Aktualności

Vetrex: Duże przeszklenia wyznacznikiem współczesnej architektury

31.03.2016

Już od jakiegoś czasu duże przeszklenia okazują się dominującym trendem w stolarce okiennej. Decyduje się na nie coraz więcej inwestorów indywidualnych, postrzegając je jako idealne rozwiązanie do domów jednorodzinnych. Bogata gama produktów zróżnicowanych pod kątem rozmiarów i kolorystyki pozwala na szerokie możliwości aranżacyjne.

Dlaczego warto zdecydować się na duże przeszklenia?
W Polsce, w przeciwieństwie do krajów Europy Południowej, takich jak Hiszpania czy Włochy, nie ma zbyt wielu ciepłych dni. Doceniamy zatem każdą słoneczną chwilę nie tylko w miesiącach letnich, ale także jesienią i zimą, gdy dni są krótsze i staramy się „złapać” każdy promień słońca, który wpada do naszych domów, mieszkań, czy biur. Duże okna absorbują energię słoneczną, zapewniając dodatkowe doświetlenie szczególnie w przypadku budynków i mieszkań zwróconych w stronę południa. Tego typu rozwiązania powiększają również optycznie przestrzeń, sprawiając wrażenie, że jest dużo większa niż ma to miejsce w rzeczywistości, a dobrane w odpowiedni sposób przeszklenia podkreślają wygląd zewnętrznej fasady zarówno w przypadku domów jednorodzinnych jak i budynków wielorodzinnych.

Tego typu rozwiązania powiększają również optycznie przestrzeń, sprawiając wrażenie, że jest dużo większa niż ma to miejsce w rzeczywistości

Inwestorzy coraz większą wagę przywiązują do systemów energooszczędnych. Dostępne na rynku rozwiązanie takie jak Vetrex Slide 82 charakteryzuje się korzystnymi parametrami zapewniającymi odpowiednią izolacyjność termiczną. Duże przeszklenia wpuszczają do wnętrza większą ilość promieni słonecznych i co się z tym wiąże - ciepła. Światło dzienne wpływa tym samym na obniżenie kosztów ogrzewania. Dzisiejsza technologia jest na tyle rozwinięta, że wielkogabarytowe przeszklenia łączą wyjątkowe walory estetyczne z energooszczędnością i wysoką termoizolacyjnością, zaspokajając najważniejsze oczekiwania inwestorów.

Do jakich pomieszczeń i jakiego stylu?
Duże przeszklenia pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, zachowanych w popularnym stylu industrialnym, jak również skandynawskich, czy tradycyjnych. W prestiżowych apartamentowcach szklane tafle od sufitu po podłogę zdobią salon, jadalnię oraz sypialnię z panoramą na tętniące życiem miasto. Natomiast w domkach jednorodzinnych montuje się je głównie w salonach z wyjściem do ogrodu czy na taras. Bardzo dobrze prezentują się również w nowoczesnych i eleganckich domach letniskowych z pięknym widokiem na las, morze lub pasma górskie.

Duże przeszklenia pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, zachowanych w popularnym stylu industrialnym, jak również skandynawskich, czy tradycyjnych

Jaką stolarkę okienno-drzwiową wybrać?
Ogromne znaczenie przy wyborze stolarki okiennej o dużych rozmiarach ma materiał, z którego została wykonana. Istotna jest odpowiednia grubość profili, która wpływa na wytrzymałość konstrukcyjną okna oraz zapewnia m.in. odpowiednią akustykę oraz izolację termiczną. Przy wyborze warto wziąć również pod uwagę elementy konstrukcji, które ułatwiają otwieranie i zamykanie okien oraz zadbać o profesjonalny montaż.
W przypadku wielogabarytowych przeszkleń tarasowych można zastosować przede wszystkim okna podnoszono-przesuwne (HST), składano-przesuwne oraz uchylno-przesuwne. Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj, dobrym rozwiązaniem są okna Vetrex Slide 70 i Vetrex Slide 82. Produkty te posiadają bardzo dobre parametry techniczne. Ich konstrukcja charakteryzuje się łatwością obsługi i wyjątkową wytrzymałością, umożliwiającą wykonanie skrzydeł o szerokości 6500 i wysokości 2700 mm. Stolarka ta polecana jest w szczególności do salonów oraz pomieszczeń z dostępem do balkonu czy tarasu.

Vetrex Slide 82

Okno składano-przesuwne Patio Space, nazywane również „harmonijkowym”, to z kolei rozwiązanie dla tych, którzy poszukują wygodnej konstrukcji umożliwiającej zsunięcie skrzydeł okna na boki i pozostawienie wolnej przestrzeni bez dzielących konstrukcję okna słupków.

Patio Space

W przypadku stolarki uchylno-przesuwnej ciekawą opcją jest system Patio Automatic, który idealnie sprawdzi się w konstrukcjach zakładających duże i ciężkie skrzydła. Z uwagi na solidność systemu oraz korzystne parametry, wszystkie te produkty mogą być użytkowane przez długie lata. Dostępne są w pełnej palecie kolorów i oklein drewnopodobnych liczących aż 55 odcieni, dając w ten sposób inwestorom możliwość dopasowania do elewacji budynku i aranżacji wnętrz.

Patio automatic

Podsumowanie
Duże przeszklenia są dzisiaj w modzie. Polecają je architekci i projektanci wnętrz, wybierają deweloperzy i inwestorzy indywidualni. Przy wyborze stolarki okiennej o dużych gabarytach, podobnie jak w przypadku każdego typu okien, należy pamiętać o tym, że jest to inwestycja długoterminowa. Z nowoczesnymi rozwiązaniami przychodzi firma Vetrex, która oferuje szeroką i zróżnicowaną gamę produktów dostosowaną do potrzeb każdego klienta.

źródło i zdjęcia: Vetrex

Firma powiązana:

Vetrex

Telefon 58 692 24 00
www.vetrex.eu
vetrex@vetrex.eu

Vetrex