Aktualności

Mały może więcej – o zastosowaniu murków Polbruk w ogrodzie

17.03.2016

Zróżnicowane poziomy gruntu, zbyt bujna roślinność, niekonsekwentny podział przestrzeni – stworzenie estetycznej i harmonijnej aranżacji w takim ogrodzie zdaje się graniczyć z cudem. Niemniej nawet na takie problemy istnieje sposób. A są nim elementy do budowy murków firmy Polbruk.

Chaotyczna pod względem użytkowym i rzeźby podłoża działka to prawdziwe wyzwanie dla architektów przestrzeni. Na szczęście gotowych rozwiązań aranżacyjnych dostarczają wysokiej jakości produkty uzupełniające. Murki oporowe, obrzeża, ogrodzenia oraz gazony firmy Polbruk pokazują, że nawet to, co zazwyczaj postrzegane jest jako mankament posesji, można zamienić w jej największy atut.

Patent na porządek

Elementy Polbruk Grando stworzono z myślą o budowaniu niewysokich konstrukcji, które pozwolą precyzyjnie oddzielić od siebie poszczególne części terenu. Z ich pomocą zabezpieczymy nieduże wzniesienia przed osuwaniem się gruntu, tworząc tym samym ciekawy taras na kwiaty. Murek ogrodowy Polbruk Grando estetycznie wykończy również krawędzie schodów w ogrodzie, podnosząc komfort ich użytkowania oraz poziom bezpieczeństwa. Dzięki niemu z powodzeniem stworzymy również podstawę eleganckiego ogrodzenia. Elementy dostępne są w 3 rozmiarach oraz aż 7 inspirowanych naturą odcieniach (alpen, latte, hawaii, paloma, grafitowy, żółty, piaskowy), a ich nieregularna faktura pozwala na tworzenie przepierzeń o dalekim od monotonii wyglądzie.

Chaotyczna pod względem użytkowym i rzeźby podłoża działka to prawdziwe wyzwanie dla architektów przestrzeni

Sieć wznoszących się zaledwie na kilka centymetrów ponad poziom gruntu wzniesień zbudujemy także z obrzeży Polbruk Modern lub Canto Trapez. W jaki sposób wpłynie to na estetykę ogrodu? Wyraźnie zarysowane fragmenty przestrzeni oraz dokładne oddzielenie nawierzchni alejek od terenów zielonych z miejsca wprowadzi ład nawet w bardzo zróżnicowanym ogrodzie. Obrzeża te mogą posłużyć zarazem jako materiał do wykończenia schodów, tworząc solidne oraz odporne na uszkodzenia podstopnice.

W wersji mini

Zwolennicy bujnej roślinności w ogrodzie znajdą funkcjonalne dopełnienie jego przestrzeni pod postacią gazonów Polbruk Mini Luna. Ten uniwersalny produkt to zarówno budulec murków, jak i system donic samych w sobie. Wykorzystując zaledwie kilka gazonów zbudujemy konstrukcję pozwalającą na uprawę roślin kwitnących na różnych poziomach. Poza budowaniem nietypowych rabat kwiatowych, gazony to także ciekawy sposób na okiełznanie zbyt intensywnie rozprzestrzeniającej się roślinności. Polbruk Mini Luna to aż sześć odmiennych odcieni, które uzupełnią każdą aranżację ogrodową – począwszy od nowoczesnych, a na rustykalnych skończywszy.

Do wyznaczania stref i okalania działki

Niewysokie bądź bardziej okazałe murki w ogrodzie zbudujemy także sięgając po produkt Polbruk Antara II. Dzięki łupanym bloczkom możliwe jest oddzielenie ogrodu od pozostałej części posesji bądź całkowite ogrodzenie działki. Sposób łączenia bloczków wykluczający konieczność wypełniania pionowych spoin, daje efekt przypominający z wyglądu segmenty z naturalnego kamienia. Ponadto Antara II doskonale komponuje się z materiałami takimi jak drewno, wiklina, czy nawet żeliwne balustrady. Trzy podstawowe, niemniej bardzo uniwersalne kolory (paloma, grafitowy, żółty) dopasują się tak do bryły budynku, jak i do okolicznej przyrody.

źródło i zdjęcia: Polbruk