Ceremonię rozdania nagród będzie można oglądać w czasie rzeczywistym na iva.velux.com

Nagrody w konkursie IVA 2016 przyznawane są autorom prac oraz ich opiekunom naukowym, którzy czuwają nad procesem projektowania. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro.

źródło i zdjęcia: VELUX Polska Sp. z o.o.

Firma powiązana:

VELUX Polska Sp. z o.o.

Telefon 22 33 77 000
www.velux.pl
kontakt@velux.pl

VELUX Polska Sp. z o.o.