Aktualności

Ciosanie i cięcie w pustakach

15.03.2018

Co należy zrobić w sytuacji, kiedy w trakcie murowania zachodzi konieczność zastosowania pustaków o mniejszych rozmiarach?

Należy pamiętać, że pustaki ceramiczne, w których kanały pionowe znajdują się w pozycji równoległej do powierzchni ściany zewnętrznej KERATERM 44), można ciąć tylko za pomocą stacjonarnej piły do cegieł lub ręcznej szlifierki kątowej. W obu przypadkach piłowanie należy wykonywać za pomocą diamentowej tarczy szlifierki.

W obu przypadkach piłowanie należy wykonywać za pomocą diamentowej tarczy szlifierki. Pustaki ceramiczne, w których kanały pionowe przebiegają prostopadle do powierzchni ściany zewnętrznej (Keraterm 25, Keraterm 17,5, Keraterm 12) można łatwo ciosać za pomocą siekiery stolarskiej przeznaczonej do odrąbywania. Głównym kryterium wyboru siekiery jest możliwie prosta i szeroka powierzchnia tnąca. Ciosanie wykonuje się w następujący sposób: za pomocą ołówka stolarskiego na ścianach bocznych pustaka zaznacza się wymiary pustaka potrzebne do murowania. Za pomocą ostrza siekiery tworzy się nacięcia po każdej z dwóch stron ścian bocznych do momentu, w którym w ścianie utworzy się widoczna mikroszczelina. Następnie należy położyć ostrze siekiery na powierzchni poziomej pustaka tak, jakby chciało się połączyć utworzone mikroszczeliny. Za pomocą kilku energicznych uderzeń gumowego młotka po siekierze otrzymuje się dwie części pustaka, które można zastosować w budownictwie. Brzmi skomplikowanie, lecz końcowy rezultat można uzyskać w ciągu maksymalnie jednej minuty. Należy pamiętać, że najłatwiej jest ciosać suche pustaki.

źródło i zdjęcia: Grupa Lode

Ciosanie i cięcie w pustakach
Zobacz produkty: