Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Termo Organika: W maju jak w raju, czyli Twój dom mądrze odmieniony!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2016-05-16

Ciepłe dni maja to znak, że nadszedł sezon robót budowlano-remontowych. Najbardziej sensowny i ekonomicznie uzasadniony jest remont elewacji połączony z termomodernizacją. Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku wpływa pozytywnie na komfort mieszkańców oraz domowy budżet, dzięki oszczędności pieniędzy potrzebnych na jego ogrzanie. Dodatkowo po takim remoncie dom wygląda jak nowy m.in. dzięki nowym, kolorowym tynkom na elewacji.

Ocieplenie domu to inwestycja na długie lata dlatego wszystko z nią związane powinno być wcześniej dobrze przeanalizowane i zaplanowane. Najważniejsze trzy pytania na jakie musi sobie odpowiedzieć inwestor to jaki materiał izolacyjny wybrać do ocieplenia ścian? Czy wybrać cały system od jednego producenta czy łączyć produkty różnych marek? Czy też jaki kolor elewacji ma mieć wymarzony, odnowiony dom?

Styropian chroni przed zimnem i upałem

Styropian jest najbardziej popularnym materiałem używanym do ocieplania budynków od ponad pół wieku. To ekonomiczny, bezpieczny i bardzo skuteczny izolator m.in. dlatego, że w większości, bo prawie z 98% składa się z naturalnego składnika, jakim jest powietrze.

Styropian jest najbardziej popularnym materiałem używanym do ocieplania budynków od ponad pół wieku

- "Styropian w kropki, czyli popularny Dalmatyńczyk zachowuje się podobnie jak markowa kurtka puchowa: jest lekka i bardzo, bardzo ciepła". – mówi Krzysztof Krzemień dyrektor techniczny Termo Organiki.

- "Przykładowo styropianowa ściana o grubości 15 cm, chroni przed zimnem równie skutecznie, jak czterometrowy betonowy mur. Styropian jest bezpiecznym materiałem izolacyjnym, nie pyli, a prace montażowe są lekkie i znacznie tańsze w porównaniu z innymi izolatorami".

Warto wiedzieć, że styropian chroni termicznie budynek również podczas upałów. Ci, którzy przeprowadzą odpowiednią termoizolację styropianem, mogą schronić się przed upałem we własnych domach. Jest w nich jest po prostu chłodniej. Jak to możliwe? Latem ciepłe powietrze przenika do wewnątrz pomieszczeń. Kto w upał mógł przebywać w przedwojennej kamienicy, wie w czym rzecz. Ściany budynków z pierwszej połowy XX wieku tworzą grubą warstwę izolacyjną. Dzięki temu mieszkania są chłodniejsze niż w tradycyjnych nieocieplonych, współczesnych budynkach. Na szczęście okazuje się, że i nowoczesne budynki mogą oprzeć się upałom. Trzeba po prostu "otulić" ściany odpowiednio grubą warstwą styropianu, a wtedy osiągną walory izolacyjne, tak jak grube przedwojenne mury.

Dzięki niedużej wadze styropianu do jego mocowania zużywamy zdecydowanie mniej klejów niż w przypadku innych materiałów izolacyjnych charakteryzujących się nawet dziesięciokrotnie wyższym ciężarem. Kołki mocujące w przypadku standardowych płyt w zasadzie nie są wymagane.

System od jednego producenta robi różnicę

Eksperci są zgodni, że wybór kompletnego systemu ociepleń od markowego producenta wpływa na trwałość izolacji oraz jej jakość. Na szczęście coraz częściej świadomi inwestorzy stosują się do tych wytycznych, a dobór materiałów do termomodernizacji, gdzie kluczowym kryterium jest cena pozostawiają, np. developerom.

- "W kompletnym systemie ociepleń wszystkie elementy wzajemnie się uzupełniają i doskonale do siebie pasują, tworząc skuteczną izolację cieplną ścian zewnętrznych". – mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki.

– "U markowego producenta wszystkie styropiany, kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki oraz farby znajdują się pod stałą kontrolą jakości na każdym etapie ich produkcji. Najlepsi producenci na swoje materiały posiadają rekomendacje Instytutu techniki Budowlanej".

Kolor ścian zewnętrznych domu musi współgrać z kolorem dachu, bryłą budynku oraz otoczeniem

Dobrany kolor elewacji

Kolor ścian zewnętrznych domu musi współgrać z kolorem dachu, bryłą budynku oraz otoczeniem. Jeśli nie chcemy korzystać z porad profesjonalistów te trzy wskazówki powinny być naszym drogowskazem. Wygląd zewnętrzny domu powinien odzwierciedlać nasze upodobania estetyczne, warto mieć jednak na uwadze fakt, że to co dobrze prezentuje się w próbniku kolorów niekoniecznie musi komponować się z bryłą budynku. Wybrany przez nas kolor powinien pasować do otaczającej go architektury. Zachowanie harmonii nie oznacza wyboru identycznych kolorów jakie mają domy sąsiadów. Wystarczy dobrać odpowiednią tonację barw, która stworzy przyjemną dla oczu kompozycję oraz harmonijny ład przestrzenny, a pomocny przy tym może być wizualizer kolorów dostępny, np. na stronie www.termoorganika.pl. Oryginalny, wyrazisty kolor nie jest wykluczony, podkreśla styl właścicieli domu i eksponuje bryłę budynku. Pamiętajmy jednak o umiarze.

- "Przyjmuje się, że w budynkach nowoczesnych najlepiej sprawdzają się kolory zimne tj. szary, grafit, czerń, biel i srebrny. W budynkach klasycznych najczęściej stosuje się kolory ciepłe, różnego rodzaju odcienie żółtego, beżowego, czerwieni oraz brązu". - mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki.

- "W zasadzie zawsze bardzo dobrze wygląda klasyczny dom jednorodzinny z białą elewacją i czerwonym lub czarnym dachem. Wybór koloru elewacji tak samo jak materiału do ocieplenia nie może być przypadkowy. O ile materiał izolacyjny wpływa na klimat pomieszczeń i oszczędności na ogrzewaniu o tyle kolorystyka wpływa na ogólną ocenę estetyczną domu. Pamiętajmy, że w obydwu przypadkach decyzję podejmujemy na lata".

źródło i zdjęcia: Termo Organika

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny