Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Domy i konstrukcje

Rozwiązania systemowe dachów płaskich według MCM Project

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2016-04-20

Płaskie pokrycia dachowe są rozwiązaniem najczęściej stosowanym w przypadku obiektów o dużej kubaturze, zazwyczaj przeznaczanych do celów przemysłowych. Dawniej, z powodu niskiej jakości materiałów używanych do budowy dachów, wymagane było regularne ich remontowanie. Obecnie, nowe technologie i materiały dostępne na rynku, pozwalają na zrobienie trwałego i szczelnego pokrycia na długie lata.

Warstwy płaskich pokryć dachowych

Niezależnie od tego, czy mowa o nowym budynku, czy też remontowanym, na płaskim dachu muszą zostać wykonane warstwy, zapewniające prawidłową wentylację i odpowietrzanie. Na właściwą konstrukcję pokryć dachowych, składają się: warstwa konstrukcyjna, paroizolacja, izolacja termiczna oraz izolacja wodoszczelna.

Paroizolacja

Płaskie pokrycia dachowe są rozwiązaniem najczęściej stosowanym w przypadku obiektów o dużej kubaturze, zazwyczaj przeznaczanych do celów przemysłowychNajpopularniejszym rozwiązaniem paroizolacyjnym jest stosowanie folii PE, której zadaniem jest zabezpieczenie leżących powyżej warstw przed przenikaniem pary wodnej. Folie paroizolacyjne należy umieszczać pod materiałem termoizolacyjnym w sposób zgodny z zasadami ich układania na dachach spadzistych.

Izolacja termiczna

Decydując się na konkretny system obudowy płaskiego dachu, inwestor powinien zwrócić szczególną uwagę na kwestię właściwej izolacji termicznej. Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi do ociepleń są: pianka PUR lub PIR, styropian, a także wełna mineralna.

W sytuacji, gdy płyty mają zmienną wysokość, ocieplenie może stanowić warstwę spadkową. Coraz częściej stosowane są również systemy izolacyjno-uszczelniające, w których to warstwa izolacji termicznej jest z jednej strony oklejona paroizolacją, z drugiej zaś papą bitumiczną.

Do krycia dachów płaskich z powodzeniem można wykorzystywać tradycyjne już papy bitumiczne. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań są wolniej zużywające się papy asfaltowe, modyfikowane polimerami odpornymi na najbardziej ekstremalne temperatury.

Systemy obudowy dachów płaskich

Najpopularniejszym systemem, wykorzystywanym do obudowy płaskich dachów w halach przemysłowych jest układ, składający się z następujących warstw:

  • PCV lub dwie warstwy papy termozgrzewalnej;
  • izolacja termiczna (EPS, PIR, wełna);
  • paroizolacja;
  • blacha trapezowa.

Membrany PCV to powłoki izolacyjne, produkowane z polietylenu twardego i miękkiego, polipropyleny, a także poliestru. Funkcja, jaką pełni membrana to ochrona dachu przed wilgocią lub kondensacją pary w warstwie termoizolacyjnej. To właśnie dzięki niej, ocieplenie nie nasiąka wodą i nie zmniejsza tym samym swoich właściwości termoizolacyjnych.

Płyty warstwowe

Jedną z popularniejszych metod obudowy dachów płaskich jest stosowanie płyt warstwowych, w których izolacja zamknięta jest pomiędzy arkuszami okładzin metalowych. Rdzeniem izolacyjnym jest w tym przypadku styropian, wełna mineralna lub poliuretan.

Do zalet tego rozwiązania można zaliczyć łatwość oraz stosunkowo krótki czas montażu, a także dobrą izolacyjność, pozbawioną mostków termicznych. Istnieje wiele rozwiązań systemowych, stosowanych do obudowy dachów płaskich.

Wybór najbardziej optymalnej metody w halach przemysłowych, uzależniony jest przede wszystkim od charakterystyki produkcji, indywidualnych potrzeb inwestora oraz jego możliwości finansowych.

Więcej informacji znajduje się na stronie MCM Project

źródło i zdjęcia: MCM Project

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny