Aktualności

Sto: Metamorfoza domu wielorodzinnego

20.05.2016

Dzielnica Alza na peryferiach San Sebastian posiada charakterystyczną dla lat 60’ i 70’ zabudowę składającą się z identycznych wieżowców mieszkalnych. Jedna z tych wolnostojących "wież" przeszła kilka lat temu renowację zaprojektowaną przez architektów biura Amajic. Podwieszany, wentylowany system ociepleń połączony z tradycyjnym nadały elewacji budynku nowoczesny wygląd.

Dzielnica Alza na peryferiach San Sebastian posiada charakterystyczną dla lat 60’ i 70’ zabudowę składającą się z identycznych wieżowców mieszkalnychKompleks mieszkalny w Paseo Larratxo składa się z pięciu, praktycznie identycznych, wieżowców zbudowanych na początku lat 70’. Parter zajmują pawilony usługowe i garaże, nad którymi znajduje się 13 pięter części mieszkalnej. Taki typ budynków - szybkich i tanich do zbudowania był odpowiedzią na ówczesną eksplozję demograficzną . Dzielnica Alza, z 4175 mieszkańcami na kilometr kwadratowy to jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic w mieście San Sebastian.

Jeden z pięciu budynków przeszedł renowację pod okiem projektantów z biura architektonicznego Amajic. Głównym problemem starej czerwono – pomarańczowej elewacji były wystające elementy w okolicy okien oraz balustrad balkonów, które uległy największemu zniszczeniu. Zewnętrzne ściany nie posiadały izolacji, a wszystkie ubytki wewnątrz fasady były skutkiem pogarszających się problemów mostków termicznych. Skutkowało to gromadzeniu się skroplonej pary wodnej oraz pleśni w centralnej części ściany zewnętrznej.

Architekci szukali rozwiązania, które zniweluje nierówności murówArchitekci szukali rozwiązania, które zniweluje nierówności murów i przede wszystkim podniesie wydajność energetyczną budynku. Podwieszany, wentylowany system ociepleń StoVentec R z bardzo gładką otynkowana powierzchnią oraz sprawdzony tradycyjny system StoTherm Classic idealnie spełniły te zadania. Dzięki regulowanej podkonstrukcji podwieszanego systemu elewacja budynku została wyrównana a tylna wentylacja umożliwiła odprowadzanie wilgoci z wnętrza budynku. 

W miejscach, gdzie nie było konieczności stosowania elewacji wentylowanej, szczególnie we wsuniętych ścianach klatki schodowej i kuchni, architekci zastosowali klasyczny system ociepleń StoTherm Classic. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się zredukować straty ciepła w budynku o 44,6 procent.

źródło i zdjęcia: Sto Sp. z o.o.

Sto: Metamorfoza domu wielorodzinnego

Firma powiązana:

Sto Sp. z o.o.

Telefon 22 5116 100, 102
www.sto.pl
info.pl@sto.com

Sto Sp. z o.o.
Zobacz produkty: