Aktualności

Dlaczego wybrać ogrzewanie elektryczne Elterm? Kiedy warto je zastosować?

04.03.2016

Ogrzewanie elektrycznym kotłem przez wiele osób uważane jest za drogie. Przyjrzyjmy się zatem faktom. Ogrzewanie wody użytkowej za pomocą prądu jest powszechnie akceptowane (zarówno w ogrzewaczach przepływowych, jak i pojemnościowych), mimo że również jest droższe niż ogrzewanie np. gazem (relacja kosztów "prąd - gaz" jest identyczna w ogrzewaniu wody użytkowej i w ogrzewaniu pomieszczeń kotłem elektrycznym).

Kotły elektryczne cechują się wysoką sprawnością (prawie 100% - kotły te wykorzystują znany w fizyce efekt Joule'a - przemiana energii elektrycznej w cieplną przy sprawności 100%). Dla przykładu - koszt uzyskania 1 kWh energii cieplnej (przy uwzględnieniu przeciętnej sprawności kotła) wynosi dla:

 • gazu ziemnego - ok. 0,20zł/kWh;
 • gazu butlowego - ok. 0,44 zł/kWh;
 • oleju opałowego - ok. 0,46 zł/kWh;
 • węgla - ok. 0,15 zł/kWh;
 • pompy ciepła - ok. 0,12 zł/kWh;
 • energii elektrycznej - II taryfa 0,3 zł/ I taryfa 0,6 zł (średnio 0,45 zł/kWh);

* ceny energii są różne u każdego dostawcy - w.w. są przykładowe - zadzwoń do Twojego dostawcy energii i poproś o cennik różnych taryf (pamiętaj, że dostawcę możesz już wybrać!).

Zapotrzebowanie roczne na energię grzewczą dla dobrze zaizolowanego domu (współczesnego i nowego) wynosi ok. 60-120 kWh/m2/rok

Zapotrzebowanie roczne na energię grzewczą dla dobrze zaizolowanego domu (współczesnego i nowego) wynosi ok. 60-120 kWh/m2/rok. Łatwo stąd wyliczyć szacunkowy koszt ogrzewania poszczególnymi paliwami. Pomimo tych kosztów kotły elektryczne mają wiele zalet (są małe, tanie, bardzo komfortowe, ciche, czyste, wysoce bezawaryjne, nie wymagają komina ani specjalnego pomieszczenia) i stosujemy je np.:

 • w domkach letniskowych użytkowanych zimą okazjonalnie;
 • w zwartej zabudowie, gdy nie można dostawić komina odprowadzającego spaliny;
 • kiedy nie ma dostępu do gazu sieciowego, a inwestor oczekuje wysokiego komfortu ogrzewania;
 • kiedy za rok lub dwa będziemy mieli stałe przyłącze do gazu ziemnego;
 • w domu pasywnym lub wysoce energooszczędnym, gdzie wskaźnik zużycia energii do ogrzewania wynosi ok. 20-60 kWh/m²/rok;
 • kiedy istnieje obawa dotycząca bezpieczeństwa instalacji gazowej lub olejowej (trzeba zastosować kocioł bezpłomieniowy);
 • w sytuacji gdy podstawowym źródłem ciepła jest inne urządzenie, a kocioł elektryczny jest alternatywą (kotłem zapasowym lub wykorzystywanym tylko w II taryfie).

Ostatnie z wymienionych zastosowań jest coraz częstsze i zasługuje na największą uwagę:

 • Inwestor decyduje się na ogrzewanie drewnem za pomocą kominka z płaszczem wodnym. To urządzenie wymaga "dorzucenia" paliwa co 4 - 6 godzin, a więc np. pomiędzy godz. 14 a 16 (jesteśmy w pracy) oraz nad ranem od godz. 4 do 6 (jeszcze śpimy) włącza się kocioł elektryczny (zawsze tania II taryfa).
 • Inwestor decyduje się na kocioł na paliwo stałe - w sytuacji wyjazdu na zimowe wczasy, weekendowy wypad lub choćby chorobę uniemożliwiającą obsługę kotła - sterownik kotła elektrycznego sam załącza w nim grzanie. Podobnych sytuacji jest kilka do kilkunastu dni w roku, a więc dodatkowy koszt związany z droższym nośnikiem energii nie jest finansowo groźny. Poza tym w tych "awaryjnych" sytuacjach kocioł elektryczny grzeje tylko w tańszej taryfie (tak go programujemy).
 • Inwestor decyduje się na pompę ciepła (przy założeniu Tobl.= -20°C - powinno się dobrać np. pompę o mocy 15 kW). Jednak inwestor montuje pompę o "1 stopień słabszą" (np. 9 kW) + kocioł elektryczny 6 kW. Inwestycja kosztuje np. o 10 000 zł mniej, a dogrzewanie kotłem elektrycznym będzie stosowane tylko poniżej -15°C (roczny koszt tego "dogrzewania" to ok. 200 - 400 zł więcej niż samą pompą).
 • Inwestor posiada kocioł olejowy, grzeje więc kotłem elektrycznym tylko w II taryfie (np. pomiędzy godzinami 14 a 16 po południu i między 4 a 6 rano). Dzięki temu oszczędza kilkaset złotych rocznie (prąd jest tańszy w II taryfie od oleju).

Posiadanie dodatkowego niezależnego źródła energii w domu (wszystkie w.w. przypadki) daje dodatkowe poczucie komfortu psychicznego. Bezcenne!!!

Ponadto kocioł elektryczny nie "skazuje" użytkownika na ogrzewanie tylko prądem – może współpracować z dowolnym innym źródłem ciepła.

źródło i zdjęcia: Elterm

Firma powiązana:

Elterm

Telefon 56 686 93 05
www.elterm.pl
biuro@elterm.pl

Elterm