Aktualności

Pompa ciepła gruntowa inwerterowa Daikin Altherma - dlaczego warto ją kupić

29.03.2016

Daikin Altherma to inwerterowa pompa ciepła, która jako źródło energii, wykorzystuje grunt. Zastosowane w niej technologie i mechanizmy sprawiają, że stanowi ona niezwykle efektywne rozwiązanie, które jest chętnie kupowane i instalowane przez Inwestorów.

Popularność tego urządzenia wynika głównie z niezwykle łatwego doboru mocy pompy ciepła do konkretnego zapotrzebowania budynku na energię cieplną i moc grzewczą do CWU. Dzięki zastosowaniu sprężarki inverterowej, Altherma moduluje płynnie oddawaną moc grzewczą w zakresie od 2 kW do 10 kW. Dodatkowo w ustawieniach serwisowych instalator, może zwiększyć maksymalną częstotliwość pracy sprężarki o ok. 1/3 tzw. boost i tym samym rozszerzyć zakres pracy pompy ciepła do 13 kW. Wbudowana dodatkowa dwustopniowa grzałka 6/9 kW pozwala w momencie szczytowym osiągnąć łącznie 22 kW mocy. Decydując się na montaż pompy Daikin Altherma możemy mieć pewność, iż zapewni nam ona dostateczną ilość ciepła potrzebną do ogrzania domu o powierzchni od 80 m2 do 300 m2. Wbudowany zasobnik CWU 180l w zupełności wystarcza na potrzeby 4 osobowej rodziny.

Łatwość montażu i serwisu

Pompa ciepła Altherma Daikin inwerter oferowana jest jako kompletna, gotowa do pracy jednostka, wyposażona w pompy obiegowe dolnego i górnego źródła oraz niezbędną automatykę. Do wszystkich elementów automatyki i hydrauliki mamy dostęp od przodu pompy. Po prawej stronie widoczne są manometry ciśnienia DZ i GZ, natomiast poniżej obwody drukowane płyt elektronicznych. Dolna płyta odpowiada za sterowanie układem sprężarki inverterowej, a górna za układ ogrzewania. W dolnej części widoczny jest wyizolowany akustycznie moduł chłodniczy. Pompa wyposażona jest w zawory serwisowe dla odpowietrzenia DZ i GZ, naczynie przeponowe oraz filtry siatkowe glikolu i wody grzewczej montowane na szybkozłączach. Ich czyszczenie nie wymaga zastosowania żadnych narzędzi. Pompa Daikin posiada wbudowane zawory bezpieczeństwa z wyprowadzeniem poza obudowę pompy GZ i DZ, odpowietrzeniki, zawór trójdrogowy, czujnik temperatury zewnętrznej. Jako opcja jest również wygodny, izolowany zestaw zaworów do napełniania DZ.

Większość pomp ciepła ze sprężarkami typu on/off przez znaczną część sezonu posiada dużą nadwyżkę mocy, która wynika ze zmieniającego się obciążenia cieplnego po stronie DZ, jak i instalacji, co z kolei powoduje brak możliwości stabilnego odbioru ciepła. Taki spadek odbioru ciepła powoduje wzrost ciśnienia skraplania na wymienniku freonowym, co przekłada się na nieefektywną pracę sprężarki i całego układu chłodniczego. Dość częstym objawem jest wzrost ciśnienia i zadziałanie presostatu. By ten problem rozwiązać, producenci pomp on/off zalecają stosować bufory w układzie równoległym lub szeregowym, działające jak sprzęgło hydrauliczne oraz magazyn ciepła dla układu grzewczego podnosząc jej koszt.
Pompa Daikin Altherma zapewnia natomiast stały odbiór ciepła przez instalację, w takiej ilości w jakiej dostarcza go pompa ciepła, czyli przepływ czynnika grzewczego przez wymiennik ze stałą deltą "T" temperatury. Nad stabilną pracą układu czuwają trzy elementy z modulowanym sterowaniem. Sprężarka inverterowa dostarcza tylko tyle ciepła, ile potrzeba. Elektroniczny zawór rozprężny(EEV) utrzymuje stałe ciśnienie skraplania, a pompa obiegowa płynnie zmienia przepływ, by utrzymać stałą różnicę temperatury (delta T) w układzie grzewczym.

