Aktualności

Odwrócona osmoza w filtrach UST-M

25.04.2016

Filtry z systemami odwróconej osmozy usuwają z wody nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Warto przyjrzeć się tej metodzie, ponieważ filtracja osmotyczna jest najdokładniejszą na rynku metodą oczyszczania wody. Szczególną uwagę należy zwrócić także na wybór odpowiedniego produktu. Który zatem system będzie najbardziej odpowiedni dla danego gospodarstwa domowego? Jak przekonać się o realnej skuteczności działania filtra?

Technologia dla każdego
Zjawisko osmozy naturalnej zaobserwowano ponad 200 lat temu we Francji, lecz dopiero w roku 1952 na Uniwersytecie Kalifornijskim odkryto, że proces ten można odwrócić i dzięki temu usunąć z wody zawarte w niej zanieczyszczenia.
Jeszcze do niedawna droga technologia, którą wykorzystywano tylko na skalę przemysłową, dostępna jest już dla każdego.  Początkowo filtry osmotyczne były używane przez wojsko do odsalania wody morskiej, z czasem ich zakres zastosowania znacznie się powiększył.

Metoda odwróconej osmozy obecnie jest stosowana na dużą skalę w przemyśle, głównie przez producentów wody butelkowanej. Służy również do oczyszczania i zatężania ścieków przemysłowych, szczególnie pochodzących z przemysłu spożywczego, papierniczego i galwanicznego. Dzięki temu istnieje możliwość odzyskania wody, cennych substancji i rozpuszczalników zawartych w ściekach. Głównymi zaletami tego systemu są mniejsze straty, oszczędność surowców oraz zminimalizowane zużycie energii. To także podstawa metoda odsalania wody morskiej – mówi ekspert firmy UST-M, Paweł Woźniak.

Jak to działa?
Proces odwróconej osmozy polega na wywieraniu ciśnienia na zanieczyszczoną wodę, która przechodząc przez błony półprzepuszczalne zawarte w membranie filtra, pozostawia po jednej stronie wszelkie zanieczyszczenia. W ten sposób na drugą stronę membrany przechodzi czysta i zdrowa woda, a dodatkowo pozbawiona zanieczyszczeń oraz 99% wirusów i bakterii. Aby umożliwić filtrowi właściwe działanie, potrzebne jest odpowiednie ciśnienie w instalacji wodociągowej. Najczęściej wystarcza to, które mamy w naszych kranach. Jeśli jest zbyt niskie, wtedy należy zainstalować pompę.

- Systemy bazujące na metodzie odwróconej osmozy są bezpiecznymi urządzeniami filtrującymi wodę przeznaczonymi do celów spożywczych. Technika ta uzdatnia wodę w stopniu, który pozwala na picie jej prosto z kranu, bez potrzeby przegotowania. Można ją stosować także do przygotowywania potraw dla dzieci, ponieważ zawiera bardzo mało minerałów, które i tak są dostarczane razem z pożywieniem. Ich nadmiar mógłby szkodzić niemowlętom.  – mówi Paweł Woźniak, ekspert UST-M.

Dobry wybór
- Aby dobrać odpowiedni system do jakości wody, potrzeb gospodarstwa domowego i sposób który zapewni jego najskuteczniejsze działanie, na początek warto przeprowadzić domowy test – paskowy lub kropelkowy. Następnie należy udać się na dokładniejsze badania do laboratorium terenowego lub stacji sanitarno-epidemiologicznej – dodaje Paweł Woźniak z UST-M.

Zdrowa woda
Warto głębiej zastanowić się nad wyborem systemów filtracji i zwrócić uwagę na te produkty, których działanie opiera się na odwróconej osmozie. Ta technologia w stosunkowo prosty sposób wyraźnie poprawi jakość wody kranowej. Wyróżnikiem produktu jest np. zupełna eliminacja nieestetycznej, oleistej powłoki na kawie i herbacie. Napoje i potrawy takie jak zupy, sosy czy gotowane warzywa przygotowane z jej użyciem zyskują nowy, głęboki aromat.
Powinny po nią również sięgnąć osoby narażone na kamicę nerkową.

W przypadku, gdy chcemy traktować wodę filtrowaną metodą odwróconej osmozy jako główne źródło gaszenia pragnienia, powinniśmy wybrać  produkt zaopatrzony w specjalny mineralizator. Dzięki temu oczyszczona woda przepływając przez naturalne złoże nasyca się związkami mineralnymi, tym samym uzupełniając ją w niezbędną ilość substancji mineralnych, jaka jest potrzebna naszemu organizmowi.

źródło i zdjęcie: UST-M

Firma powiązana:

UST-M Sp. z o.o.

Telefon +48 44 711 11 19
www.ustm.pl
biuro@ustm.pl

UST-M Sp. z o.o.