Aktualności

Taśmy akrylowe 3M™ VHB™ – 30-letnia trwałości klejenia!

22.11.2011

Czy taśma klejąca może zastąpić śruby, nity lub wkręty? Tak, i to nawet w bardzo odpowiedzialnych i wymagających zastosowaniach. Od 30 lat udowadniają to dwustronnie klejące taśmy akrylowe 3M™ VHB™.

W tym roku 3M obchodzi 30 rocznicę wprowadzenia na rynek taśm akrylowych 3M™ VHB™ – potwierdzonej alternatywy dla śrub, nitów i zgrzewania. Taśmy akrylowe 3M™ VHB™ sklejają elementy produktu wzdłuż całej powierzchni, dzięki czemu naprężenia rozkładają się równomiernie, a uzyskane połączenie jest mocne, trwałe i estetyczne. Od momentu swojego debiutu w 1981 roku, technologia VHB™ jest stale rozwijana i doskonalona, dzięki czemu te specjalistyczne taśmy klejące na stałe zajęły miejsce wśród stosowanych w przemyśle metod łączenia.

W bogatej ofercie linii VHB™ znajdują się taśmy do klejenia tworzyw sztucznych, kompozytów, szkła, aluminium i stali, materiałów malowanych i lakierowanych (także proszkowo). Obecnie taśmy VHB™ mają tysiące zastosowań w tak różnorodnych branżach przemysłu jak produkcja pojazdów i środków transportu oraz maszyn i urządzeń, elektronika, konstrukcje budowlane (np. szklenie strukturalne i montaż paneli metalowych), reklama wizualna, lotnictwo, produkcja okien, mebli i wiele innych.

Materiał, z którego wykonane są taśmy akrylowe 3M™ VHB™ jest bardzo trwały i odporny, co przekłada się bezpośrednio na długotrwałą skuteczność i niezawodność połączeń. Charakteryzująca taśmy VHB™ odporność na zmienne niskie i wysokie temperatury, promieniowanie UV, wpływ wilgoci i czynników chemicznych oraz wytrzymałość na obciążenia dynamiczne jest szczególnie ważna, gdy połączenie pracuje w trudnych warunkach środowiskowych.

Taśmy akrylowe 3M™ VHB™ – 30-letnia trwałości klejenia! co udowodniono w ciągu wielu lat pracy w trudnych warunkach zewnętrznych. Doskonałymi przykładami są budynki: Temasek Tower w Singapurze zrealizowany w 1985 roku, gdzie do wykonania paneli ścian osłonowych wykorzystano właśnie taśmę 3M™ VHB™ lub zespół budynków biurowych Five Boats w Duisburgu (Niemcy), gdzie w 2004 roku zastosowano taśmę 3M™ VHB™ do szklenia strukturalnego.

Jako lider w dziedzinie zaawansowanych technologicznie samoprzylepnych materiałów akrylowych, w ciągu ostatnich 30 lat udowodniliśmy, że taśmy 3M™ VHB™ to sprawdzony sposób łączenia, w wielu przypadkach znacznie przewyższający inne mechaniczne metody montażu. Taśmy 3M codziennie przyczyniają się do poprawy jakości produktów końcowych oraz zwiększenia efektywności i przyspieszenia procesów produkcyjnych.

Laboratoria badawcze 3M stale pracują nad nowymi rozwiązaniami, tak aby sprostać rosnącym i zmieniającym się oczekiwaniom Klientów. W ciągu najbliższych lat możemy się spodziewać nowych, innowacyjnych, zaskakujących swoimi właściwościami produktów spod znaku 3M™ VHB™  – mówi Małgorzata Gawryś,  specjalista marketingu taśm klejących i klejów przemysłowych w 3M Poland.

Dodatkowo szczególnie warta podkreślenia jest wiskoelastyczność taśm 3M™ VHB™, która przyczynia się do ich zdolności do przenoszenia dużych obciążeń dynamicznych oraz relaksacji naprężeń, co skutkuje wysoką wytrzymałością mechaniczną połączeń, tłumieniem drgań pracujących konstrukcji lub wyrównaniem niedopasowania łączonych elementów.

Cecha ta stwarza także nowe możliwości projektowania, ponieważ przy zastosowaniu taśm VHB™ możliwe jest np. łączenie materiałów o różnych współczynnikach rozszerzalności cieplnej oraz wpływa bezpośrednio na trwałość oraz zwiększenie jakości produktów i sprzętów wykonanych z wykorzystaniem taśmy VHB™.

Źródło: 3M

Więcej