Decydując się na montaż pompy Daikin Altherma, nie potrzebujemy już bufora, dodatkowej pompy obiegowej. Nie martwią nas termostaty i zawory na instalacji. W dodatku możemy zapomnieć o przegrzewie instalacji, oporach pompy obiegowej czy taktowaniu. Łatwość konfiguracji, ilość parametrów i nastaw serwisowych, jakie możemy wprowadzić do Althermy jest ogromna. Pozwala to na idealne dopasowanie pracy pompy ciepła do konkretnego budynku i wymagań oraz upodobań użytkownika.

Producent oferuje aplikację, dzięki której wszystkie ustawienia, przygotowane wcześniej na komputerze wgramy do automatyki pompy ciepła. Plik ten nie tylko możemy wgrać do pompy ciepła, ale również skopiować z niej bieżącą konfigurację, w celu porównania z ustawieniami, jakie miały miejsce przy rozruchu urządzenia. Użytkownik nie ma bezpośredniego dostępu do nastaw serwisowych. Jednak, posiadając łącze internetowego, można przeprowadzić analizę porównawczą nastaw, co pozwala na szybkie wychwycenie ewentualnych zmiany, które w sposób nieprzemyślany i błędny mógłby wprowadzić użytkownik. Plik ustawień możemy wyeksportować do formatu csv/xls, czytelnego nie tylko dla serwisanta, ale i dla klienta.

Producent oferuje aplikację, dzięki której wszystkie ustawienia, przygotowane wcześniej na komputerze wgramy do automatyki pompy ciepła

Obecnie, klienci są coraz bardziej świadomi i wymagający. Dokonując zakupu, analizują nie tyle samą cenę, ale zwracają również uwagę możliwości urządzenia, jakie się w niej mieszczą. Dla niego liczy się czy to dobry produkt, czy pompa jest ekonomiczna, czy łatwo się nią steruje, czy dobrze grzeje, czy nie jest głośna, jak wygląda serwis?

Każda pompa Daikin Altherma przechodzi szczegółowe kontrole jakości i testy w fabrykach w Belgii, które potwierdzone są dokumentem. Aby sprawdzić ekonomiczności i opłacalność grzania za pomocą tego urządzenia, producent udostępnia aplikację Altherma Symulator. Dzięki niej, w kilku prostych krokach, program oszacuje ilość kwh potrzebną do ogrzania naszego budynku, koszt ich wytworzenia oraz sezonowy współczynnik sprawności. Wyniki z aplikacji użytkownik może porównać z charakterystyką energetyczną budynku. Dodatkowo istnieje możliwość porównania otrzymanych wyników aplikacji z rzeczywistym pomiarem. Pompa Daikin Altherma została bowiem wyposażona w licznik wytworzonej energii cieplnej oraz możliwość podłączenia dwóch impulsowych liczników pobranej energii elektrycznej, wraz z możliwością prezentacji ich odczytów w sterowniku pompy ciepła w ujęciu rocznym i miesięcznym. Takich rozwiązań daleko szukać u innych producentów.

Największym atutem gruntowej pompy Daikin Altherma jest mechanizm sterowania jej pracą. Proces ten może odbywać się w dwojaki sposób: w oparciu o temperaturę zasilania oraz w oparciu o temperaturę pomieszczenia. Przy czym wcale się one nie wykluczają.

Głośność Pompa jest wyjątkowo cicha. Poziom głośności jedyne 32 dBA.

źródło i zdjęcia: Daikin

Firma powiązana:

Daikin Airconditioning Poland

Telefon 22 319 90 00
www.daikin.pl
office@daikin.pl

Daikin Airconditioning Poland